--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef č.: 328
Název: Boby-centrum II
Zdroj: NN Ročník........: 0001/001 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Boby-centrum v Brně za Lužánkami je označováno jako ojedinělá stavba, ojedinělý projekt na světové úrovni. Brno, jeho obyvatelé byli tímto centrem sportu, kultury a ekonomických aktivit poněkud překvapeni a snad i zaskočeni. Názory se různí, ale zdá se, že podnikatelský záměr celkem vyšel. Pokud se mýlím, opravte mne. Zatím se o tom příliš neví a ani příliš nemluví, že v Brně má vzniknout další takový podnikatelský gigant. Vlastně kompaktní sportovní areál se vším všudy - BOBY II. Ne, to není jeho jméno, to jsem si vymyslil, protože studie, která byla 6.prosince představena na veřejném zasedání zastupitelstva Brna - Králova Pole, mi ho poněkud připomíná. V čem se podstatně liší, je lokalita - poklidná městská čtvrt v oblasti ulic Hradecká, Purkynova, Srbská, Riegrova, Boženy Němcové, Vodova - kolem stadiónu a sportovní haly. Co na tom, že tu žijí lidé, mají zde své domy (často nedávno opravené) a garáže (těch je asi stovka), zahrádky, své kořeny, svůj život. Co na tom. Pan podnikatel KRESTA to sice všechno ví, ale ve veřejném zájmu (to jsem kdysi často slýchával) intenzívně pracuje. Spěchá. Až investice dosáhnou patřičné výše, to je takové, že by bylo škoda je zahodit případnou nerealizací (i tohle jsem často slýchal a není to tak dávno). Samozřejmě stavět se začne, až všichni, kterých se to týká podepíší, že se svého majetku vzdávají. Prodejem, výměnou, darováním?, vyvlastněním??!

První veřejné zasedání zastupitelstva Kr. Pole poprvé seznámilo občany o co jde. Co oni na to? Ne, ne, ne! Petice, dopisy, prohlášení... Pan starosta Prokeš vysvětlil, že demokracii tu máme, ale ne přímou, nýbrž zastupitelskou, což jinými slovy znamená: žádné referendum, žádný odpor neodborníků, ale rozhodnutí zástupců lidu, volených ve svobodných a demokratických volbách.

Mezi těmi "neodborníky" protestujícího davu (účastníků bylo podstatně více, než mohl sál pojmout) byli architekti, projektanti, právníci, lékaři, učitelé, sportovci a mnozí další, kteří se ani nedostali ke slovu - všichni říkali NE! Nakonec byli označeni za laiky, kteří nemohou pochopit o co tady jde. Ano. I architekt ZOUNEK, autor sídliště Lesná, i projektant městských kanalizací PROCHÁZKA, i vysokoškolský učitel DVORAK, i lékařka HRUBÁ, i učitelka JUHOVA, i fotbalista PARIZEK, i MUDr. SVEDOVA a další, jejichž jména jsem nezachytil. Všichni tito "neodborníci" měli pro svoje NE! pádné argumenty, které se propagátoři projektu ani nesnažili vyvrátit. Nešlo to!

Nakonec několik nahodilých faktů, které hovořily pro i proti. Posuďte sami: Na ulici Srbské se počítá se zvýšením průměrného čtyřiadvacetihodinového provozu motorových vozidel na počet až 4.500, ve špičce 1.000 vozidel za jedinou hodinu, a to se nehovořilo o provozu před zahájením, nebo po ukončení některé větší sportovní či kulturní akce. Celkové investice byly odhadnuty na 2,5 miliardy Kč, návratnost asi do osmi let. Zahájení provozu počátkem roku 1996.

Nejvyšší objekt 33 metrů nad terénem, tj. odhadem asi 12 podlaží.

Bude třeba vykopat a odvozit 15.000 kubíků zeminy. Zvýší se odtok povrchových vod, a to podstatně, stávající městská kanalizace na to není dimenzována. Projektovaná kapacita stadiónu je 17.000 sedících diváků, současná návštěvnost sportovních utkání je v této oblasti 300 - 500 diváků.

Dojde k "tvrdému, zásadnímu, necitlivému až drastickému zásahu do životního prostředí lokality" (citace), na což byl starosta dopisem upozorněn již na začátku listopadu t.r., zapomněl však odpovědět, stejně jako na dopis architekta Zounka. Studie o vlivu projektu na životní prostředí se dělat nebude, není potřeba, stála by snad půl milionu korun! V okolí takového střediska dojde zcela jistě k nárůstu kriminality. Chybí studie sociologa.

Projekt do městské čtvrti nezapadá, v územním plánu města Brna se nevyskytuje, oficiálně mu však ani neodporuje.

A závěr? Velice poučné zasedání. Občané protestují, zastupitelstvo stojí na svém. Tak si říkám: koho asi zastupitelstvo zastupuje? Své voliče, nebo "své" podnikatele! Nebo snad své zájmy?

Možná, že se ve všem mýlím. Jsem jen novinář a ti mají zájem jen o senzace a produkují v podobných případech pouze "kachny". V tom případě mám na pány a dámy zastupitele, investora, projektanta a zvlášť na pana starostu několik otázek. Doufám, že nezmizí ze světa.

1. Kdo dělal dopravní průzkum v této lokalitě a odhad dopravního zatížení po uvedení "sportovního" centra do provozu?

2. Jak bude organizována doprava v době konání akcí s vysokou návštěvností?

3. Kolik bytových jednotek bude nutno opustit, aby realizace projektu byla možná?

4. Jaká je celková rozloha areálu? 5. Které negativní důsledky projektu jsou dnes již známy a jak jsou řešeny?

6. Jak velké investice si dosud studie areálu vyžádala a kolik je investor schopen a ochoten zaplatit, než se s konečnou platností rozhodne o osudu projektu?

7. Jak se bude řešit situace, kdy jeden jediný majitel nemovitosti odmítne se této nemovitosti vzdát?

Odpovědi na tyto otázky rádi zveřejníme v našem listě. Jsme NECENZUROVANI, ale nejsme vševědoucí a proto uvítáme širokou diskusi na toto zajímavé téma.

Josef SLEZACEK