Kultura bez náhubku

 

Osudy knih

 

Bohumil Hrabal:

Obsluhoval jsem anglického krále.

Vydala Jazzová sekce v letech 81/82.

Náklad 5 000 a více.

Z archívu ÚV KSČ: „Po telefonické dohodě dostavili se dne 6. Září 1982 v 10 hodin na Obvodní prokuraturu pro Prahu 4 k prokurátorce JUDr. Soldátové s. A. Trojan, pracovník IX. Odboru a ing. Z. Mácha, pracovník I. Odboru Ministerstva kultury ČSR, za účelem předběžného jednání a ústního oznámení ve věci trestné činnosti Karla Srpa, předsedy výboru a hlavního redaktora býv. Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR. Při tomto předběžném jednání bylo dohodnuto, že písemné oznámení trestné činnosti K. Srpa bude na prokuraturu pro Prahu 4 zasláno dodatečně. (kráceno)

K. Srp byl několikrát požádán pracovníky MK ČSR, včetně prověrkové komise, o poskytnutí informací a písemných materiálů k publikační a jiné činnosti býv. Jazzové sekce. Informace i písemné materiály odmítl předat s odůvodněním mlčenlivosti a bez projednání s výborem JS. Doporučil zástupcům MK ČSR obrátit se se všemi požadavky písemnou formou na výbor. Tento postup, zejména pro revizní orgány MK ČSR, je neuskutečnitelný, protože JS byla zrušena a K. Srp tímto způsobem brání prověrkovým orgánům při plnění jejich služebních povinností. K. Srp všechna dosavadní jednání se zástupci MK ČSR ignoroval, zadal do tisku vydání publikace B. Hrabala bez povolení, a počítá s její distribucí. Tak vzniká nebezpečí z prodlení při rozšiřování nepovolené publikace.“

Udavačské iniciativě A. Trojana a Z. Máchy předcházela řada policejních výslechů, které řídil mjr. Vacho. Vyslýchán byl nejenom B. Hrabal, ale i místopředseda Sekce – Joska Skalník, tiskárny obdržely zákaz cokoliv pro JS tisknout – zato okamžitě informovat atd.

Ze záznamu, který podepsal ředitel odboru umění MK ČSR Miloslav Kaizr, vyjímáme: „Současně bylo jmenovanému sděleno (pozn. K. Srpovi), že spisovatel B. Hrabal má všechny  možnosti publikovat své literární práce, což plně využívá jak v nakladatelství, tak v divadle, televizi, filmu a rozhlasu, naopak jeho práce jsou vydávány v poslední době v rozsahu větším, než je u všech jiných autorů obvyklé.“ Dále byl varován, že vydávané publikace Jazzové sekce jsou „v mnohém v rozporu s kulturní politikou čs. Socialistické státu… …a že jeho počínání je i závažnou otázkou důvěry vedení organizace hudebního vydavatelství Panton, jejímž je zaměstnancem.“ Záznam pro operativní poradu vedení, 21. 11. 1983 – Důvěrné:

„Rozvázat pracovní poměr s jmenovaným pro ztrátu důvěry, a to na základě toho, že jako odpovědný redaktor přes několikeré upozornění vydával publikace, které nejsou v souladu se zájmy organizace. Toto rozhodnutí učinit na základě dopisu MK ČSR řediteli Pantonu, v němž bude požádán o provedení kádrových opatření vůči jmenovanému vzhledem k uvedeným skutečnostem. Podle vyjádření s. Kaňky (ředitel legislativy MK ČSR) lze předpokládat, že v případě soudního sporu lze počítat s rozhodnutím ve prospěch Pantonu.“

V tajné instrukci následují konkrétní pokyny všem kulturním organizacím v resortu, jak mají postupovat (vypracovali mj. Kaňka, Kordač, Hraba – MK ČSR) včetně záruk, že případný soud Panton vyhraje (slíbil zařídit dr. Hraba). Protože ředitel Pantonu, zasl. umělec Miloš Konvalinka, činnost Jazzové sekce mlčky podporoval (mj. zásluhou Jiřího Maláska vyšly gramodesky Jazzrocková dílna), obsahuje jiná tajná instrukce odstavec, že v případě Konvalinkova nesouhlasu bude propuštěn i on. Miloš Konvalinka, dnes žijící v Brně, projevil na svou dobu neuvěřitelnou statečnost a ministerským pohůnkům řekl, že není gestapák – a odešel do důchodu. To již věděl, že StB dělá po nocích v Pantonu prohlídky stolů, instaluje tam zařízení atd. Karel Srp byl vyhozen krátce po něm. Soud pochopitelně prohrál (hájil jej dr. Motejl), prohrál i odvolání (to již byl ve vězení). Komunisty u soudu hájil dr. Horák z AP v Ječné ulici. Ředitelem Pantonu se pak nestal nikdo jiný, než dr. Hraba…

V této době byla však Hrabalova kniha již vytištěna. Sekce se ocitla v děsivých finančních problémech, protože nemohla knihu ihned prodávat. Po nějaké době se však Bohumil Hrabal projevil jako grand: Po mnoha výsleších, nátlacích, aby odvolal dedikaci Jazzové sekci v úvodu knihy, přispěl značnou finanční částkou na úhradu tisku. Předání autorských výtisků by bylo samostatnou povídkou. V té době naštěstí zemřel Brežněv, Andropov začal komunisty věšet, a zdejší mocní začali přeceňovat své lacino nakoupené vily. To byla chvíle, kdy Jazzová sekce knihu pustila na trh.

Udání se sice pozdrželo, ale neustalo:

 

Správa Sboru národní bezpečnosti. Pokyn z 12. Září 1984. Důvěrné.

„Na základě oznámení ministerstva kultury ČSR ze dne 13. 9. 82 pod čj. 2340/82 – IX, zaslaného Obvodní prokuratuře pro Prahu 4, bylo dne 3. 3. 1983 vyžádáno orgány MS VB Praha provedení revize hospodaření Jazzové sekce SH v naznačených směrech: (kráceno), bod 3/Kdy a u které organizace bylo zadáno do tisku vydání literárního díla B. Hrabala – Obsluhoval jsem anglického krále.“

Materiál dále ukládá najít na Jazzové sekci cokoliv za každou cenu. Oznamuje, že byla vytvořena pracovní skupina pro tento případ. Pokyny rovněž dává městský prokurátor v Praze v. z. Mario Prášek a upozorňuje, že dle sdělení dr. Bernáškové z Generální prokuratury je nutná součinnost orgánů, kterou má zajistit mjr. Kalina.

5. 5. 1985 se náčelník 2. Oddělení OV VB mjr. Jaroslav Salát omlouvá JUDr. Bernáškové, že nestačí splnit její pokyny do 15. 5. 1985 ve věci podezřelých Karla Srpa a Josky Skalníka, a žádá o posunutí termínu nejméně o jeden měsíc. Z archívu býv. X. správy čteme, že Bernášková požadovala výslech všech osob, které odebíraly knihy z Jazzové sekce. Již tedy nešlo pouze o Hrabalovu knihu, ale o zdokumentování všeho (nakonec StB vyslechla několik set členů JS – jednalo se o nejrozsáhlejší akci proti nezávislé kultuře).

Jak vše dopadlo, víme. Ale ještě – pro tuto chvíli – poslední dokument ze dne 2. Září 1985 (v ten den byly provedeny domovní prohlídky u výboru JS): Major Jaroslav Salát schvaluje změnu plánu vyšetřování a jeho pokračování dle propozic správy vyšetřování.

Citujeme první odstavec: Situace – Na základě rozhodnutí náměstka ministra bude v celé věci postupováno jinak, a to oproti původním záměrům budou provedeny domovní prohlídky, a to nejen u členů výboru bývalé Jazzové sekce, ale i osoby pana Chadimy, který je řadovým členem JS SH, ale zároveň chartistou. Vzhledem k tomu, že bude třeba v prvé řadě provést výslechy k zajištěným materiálům při domovních prohlídkách a provést vyhodnocení zajištěných věcí, a dále jejich předání pracovníkům 10. Správy FMV k dalšímu vyhodnocení, musí zákonitě dojít ke změně plánu vyšetřování: Dále mi bylo zdůrazněno mjr. VINKLÁRKEM, že v samotné věci nebudu rozhodovat o vznesení obvinění sám, ale že si toto právo vyhradila JUDr. BERNÁŠKOVÁ z GP ČSR. V neposlední řadě je třeba zabezpečit navázání kontaktu s likvidační komisí – s. NIKLASEM (pozn. Dnes stále ředitelem odboru kontroly ministerstva kultury u pana Uhdeho, přibližně v té době rovněž velel milicím. Byl rovněž hlavním svědkem při soudu s Jazz. Sekcí. Ve funkci je p. Uhdem držen údajně proto, že má příbuzenský vztah s rodinou kohosi na Hradě) – a pracovníky ONV Praha 4 k zabezpečení úkolů, které vyplynuly z porady s mjr. VACHEM a s. VACKA k domovním prohlídkám… shromážděné materiály budou předány JUDr. Bernáškové k rozhodnutí. 2. září 1986 byl výbor Jazzové sekce uvězněn.