--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš č.: 759
Název: Antikomunistická aliance nastupuje
Zdroj: NN Ročník........: 0002/002 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 20.12.1991 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dne 20.12. ve 14.00 hod.v klubu Syndykátu novinářů v Pařížské ulici byla zahájena tisková konference Antikomunistické aliance. Na dotazy novinářů odpovídali pánové Marcel Pok, Martin Holata, Ing.Bělohoubek a Richard Kraus.

Rozprava započala o zákonech, které bude A.A. podporovat, o tom, že bude pokračovat ve zveřejňování agentů StB, byla zmíněna zpráva o spolupráci s dalšími politickými subjekty a informace o publikaci Kádrový pořádek ÚV KSČ. Novináři byli ubezpečeni, že A.A. není zaměřena proti jednotlivci, ale proti komunistické ideologii. Pan Ing.Bělohoubek se pak v kratším projevu vyjádřil k zveřejňováni seznamů jmen. Řekl, že toto zveřejňování je věc riskantní, a proto není vhodné improvizovat. "Za nejvyšší arbitry považujeme přísnou logiku a nedeformovanou etiku, nikoliv současné povážlivé zákony, které jsou stále ještě poznamenány jak přežívající bolševickou záludností, tak babráctvím lidí nezáludních."

Byly vzneseny další námitky, zda nejde vlastně o jakousi selekci a dotazy, jakým způsobem byla vlastně tato jména vybírána. Marcel Pok odpověděl, že výběr byl prováděn podle určitých bodů, a kam až tito lidé mohou zasahovat. Je také důležité vědět, že k těmto registrům měl kdokoliv přístup, a je proto velmi pravděpodobné, že různé skupiny v Československu budou šířit seznamy, které budou i nepravdivé. Proto je důležité, aby byly zveřejněny všechny seznamy spolupracovníků StB, aby tyto pochybnosti v našem státě již nikdy nemusely být ventilovány na veřejnosti, a my všichni mohli žít v právních a demokratických poměrech. Na další pochybnosti novinářů přítomní zástupci A.A. odpověděli, že kdyby nebyli přesvědčeni o pravdivosti svých informací, nezveřejnili by je: "My se nemusíme shodnout v tom, kdo je nejvyšší arbitr práva v tomto státě. Ale protože, jako občané považujeme za nejvyššího arbitra generálního prokurátora, tak uvítáme, když pravdivost těchto seznamů buď potvrdí, nebo zpochybní ten, kdo má nejvyšší zákonnou moc nad těmito seznamy, a to je Federální ministerstvo vnitra. Proto očekáváme, že právě ono prokáže generálnímu prokurátorovi věrohodnost či nevěrohodnost těchto seznamů. My si pak za tím stojíme celým svým veřejným životem, a to i předlistopadovým. My prostě nic neutajujeme. To, co jsme získali, předáváme vám, novinářům, abyste k tomu zaujali své stanovisko."

Přítomní pak žádali, aby zástupci A.A. blíže popsali způsob tohoto ověřování informací a dále se ptali, jestli tento postup A.A. není vlastně vyjádřením nedůvěry v lustrační zákon tak, jak byl přijat.

"Ověřujeme to z více zdrojů, i kdybychom neradi tyto zdroje uváděli. Podle nás lustrační zákon nepostihuje všechny ty, kteří se na práci StB přímo podíleli. Například lidé z nomenklatury se nikdy nedostali do lustračního seznamu. Přesto pracovali veřejně, nebo dokonce řídili některé vedoucí důstojníky StB. Kdyby tento lustrační zákon - i když podle nás ne zcela v pevné podobě - byl používán skutečně důsledně, a to již od 15.11.1991, tak by ve společnosti udělal více užitku než škody."

Poté promluvil pan Ing. Bělohoubek, který tu byl přítomen ve spolupráci za Hnutí za občanskou svobodu a který prohlásil: "Před měsícem byl sněm HOSu, kde došlo k velikému střetu ohledně jeho další orientace. Byl po střetu mezi Klubem demokratické pravice HOSu a jeho zbylou částí. Tam bylo řečeno, že HOS takový, jaký je, se podobá jiným obdobným politickým seskupením a je vlastně jakousi politickou mátohou. Ve společnosti se dějí věci vážné a HOS na to nereaguje v patřičném stylu a tak, aby si ho lidé vážili. Celý HOS od té doby nabral tvrdší pravicový kurs. Bylo zde také konstatováno, že HOS se pokusí více spolupracovat s Konfederací politických vězňů, A.A. a dalšími pravicově orientovanými stranami. Tato nabídka byla učiněna i Přípravnému výboru A.A., kde byla přijata se sympatiemi, očekáváme proto, že toto společenství bude širší než jen slovní vyhlášení. Také v novinách TRK bude vyčleňován prostor pro texty A.A. Došlo již k jednání s Konfederací pol. vězňů, s KANem jsou jednání také velmi příznivá. Co je významné, že A.A. navazuje dosti úzké kontakty na náš exil, který je s politickými stranami u nás zavedenými velmi nespokojený."

A.A. se již stala federální iniciativou. Byla založena Slovenská sekce se sídlem ve Zvolenu. Začínají se rozvíjet další pobočky. K A.A. se hlásí i lidé z exilu. Pobočky vznikají již v USA, Austrálii, Švýcarsku, Německu, ba i na Ukrajině. Registrace A.A. byla provedena 6.12.1991. Do dnešního dne již získala několik desítek tisíc podpisů.

Luboš Vydra