--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno č.: 397
Název: Plaveme v tom všichni
Zdroj: NN Ročník........: 0001/003 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V loňském roce se jistá komise zabývala vodou. A nešlo o vodu jen obyčejnou. Tu komisi expertů uvítal nápis: Na srdce jsou Poděbrady - lázeňské to město. V něm vyvěrají prameny prý léčivé to minerální vody. A komise znejistěla, když zjistila, že na území zhruba 40 kilometrů čtverečních, odkud se zdroj léčivých pramenů táhne do Poděbrad, máme chvaletickou elektrárnu, jaderné popílkoviště a dálnici. Ta komise také konstatovala, že i v dnešní době je mnoho ekologických malérů skvěle utajováno, že se ještě najde hygienik, který je při předkládání výsledků své práce opatrný, to prý proto,aby nepokazil prestiž vodárny, kam již tolik let dochází.

Po odchodu okupantů se dnes stále více hovoří o ohrožení spodních pramenů pitné vody v nádrži Želivka, odkud proudí pitná voda pro Prahu. Ale nejde mi o světově známou lajdáckost našich sovětských bratří, a nejde mi jen a jenom o Prahu.Jde o zdraví nás všech. .

Kolik lidí je v ČSFR postiženo závadnou vodou? Do tohoto počtu je nutné započítat i majitele studní, kterých je minimálně 2,5 milionu našeho obyvatelstva. To tedy znamená, že 7,5 milionu lidí je zásobeno nekvalitní vodou. Tito lidé by měli získat jiný zdroj spotřeby. Dalším problémem případného krizového nedostatku pitné vody je fakt, že zhruba 30 % této životadárné tekutiny se ztratí cestou k uživateli. Ze 400 litrů vody se ztratí 100 litrů vody,aniž by z ní byl nějaký užitek.

Již několik let u nás pár vášnivců pracuje na projektu zařízení, které by zkvalitnilo pitnou vodu. A také ji chránilo před znečištěním. Vymyšlené zařízení má budoucnost,je srovnatelné s výrobky západního trhu. Má za úkol dostat dusičnany z pitné vody.Jde o zařízení založené na fyzikálním principu iontové výměny. Ponese název DIONA a není nutné je mít připojené na přívodu vody do domu či do bytu, ale může je mít každý majitel namontován např. pod dřezem kuchyňské linky. DIONA jako nový patent našich odborníků bude nejdříve instalována v nemocnicích, porodnicích a v potravinářském výrobním průmyslu. Pro běžného občana je zatím řešením koupě tzv.Balené vody, která je však určena především kojencům a dětem do jednoho roku věku dítěte.Výrobce této balené vody se našel na Slovensku, bude zásobovat celou ČSFR a přislíbil dostatek svého výrobku pro všechny zájemce v roce l992.

Vynálezci DIONY při otevřené debatě uznali, že je potřeba dát lidem zařízení k čištění vody, jež bude laciné, účinné,jednoduché, jak řekli sami: blbosnadné. Sám princip tohoto vynálezu je průtok vody skrz toto zařízení, ve kterém jsou speciální filtry, které zachytí nezdravé látky. Tyto filtry jsou určeny pro průtok určitého množství vody, pak se musí vyměnit.Co se týče výrobku DIONA, je potřeba udělit tomuto výrobku hygienický atest ve spolupráci s hygieniky.

V každém případě však není v dnešní době důvod na něco čekat,je třeba jednat v zájmu zdraví všech...

Dobré zapití přeje

Pepíno Maraczi