--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich č.: 660
Název: Marný boj s mafií
Zdroj: NN Ročník........: 0001/009 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kdo ovládá mladoboleslavskou Škodovku "Odvolávám se na naši nedávnou telefonickou rozmluvu o postiženém panu Věnceslavovi Čapkovi, bytem Ústí n. Labem, Hrnčířká 7, tč. ve vyšetřovací vazbě v NVÚ Vinařice u Kladna... Zatčen byl 13. nebo 14. ledna v Mladé Boleslavi pro facku (dle vyšetřovatele kpt. Poráče z VB Ml. Boleslav), kterou dal koncernovému řediteli ing. Dědkovi v jeho bytě v Ml. Boleslavi, kam prý "vniknul". Dle dopisů, v nichž tento čin V. Čapek vysvětluje, mu bylo po zazvonění otevřeno a on sdělil řediteli, že ho má plné zuby... (v případě ing. Dědka se jedná o politicky a morálně zdiskreditovaného prominenta totalitního komunistického režimu a protěžovaného nomenklaturního funkcionáře Jakešova a Husákova režimu, který jako mnoho jiných změnil "víru" po odevzdání rudé knížky, pozn. red.). Pan Čapek mu snad oznámil, že ho přišel zbít, a před přivolanými policisty mu dal facku, načež ho policisté zbili..." Z dopisu MUDr. M.Drbohlavové, zaslaného 8.3.1991 VONSu.

Čtenáři mají jistě v živé paměti dění kolem staronového vedení koncernu Škoda, kšefty s prodejem Favoritů a otřesných pracovních podmínkách v bývalé AZNP Ml. Boleslav. Situace ve Škodovce není vůbec výjimečná, podobným způsobem postupují rudé mafie ve většině dosud státních podniků: zbavují se lidí, kteří se nějakým způsobem angažovali po listopadu 1989 se snahou očistit vedení podniků od zkompromitovaných bolševických kádrů. Tragické ovšem je, že jim je podobný postup blahovůlí státní správy umožněn a leckdy mají plnou podporu lidí, kteří by měli podobné jevy postihovat.

Vraťme se však zpět do Ml. Boleslavi. Soudruh ředitel Dědek se po listopadu znovu obklopil staronovými nomenklaturními kádry, kteří mu z pochopitelných důvodů poskytli všemožnou podporu - totéž platí i o "nových" odborech, které ústy tehdejšího předsedy Kadlece, vehementně hájí zájmy ředitele, nikoli však zaměstnanců Škodovky.

Paní Drbohlavová pokračuje: "Ing. Dědek si upevnil svoji pozici i pomocí několika vysoce postavených státních činitelů za nové vlády národního porozumění i další vlády z června 1990, a jak se všeobecně udává, i za pomocí korupce a zneužívání svého služebního postavení machinacemi s Favority." K aféře s prodejem automobilů sděluje v Občanském deníku z 30.8.1990 Ing. Š. Suchar z tehdejšího OF Ministerstva kontroly: "Protože byl VLK nejvyšším garantem kontrolní činnosti ve státě, sloužil spíše k ochraňování velké rodiny funkcionářů a nomenklaturních kádrů... následovala mnohdy přísná utajení fakt i osob odpovědných za nejkřiklavější nepravosti, podvody, stamiliónové i větší nehospodárnosti... škůdci mohli škodit dál a stávali se i ministry ... (pokud vám, milí čtenáři, tento postup připomíná dnešek, není to pouhá náhoda, pozn. red.)... Nuže, nebylo to tak, jak prohlásila naše nová ministryně kontroly, paní K. Kořínková, v jednom rozhovoru pro tisk, že měla to štěstí, že její předchůdce byl vcelku racionální člověk (-to můžeme tvrdit i o paní ministryni, její racionalita se nejlépe projevila při zašantročení majetku KSČ a SSM v průběhu uplynulého roku, pozn. red.) a jeho aparát nebyl tak zlý (...). Ostatní personální změny (na FMK ČSFR) jsou podobné starým praktikám vzájemně se ochraňujících nomenklatur... Druhý a třetí místopředseda byli zatím znovu pověřeni řízením. RSDr. Zd. Rubín, stranický spolužák dřívějších mocných, dříve obchodní náměstek automobilového koncernu, přestože je mu přes 60 let, je zřejmě stále nepostradatelný... Podobně 60letý ředitel odboru stížností, bývalý hlavní kontrolor automobilového koncernu, je zřejmě též nepostradatelný a nenahraditelný v této vlivné nomenklaturní funkci (...)." Celá "akce Favorit" byla dokonale organizována a utajena. Tak dokonale, že i prověrkové skupině bývalého VLK ČSFR byl postup i pokyn tehdejšího obchodního náměstka (- zákazníkem odmítnuté vozy mohly být prodávány volně, pozn. red.) utajen. Vyšetřování nezákonného prodeje Favoritů bylo úmyslně vedeno do ztracena. Ing. Dědek ve své ochranitelské činnosti pokračuje i nadále (-jak jinak!), cit. z dopisu Ţpracovní skupiny nezávislých iniciativŢ tehdejšímu ministrovi Stračárovi ze dne 4.6.1990: "... ředitel se obklopuje znova komunisty, či narychlo převlečenými komunisty propuštěnými v rámci polistopadové očisty z jiných organizací... po listopadu se v koncernu nic nezměnilo, kdy si ředitel vytvořil svou "mocenskou mafii - klan", kterým diktátorsky ovládá koncern... mocenský klan ovládl i Radu pracujících, nové odbory i OF, i když řada jeho členů nesouhlasí, nebo raději z OF vystoupila..." Na krátký čas byl do funkce ředitele jmenován Ing. I. Bureš (v roce 1970 postižený, později rehabilitovaný), ten je však později odvolán s tím, že na svou funkci nestačí (...). Na místo ředitele se vrací soudruh Dědek, jako "schopný (-spíše všeho schopný, pozn. red.) a nepostradatelný manažer a odborník (...).

Pracovní podmínky v provozech automobilky jsou více než otřesné (zvl. v lakovně a lisovně), vedení neplní sliby dané při náboru nových pracovníků, neplní příslib zvýšení mezd zaměstnancům. Jediné, v čem je na soudruha ředitele spolehnutí, je jeho přístup k rudým spoluvěrcům z komunistické partaje. Pro dokreslení charakteru tohoto soudruha může posloužit jeho prohlášení z 11.12.1989, kdy na setkání Rady pracujících doslova pronesl: "... pokud zkusí stávkovat (pracovníci opraven, pozn. red.), nezaplatím jim ani minutu a nechám je pochcípat...", navíc vyhrožuje, že neseženou práci po celém okrese, o což se jim osobně postará (...). Jednání Ing. Dědka mne nepřekvapuje, jinak ani jednat nemůže, jako dlouholetý a zasloužilý člen zločinného bratrstva komunistů postupuje zcela v souladu s rudou ideologií. O to víc však překvapuje postoj státních orgánů, kterým byly všechny stížnosti a požadavky na odvolání ředitele AK Ml. Boleslav adresovány. Několik petic a dopisů bylo zasláno tehdejšímu ministrovi FMHSE Ing. Stračárovi, místopředsedovi FS Zd. Jičínskému (duben-květen 1990), který dopis považuje "za závažný" a postupuje jej ministerstvu...

V dalších dopisech adresovaných i ministerstvu kontroly, je požadováno odvolání Ing. Dědka i jeho zkompromitovaných kumpánů. Obdobné požadavky jsou zaslány i Ing. V. Dlouhému, ČNR, KC OF, i prezidentu Havlovi, později i politickým stranám (ODA, ODS), bezvýsledně... Ještě v květnu 1990 je na funkci vedoucího pracovníka bezpečnosti závodu přijat bývalý bachař, příslušník SNV kpt. Vlček (KSČ) - další odborník s velmi "potřebnou" praxí. V polovině května 1990 vstupují zaměstnanci lakovny, svařovny a lisovny do protestní stávky a zahajují hladovku. Tady se objevuje jméno amnestovaného Věnceslava Čapka, o jehož zoufalém činu se zmiňuji v úvodu. Po příslibu hledání východisek personálním náměstkem AK Škoda JUDr. P. Nováčkem, byla stávka a hladovka přerušena (dva z dělníků jsou na podporu stávkujících rozhodnuti k sebeupálení...).

Následují petice a dopisy adresované ministru Grégrovi a dalším vládním představitelům. V září 1990 vydává MSE ČR Opatření č. 1/1990 o rozšíření vedoucích funkcí obsazovaných jmenováním, které mělo umožnit odvolání zkompromitovaných ředitelů z funkcí (rozhodovací hlas měly mít odbory, dozorčí rady a OF) - odbory a dozorčí rada dávají Ing. Dědkovi důvěru (...), občanské iniciativy jsou proti...

V říjnu 1990 zasílá mluvčí občanských nezávislých iniciativ MUDr. M. Drbohlavová obsáhlý dopis, vč. množství příloh řediteli Inspekce FMV mjr. JUDr. I. Ivanovovi, jenž ho předává panu Johnu Bokovi do Úřadu na ochranu ústavy a demokracie - ten je jedním z mála lidí ochotných naslouchat a pomoci (později je odvolán z FBIS, důvodem je jeho nekompromisní postoj vůči bývalým komunistům a estébákům, pozn. red.). Cituji z dopisu ÚOÚD: "Prosíme o okamžitou pomoc v boji proti totalitě mladoboleslavské mocenské mafie proti porušování zákonných práv občanů (akce VB, odborů a vedení koncernu)... namísto likvidace moci nomenklatury KSČ (zákonné opatření FS se nerealizuje), není nomenklatura podezřelá z nezákonných činů (trestních) vyšetřována (prověrky VLK MK, petice se stížnostmi atp.), nebo jen formálně - vše někde "vázne"... vše opět chrání MSE, zástupci OF ve FS ČSFR a místní struktury, žádáme zákrok Generální prokuratury, inspekce FMV, ÚOÚD ..."

V lednu 1991, v mezidobí propuštěný Věnceslav Čapek "inzultuje" soudruha ředitele. MUDr. Drbohlavová (pracuje jako závodní lékařka koncernu Škoda) je urážena a diskreditována lidmi okolo Ing. Dědka a na dovršení všeho je na ni podána i soudní žaloba - žijeme přece v "právním státě" a nikdo si nesmí dovolit beztrestně "urážet" komunistické zločince a jejich věrné souputníky! V květnu 1991 interpeluje v ČNR poslanec P. Pospíšil (OF) a požaduje - nové šetření MK ČR v AK Škoda, včetně prošetření i starších záležitostí a převádění majetku AK do nově vznikajících akciových společností - opět bezvýsledně. Navíc z celého vyšetřování (cit.) vzniká dojem, že MK ČR si nepřeje odhalení pravdy a prokázání nezákonností (opět nic nového!)... Na jaře 1991 je ze služeb MV (FBIS) propuštěn i John Bok. Na jeho podporu je občanskými iniciativami v Ml. Boleslavi dne 18.5.tr. odeslán ministru Langošovi dopis, který přetiskujeme. Odvolání J. Boka je dalším důkazem upevňování pozic bolševické mafie na všech úrovních státní správy i ekonomiky. Lidé, kteří sedí na vládních postech, nemají žádný zájem na vyšetření činnosti "odborníků" typu Ing.Dědka, a proč také, vždyť většina státních úředníků je stejného politického "vyznání" a doba, ve které odhodili legitimaci KSČ, nerozhoduje.

"Vím, že jsem tzv. kriminálník, nemám nárok na nic, jenom držet hubu a krok, ale věřte mi, že po změně v r. 1989 jsem chtěl dokázat, že nejsem tak zvrhlý a bezcitný, jak se to tvrdí nyní. Věřte mi, že to, co se týkalo Ing.Dědka a spol., jsem nedělal z určitých výhod. Věděl jsem, že aby se opravdu povedlo to, co lidem leželo na srdci po revoluci, je třeba, aby se do toho procesu zapojili všichni..." (z dopisu V. Čapka J. Bokovi, červenec 1991).

Věnceslav Čapek se v průběhu téměř osmiměsíční vyšetřovací vazby pokusil o sebevraždu (...). Během soudního procesu byl odsouzen na 10 měsíců nepodmíněně - jednání proběhlo za účasti místopředsedy federální vlády J. Mikloška a představitele VONSu... Jsem však přesvědčen, že na místě V. Čapka měl stát soudruh Ing. Dědek se svými nohsledy a těmi, kteří dodnes vědomě brání očistě společnosti. Naděje však umírá poslední a jsem přesvědčen, že jednou si role vymění - doposud je stále oběť zaměňována s viníkem.

V Mladé Boleslavi to opět vře, zaměstnanci Škodovky nejsou spokojeni s mzdovými a sociálními podmínkami, představenstvo koncernu na jejich požadavky neodpovědělo ... (- z denního tisku).

Bedřich Karel