--------------------------------------------------------------------------------
Autor: KPV Slovenska č.: 751
Název: Popradská výzva
Zdroj: NN Ročník........: 0002/002 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V ČSFR nastal 33 % pokles výroby, čo možno porovnať s hospodárskou krízou v minulom období. V tejto situácii sa podstatná časť obyvateľstva nachádza na hranici životného minima. Naproti tomu okrem menšej časti obyvateľstva, ktorá má seriózny záujem o privatizáciu a podnikanie, vzniká nová oligarchia grupujúca sa so značnej čusti špekulantov a ľudí, ktorí dokázali ťažiť aj za bývalého režimu, vďaka čomu dnes opäť získavajú hospodársku moc a pomocou nej aj možnosť ovplyvňovať politické dianie. Veľkej väčšine obyvateľov je známe, o akú skupinu tzv. podnikateľov ide. Toto všetko im umožňuje aj doterajší priebeh malej privatizácie, kde vďaka niektorým legislatívnym nedostatkom majú (mali) možnosť vytvárať a nebojme sa to povedať mafiánske gangy, a tak vytvárať pre seba vhodné prostredie pre ďalšiu činnosť. Týmto spôsobom sa snažia pôsobiť aj na priebeh strednej a veľkej privatizácie. Okrem iného svedčí o tom aj spôsob vytvárania akciových spoločností, kde v mnohých prípadoch nejde o vytvorenie akciovej spoločnosti v pravom slova zmysle, ale o zachovanie svojích pozícii a možnosti ovplyvňovania ďaľšieho vývoja.

Za 10 mesiacov v malej privatizácii, vydražitelia zaplatili vyše 10 miliárd korún, úvery si na ňu vzali len za 1,5 miliardy, pričom nedošlo k výraznejšiemu výberu vkladov. Pôvod zvyšných 8,5 miliardy je sporný. Ktorý poctivo pracujúci občan môže bez poskytnutia úveru prísť na dražbu s hotovosťou aj vyše 20 mil Kčs? Súhlasíme s tým, že privatizácia je jeden zo spôsobov, ako dostať špinavé peniaze do obehu, ale nemalo by to byť na úkor seriózneho záujemcu o podnikanie.

Europské spoločenstvo požaduje od 1.1.1993 zabezpečiť trestnoprávny postih presunu špinavých peňazí, zrušenie anonimity takých vkladoch a skúmanie totožnosti vkladateľov vyšších súm. Popradská pobočka Konfederácie politických väzňov Slovenska, Občiansko demokratická únia-VPN, Demokratická strana v Poprade, považujú v zmysle požiadavky Europského spoločenstva za nevyhnutné, obrátiť sa na všetkých občanov ČSFR, aby podporili túto požiadavku ES s tým, aby parlament a vláda ČSFR prijali rad účinných legislatívnych opatrení v zmysle požiadavky ES. Navrhujeme vytvorenie nezávislej komise, ktorá by preverila pôvod peňazí so spätnou platnosťou od novembra 1989, vrátane prevodu majetku KSČ na súkromné osoby.

Súčasne navrhujeme požiadať o spoluprácu Európsky súdny dvor v Štrasburgu, nakoľko ČSFR je členom rady Európy, aby sa zabezpečilo zrušenie anonimity vkladov v zahraničných bankách so spätnou platnosťou od novembra 1989. Navrhujeme, aby sa s peňazí, ktorých pôvod bude preukazateľne nezákonný, zriadil fond na ochranu najviac ohrozených, mnohodetných rodín a rodín nezamestnaných.

Vyzývame všetkých občanov, ktorí považujú za prvoradý princíp demokracie spravodlivosť a právny štát, aby svojími podpismi podporili túto výzvu. Na záver dodávame, že ak sa už majú konať rôzne mítingy a protestné akcie, tak nech sa konajú v prvom rade za realizáciu tejto výzvy, ktorá sa bytostne týka nás všetkých. Občania Popradu môžu vyjadriť svojú podporu podpismi v kancelárii Občiansko demokratickej únie - VPN v Poprade, na ulici Duklianských hrdinov č. 11, a na všetkých OV ODÚ-VPN vo svojích okresoch.

OP KPVS Poprad

ODÚ-VPN Poprad

OV-DS Poprad

Konfederácia politických väzňov Slovenska okresná pobočka, 058 01 Poprad