--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Srp Karel č.: 668
Název: Předseda Nejvyššího soudu ČSFR
Zdroj: NN Ročník........: 0001/009 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 20.11.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Předsedovi Nejvyššího soudu ČSFR

nám. Hrdinů

P r a h a 4 V Praze, 20.11.1991

Vážený pane předsedo,

podávám oznámení na občany, dr.Čarnogurského a dr.Mikloška, kteří se dne 19.11.1991 dle mého názoru dopustili propagace fašismu, schvalování trestného činu a zneužití pravomoci úředního činitele.

Své podání takto odůvodňuji:

Dne 19.11.l991 jsem se z televizních novin dozvěděl, že oba jmenovaní ve spolupráci s dalšími osobami uctili na půdě Slovenské národní rady minutou ticha vzpomínku na Gustava Husáka. Gustav Husák, jako bývalý prezident a první tajemník ÚV KSČ v jedné osobě, řídil mocenský aparát, který po dlouhou dobu důsledně prováděl genocidu té části společnosti, která se nechtěla podřídit vedoucí úloze KSČ. Tento aparát s vědomím Gustava Husáka propustil statisíce osob ze zaměstnání, přičemž mnohé z nich uvrhl do vězení. Rehabilitace, která nyní probíhá, jasně dokazuje, že šlo o nezákonnou činnost. Gustav Husák, ačkoliv podepsal Helsinské dohody, obratem ruky je anuloval tajnými rozkazy ministerstva vnitra, o kterých byl informován. Tyto rozkazy byly páteří totalitního režimu, kterému předsedal. Jejich důsledkem bylo, že organizovaná menšina násilím potlačovala práva občanů. Gustav Husák rovněž souhlasil s potlačováním, vězněním a prováděním represí proti těmto občanským společenstvím:

Charta 77, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, Jazzová sekce, Hnutí za občanskou svobodu, Společnost T.G.Masaryka, Kruh československo-polské solidarity, Iniciativa sociální obrany, Československý helsinský výbor, České děti, Společnost Johna Lennona, Bývalí funkcionáři KSČ, Klub za socialistickou přestavbu Obroda.

Ve vězení jsem se dále setkal s věřícími, ekology, osobami, které byly potrestány za poslech zahraničního rozhlasu apod. V aktu pánů Mikloška, Čarnogurského a dalších spatřuji provokativní poctu režimu, který má ruce od krve. Svými násilnými atributy se minulé období řadí mezi postfašistické státy. Uvádím dále jména mně známých osob, které předčasně zemřely v důsledku policejních a politických represí. Gustav Husák byl předběžně informován, aniž však zasáhl. Jsou to:

dr.Patočka, první mluvčí Charty 77 z Prahy, Tomáš Petřivý z Bratislavy, signatář Charty a člen Jazzové sekce, Pavel Wonka z Vrchlabí, signatář Charty a člen Jazzové sekce, Josef Kupka a Miloš Drda, členové Jazzové sekce z Prahy.

Pánové Mikloško, Čarnogurský a další nevystupovali jako soukromé osoby - proti jejich vlastnímu přesvědčení nehodlám bojovat - ale jako oficiální politici současného Slovenska. V tom spatřuji naplnění skutku zneužití pravomoce veřejného činitele. Jako občana a předsedu Jazzové sekce, mne uráží, že pocty byly za značné publicity uděleny vězniteli - a nikoliv obětem. Za schvalování trestné činnosti pak považuji celý ceremoniál předsednictva Slovenské národní rady. Posvětil činy prvního tajemníka ÚV KSČ, které Váš Nejvyšší soud naopak považuje za protizákonné, a musí je rehabilitovat.

Karel Srp, Artforum (Jazzová sekce,Valdštějnská 14,118 00 Praha)