--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pallas Jiří č.: 764
Název: Otevřený dopis českým a slovenským novinářům
Zdroj: NN Ročník........: 0002/002 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vážení přátelé, obracím se na vás ve věci novinářské etiky. Úvodem si dovoluji ocitovat první dva odstavce "Etických pravidel pro tisk, rozhlas a televizi" vydaných Švédským výborem pro spolupráci novinářů. 1. Role hromadných sdělovacích prostředků ve společnosti a důvěra společnosti v ně vyžadují od novináře korektní a všestranné zprostředkování informací.

2. Buď kritický ke zdrojům infomací a kontroluj věcné údaje tak pečlivě, jak okolnosti dovolují, i když tyto údaje byly již dříve publikovány. Dej čtenáři možnost rozlišovat mezi fakty a komentářem.

V minulých dvou letech jsem se pokusil v různých novinách a časopiech otisknout články kritizující předsedu Nadace Charty 77 Františka Janoucha. Nejsem novinář a nepředpokládám, že mé články byly žurnalistické perly. Navrhoval jsem novinářům možnost použít fakta z mých článků jako podklady pro vlastní materiál v případě, že se jim článek nelíbí. Bez úspěchu. Dovolím si zopakovat některá fakta v tomto dopise.

Cituji Svobodné slovo 14/12 1989: "...profesor František Janouch...světově uznávaný odborník v oblasti jaderné fyziky..." konec citátu - zvýraznil J.P. Následující dva roky se podobná charakteristika objevuje v řadě dalších tiskovin. I televize neopomene do titulku přidat "profesora", kterého si F.Janouch nechal ostatně dát i do telefonního seznamu. Jediné noviny zleva, prava či bulvární se nad tím nepozastavily.

Tedy fakta. Na můj dotaz v Manne Siegbahn Institutu (MSI), za jehož profesora F. Janoucha, odpovídá profesor Jan Blomqvist: "Na váš dotaz ve věci postavení a titulu Dr. Františka Janoucha vám sděluji, že Dr.Janouch je zaměstnán na MSI jako výzkumný pracovník (scientist). Dr. Janouch nemá titul profesora a ani na MSI, ani na žádné jiné instituci či universitě ve Švédsku. Konec dopisu. Dle mých informací odjížděl F.J. z Československa jako doktor.....

Vědecké kvality F.J. lze těžko posuzovat stejně taxativně jako tituly, ale za pokus stojí. Nobelova ani podobné ceny mu uděleny nebyly, vzdělání v SSSR, které jako syn člena komunistického establismentu v padesátých letech získal, jen těžko odpovídá obdobnému západnímu (Názor J.P.).

Jak je to s publikační činností F.J.? Největší skandinávské knihkupectví má seznam veškeré odborné (i populární) anglické literatury na CD. Po několika pokusech ...nic. Vyhledávám počítačem přes modem v jedné z největších evropských databank. Za 150 švédských korun vylézá krátký seznam publikací Františka Adama Janoucha. Žádná kniha - pouze s pravidelné 1 (jeden) "paper" ročně. Patrně povinné vykazování činnosti na MSI? Ekonomické ohodnocení by mohlo ukazovat na ocenění odborníkovi kvality. Ve Švédsku platí princip otevřenosti, a tak si lze ověřit m.j. i příjmy občanů. Databáze nám sdělí m.j., že F.J. má příjem v letech 1988 a 1989 (plat+honoráře), který neodpovídá ani polovině profesorského platu. (Profesorský plat je ve Švédsku hanbatě nízký pro srovnání - já jako odborník, nikoli však světově uznávaný, v oblati designu informačních systémů, fakturuji ročně téměř desetinásobek platu F.J.). V této souvislosti lze poukázat na další citát - tentokrát z Lidové demokracie, která říká: "...prototyp západního managera...". Údaj švédské databáze, která nese jméno SOLIDNOST, mimo příjmu podává další zajímavý údaj - F.J. je spolumajitelem a členem předsednictva podniku, který nedávno s ohromnými dluhy zkrachoval. Jiné ekonomické aktivity či majetek nejsou zaznamenány.

F.J. o sobě v mnoha rozhovorech říká, že je chudý jako kostelní myš, chudě si však nežije. Sporé údaje, které lze vyčíst z uzávěrek Nadace Charty 77, za posledních deset let ukazují, že za každou korunu vydanou na humanitní pomoc vydal F.J. korunu na administrativní výdaje. V roce 1990 činily administrativní výdaje v přepočtu téměř 4 milióny Kčs. Nemalá část těchto výdajů padla na cestování, diety a hotely F.Janoucha. Peter Larsson, jeden ze zakladatelů Nadace Charty 77, odešel m.j. na protest proti tomu, že F.J. míchal privátní a nadační prostředky, bez náležité kontroly. Dodnes neexistuje podrobné vyúčtování švédské nadace předložené mluvčím Charty 77!! F.Janouch spolu s několika málo dalšími si velice pospíšili se založením poboček v Československu. Do těchto odboček odmítli přijmout reprezentanty navržené mluvčími Charty 77!!! Čs. nadace vydala po prvním roce brožurku, kde vykazuje pomoc různým osobám a institucím. Skandálně zkreslené údaje prošly bez povšimnutí tisku, s malou výjimkou Lidových novin, kde nikoli novinář, ale ředitel Klíma poukázal na milionové chyby. Nikdo se nepozastavil nad tím, že brožurka nevykazuje administrativní výdaje.

S jídlem roste chuť, a tak si F.J. domluvil s P.Pithartem, že nadace dostane akcie tiskárny RP v ceně více než jedné miliardy. Pan Pithart si nebyl, stejně jako sdělovací prostředky, schopen ověřit, že nadace je soukromým podnikem několika jednotlivců a s Chartou 77 má společné pouze jméno. Celá akce byla zastavena díky reakci již výše jmenovaného ředitele LN. V demokratických zemích by byl z podobné události ohromný skandál a patrně by znamenala premiérův pád. V Československu nepatrný článek nenovináře Klímy a článek v Zemědělských novinách s.p., jejichž náklad je nepatrný.

Švédské kapky. Další projekt se daří lépe i přes krátkou debatu v Lidovkách - všespasitelný Leksellův nůž. Napsal jsem k němu již před rokem článek v tom smyslu, že v zemi, kde nejsou uspokojeny základní zdravotnické potřeby, je tato spektakulární akce více ke škodě než k užitku - Lidové noviny, Občanský deník, Respekt i Mladá fronta dnes článek odmítly. Dal jsem si práci a zavolal na radiologické oddělení Uppsalské nemocnice. Sehnal jsem jednoho z fyziků a vyptal se na stav trhu v oboru ozařování-typ Leksellův nůž. Odpověď zněla - to je jednoduché - zavolejte si do firmy SCANDOTRONIC zde v Uppsale - tam něco podobného vyrábějí. U "Leksellova" konkurenta jsem se dozvěděl následující. Ve světě se většinou používají lineární axelerátory, které vyrábí i SCANDOTRONIC. Výhody proti Leksellovu noži jsou - širší použítí mimo nádoru v hlavě i ozařování rakoviny! Počet pacientů, které lze ošetřit, je více než 10x vyšší než s Leksellovým nožem. Ozařovat lze větší plochy i hloubky. Nevýhodou je nepatrně vyšší cena při nákupu (avšak podstatně nižší při rozpočítání na jednotlivé pacienty).

Patrně bych byl kritický, i kdyby F.J. vsadil na axelerátor! Vzhledem k mé nedůvěře ve F.J. si kladu otázku - kde je podvod či háček? Odpověď si dávám sám - ze hry byly vyřazeny tržní mechanismy, žádné výběrové řízení, které by předem posoudilo potřeby československého zdravotnictví a zaručilo co nejlepší dodavatelské podmínky a co nejnižší cenu. Prakticky nelze dokázat, zda F.J. či někdo z rodiny obdržel od soukromé firmy, která Leksellův nůž vyrábí, provize či jiné prebendy. U státních institucí, pro které platí princip otevřenosti, si můžeme ověřit, že choť F.J. obdržela od Open Society Fund (přispěvatel Nadace Charty 77, za nímž stojí milionář Soros) podporu na bádání ve výši cca 1 milión Kčs v době, kdy jsem vydával zcela bez podpory desku Audience s Václavem Havlem a Pavlem Landovským. Náklady na vydání jsme s chotí hradili ze studentské půjčky. F.J. se ani nestyděl vystavit desku na čestném místě mezi publikacemi, které nadace podpořila. Jak a komu platí soukromé firmy, se však nikdy nedozvíme. Otázka pro tisk však je jiná: existuje někdo zodpovědný na straně čs. úřadu, kdo uvolňuje místnosti, personál a další prostředky, které by se daly využít na potřebnějších místech v našem zdravotnictví, kdo opomenul obejití výběrového řízení a neexistenci seriózního posouzení priorit čs.zdravotnictví?

Závěrem ještě jeden citát z Etických pravidel.. Žurnalistova integrita: Nenech si dávat úkoly od osob mimo vedení redakce. Neakceptuj recepce, dary ani další výhody, které by mohly znevažovat tvé postavení svobodného a nezávislého žurnalisty.

Ruku na srdce, kolik z vás se zúčastnilo recepcí pořádaných Nadací Charty a její odnože Sředoevropské University, při kterých jsou mimo lahůdek servírovány i jednostranné informace, a po kterých následovaly oslavné a nekritické články.

Přátelé novináři, prosím, chopte se bloku, magnetofonu či kamery a nebojte se kontrolovat údaje světoznámých profesorů a podobných celebrit. Jde o vaší profesionální povinnost!

Jiří Pallas, signatář Charty 77, BOX 1149, S - 751 41 UPPSALA