--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN č.: 531
Název: Výhružky a vydírání místo restituce
Zdroj: NN Ročník........: 0001/007 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: . . Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Družstvo vlastníků židlí MOTTO: Představenstvo ZD Moravský Krumlov schvaluje - postupovat proti členům družstva, včetně důchodců v případech převodu vlastnictví pozemků na nečlena a požadavku na vydání pozemků nebo části pozemků doposud sdružených do družstva v souladu se zákonem a stanovami a kvalifikovat takové jednání jako závažné porušení členských povinností a rozhodovat ve všech případech o vyloučení takového člena ze Zemědělského družstva Moravský Krumlov. Ing. Josef Břínek, předseda

Myslím si, že je velmi potřebné vám sdělit některé skutečnosti, píše nám ing. Karel Kolář, CSc., z Dolních Dubňan. Svědčí o tom, že socializace vesnice stále v myslích řady lidí neskončila. Je nepochybné, že vracení půdy nedá spoustě lidí spát. Popravdě řečeno i těm, kteří chtějí hospodařit, protože začátek není zrovna lehký. Daleko více dráždí onu pověstnou většinu, která nabyla dojmu, že je jim družstvo rozkrádáno soukromníky, a tudíž musí spojit své síly i špatné vlastnosti k potrestání těchto odvážlivců.

Jistě znáte příklady třídního boje na vesnici dneška. Doplním je o místní filozofii "molocha" ZD Moravský Krumlov v okrese Znojmo, ještě v srpnu 1991 o výměře 8 200 ha půdy.

Samozřejmě, že odkojení Zemědělskou stranou a jejím mluvčím "Venkovem - deníkem podnikavých lidí" a bohužel také Moravskoslezskými ZN, neočekávali, že již v I. etapě působnosti zákona o půdě by hromadně chtěli lidé půdu zpět. Právě opak byl pravdou. Proto se rozhodli přejít do útoku - "vždyť mají právo se bránit". Okamžitě připravili usnesení představenstva, kde na všechny tyto snahy mají jediný pádný rozsudek - vyloučení. Tato taktika má především zastrašit staré lidi - vlastníky půdy, důchodce, kteří mají možnost ji dát svým dětem nebo si dnes jinak, například nájmem, přilepšit. Za to budou vyhnáni z onoho pověstného společenství "socialistického zemědělkého družstva", které je brávalo na zájezdy a dávalo almužničku naturálií. Vůči těmto lidem je to nanejvýš nemorální, protože řada z nich, dříve hrdých lidí, se po době socializace vesnice již nemá sílu bránit. Je tady ovšem ona druhá ještě nebezpečnější skupina "rozkradačů" majetku ZD. Ti, kteří si k termínu 30.8.1991 podali žádost o vrácení s tím, že na ní budou od příštího roku hospodařit. Počítají s tím, že dříve nebo později z družstva odejdou. Ale nyní chtějí zažít pocit, že chtějí být členy tohoto společenství alespoň chvíli bez jakéhokoliv majetku, jako naprostá většina ostatních členů.

A právě nyní nastupují ony metody 50.let. Je jim vyhrožováno, a také samotný rozsudek vyloučení je ještě dále zesilován výhružným dovětkem, že bude proti nim postupováno co nejtvrději a ZD jim odmítne sebemenší pomoc, nyní i v budoucnu.

Nositeli těchto rozhodných opatření jsou lidé, kteří do družstva nic nepřinesli kromě svých příbuzných a známých, získali řídící a správní funkce a představují dnes "družstvo vlastníků židlí". Tito lidé zapomínají, že odchodem skutečného vlastníka, který dlouhá léta měl v družstvu majetek, bude mít, ať už zákon o transformaci dopadne jakkoliv, dostatečně velký podíl na tomto transformovaném "jakobymajetku". Je smutné, či lépe poučné, že takoví vlastníci židlí tvoří ve správním aparátu ZD Moravský Krumlov absolutní většinu.

Tolik z dopisu našeho čtenáře ing. Karla Koláře, CSc. Chceme jen dodat, že násilnické, komunistické metody, jak se vypořádat s protivníkem, uplatňuje mnoho zemědělských družstev a jejich představitelů. Takový postup proti vlastníkům půdy odhaluje jejich pravou totalitní podstatu. Mohou se sice zahalit sebehustší kouřovou clonou demokratických frází, ale jejich skutky je odhalují. Ostatně, strom se vždycky pozná podle ovoce. (re)