--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kučera Rudolf č.: 436
Název: Návrh zásad nové československé zahraniční politiky
Zdroj: NN Ročník........: 0001/004 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.06.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Evropa není pro nás jen geografickým pojmem, ale především pojmem duchovním a politickým. Jsme odhodláni přispět k uskutečnění historického díla sjednocení Evropy. Pouze bude-li celá Evropa svobodná a demokratická, založená na principech demokracie a tržního hospodářství, stane se kontinentem míru a prosperity. Centrem evropského integračního úsilí je Evropské společenství a řada dalších s ním spojených evropských institucí a organizací politické nebo ekonomické povahy. Se všemi bychom chtěli navázat úzké vztahy spolupráce a kooperace či dosáhnout přímého členství. Naše orientace na sjednocující se Evropu je zcela jednoznačná, protože pouze v ní vidíme záruky naší svobodné národní a státní existence.

Budeme usilovat o vybudování takové zahraniční politiky, která bude založena na dlouhodobé perspektivě a bude vycházet z osvědčených historických nadnárodních tradic. Naší bezpečnou existenci lze zajistit pouze tehdy, když si budeme vědomi svého reálného místa a významu v Evropě a dokážeme o tom svými činy přesvědčit všechny ostatní národy a státy. Především pro naše soudsedy to musí být politika jasná, principiální a spolehlivá, a takovou je pouze politika, která vychází z dodržování lidských a občanských práv a respektování mezinárodně uznaných práv národů a národnostních skupin.

Zatímco se ještě donedávna národy a státy střední a východní Evropy domnívaly, že budou soutěžit, kdo se nejrychleji dostane do Evropského společenství, nyní si začínají uvědomovat nutnost nejen koordinovaného postupu, ale také vytvoření nových regionálních a národnostních vztahů ve střední Evropě, a to na všech úrovních. Československo a všechny ostatní státy střední Evropy musí více brát v úvahu potřeby a zájmy Evropy, a vůbec celého demokratického světa. Takovým zájmem je podle našeho názoru celková politická stabilita a ekonomický rozvoj ve střední Evropě a k tomu vede z naší strany pouze jediná cesta: při vědomí společného osudu musí středoevropské národy začít řešit jak své staleté problémy národnostní a státní, tak vytvářet principy společné politiky ve všech oblastech a postupně tuto středoevropskou spolupráci institucionalizovat. Je potřeba přejít rychle od deklarací k činům.

Nechceme dále posilovat princip suverenity, zvláště ne v podobě uzavřených národních států, v době, kdy se v celé Evropě tento princip odbourává. Západní Evropa se dnes sjednocuje, hranice se stávají bezvýznamné, připravuje se i politická unie. Také naše zahraniční politika se bude orientovat podle principů integrace, sjednocování, porozumění a solidarity. Jsme přesvědčeni, že pouze takto je možné postupně překonat dávné a dnes znovu oživlé tradice národních a národnostních konfliktů a problematických státních útvarů v naší části Evropy.

Československo nikdy nežilo se svými sousedy v dobrých a otevřených vztazích. Prostřednictvím nové zahraniční politiky, která by si měla konečně zasloužit pojmenování středoevropská, chceme tento stav změnit. Chceme se řídit vzorem Evropského společenství a ve střední Evropě se orientovat na její postupnou integraci jako předstupeň a součást integrace celoevropské. Tímto způsobem bychom měli také pro ni vytvořit podmínky - hospodářské, právní, politické a kulturní. Doufáme, že tím bude proces celoevropské integrace urychlen, a to nejenom z naší strany. Hlásíme se k federalismu jakožto politickému principu evropského uspořádání. Federalismus vychází ze vzájemného respektu mezi národy a umožňuje dosáhnout jednoty při zachování rozmanitosti. Zajišťuje rozdělení a kontrolu moci podle zásady subsidiarity, což znamená přiznat každé úrovni - různým společenstvím, regionům a státům - její vlastní nezastupitelné pole působnosti a odpovědnosti.

Středoevropský prostor vždy byl a je ekonomicky a politicky natolik důležitý, že v něm není možné žádné dlouhodobé mocenské vakuum. Záruky naší bezpečnosti vidíme v existenci NATO a v procesu vytváření nových evropských bezpečnostních struktur. Jsme si ovšem vědomi toho, že žádný nový projekt kolektivní bezpečnosti v Evropě neskýtá zcela dostatečné záruky míru, protože se každý snaží spojit dva podstatně rozdílné partnery - svobodné a demokratické evropské společenství a komunistický Sovětský svaz. Ten se stal navíc v mezinárodní politice nevypočitatelnou veličinou a lze jen doufat, že mu západní pomoc umožní stát se veličinou politicky a hospodářsky čitelnou a ovlivnitelnou.

Ani na okamžik si nesmíme dělat iluze o naší schopnosti vytvářet nějaké mosty mezi Západem a Východem. Již několikráte jsme na tyto iluze tragicky doplatili. Naše zahraničně-politická orientace musí být jednoznačně západní, eventuelně severní a jižní. V této souvislosti si uvědomujeme, že pro nás, stejně jako pro naše středoevropské sousedy, vede cesta do Evropy přes Německo. Dnes je možné jít společně s Němci cestou evropské integrace, protože nové sjednocené Německo je pevnou a důležitou součástí Evropského společenství a NATO. Stejně tak oceňujeme roli Spojených států amerických při zajišťování bezpečnosti mírumilovné a demokratické Evropy, roli, která byla prověřena jak v obou světových válkách, tak v celém poválečném vývoji až po dnešek.

Tato naše zahraničně politická orientace vychází z naší představy budoucí Evropy. Máme za to, že bude kontinentem rovnoprávných národů, spolupracujících v duchu solidarity a společně respektujících především právo na sebeurčení a domov.

Tento návrh byl vypracován v červnu 1991 v Praze pro poradní komisi ODS.

autor: Rudolf Kučera