--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brož Vlastimil č.: 739
Název: Zpráva OK při řed. policie hl. města Prahy
Zdroj: NN Ročník........: 0002/002 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 03.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Necenzurované noviny TY RUDÁ KRÁVO

Slovákova 8

602 00 - B R N O

----------------

V Praze, dne 3.1.1992

Členové OK při ŘP hl.m.Prahy se zabývali na svém zasedání dne 3.ledna 1992 obsahem článku "Chtěl jste to konkrétně, ministře!", který byl uveřejněn v NN-TRK č.9 - Autor Jan Hála, který se stal členem tohoto orgánu až 23.9.1991, krátce po svém zvolení předsedou Občanské komise v Praze 4, a působí v OK teprve od jara 1991, uvedl údaje, kterými chtěl čtenáři přiblížit danou problematiku, nepřesně.

Občanské komise a následně pohovorové a prověrkové komise byly zřízeny pouze na základě rozkazů ministrů vnitra v únoru 1990 a k personálnímu obsazení těchto komisí došlo po dohodě u kulatého stolu mezi představiteli politických stran a hnutí v daných regionech.

- Příslušné rozkazy prokazatelně nežádoucím a zcela nedostačujícím způsobem vymezovaly okruh prověřovaných, a přitom i ten byl nezřídka obcházen. Pohovorové a prověrkové komise nedostávaly potřebné podklady k objektivnímu posouzení způsobilosti prověřovaných k další službě u MV, a navíc doporučující závěry Občanských komisí, které se ještě vyjadřovaly k návrhům prověrkových komisí, nebývaly ani vždy respektovány. - V době přijetí panem Hálou citovaného zákona č.169/90 Sb. ze dne 9.5.1990 se chýlila první etapa prověrek, které ani v dalším průběhu nemohly splnit svůj účel, už ke konci.

Podle článku I tohoto zákona však k žádné dohodě federálního ministerstva vnitra s oběma republikovými kolegy nedošlo, a tím ani k vydání společného nařízení ministrů. - Je nám opakovaně předkládáno, že k tomu nedošlo pro nesouhlas ministra vnitra Slovenské republiky s působením Občanských komisí ve věcech služebního poměru příslušníků a že z tohoto důvodu se pan ministr Langoš uchýlil k vydání rozkazu FMV č.94/90 ze dne 14.9.1990, kterým sám stanovil podrobnosti o utváření, působnosti a jednání Občanských komisí.

V rozporu s uváděným výšezmíněným článkem, JUDr. Tomáš Sokol byl v té době stále ještě pověřen výkonem funkce městského prokurátora pro území hl.m.Prahy, a tak jeho případný souhlas či nesouhlas nemohl podmiňovat žádnou právní úpravu vztahu OK k resortu MV ČR. Ministrem vnitra ČR byl ing.Tomáš Hradílek. - Krátce nato došlo k přerozdělení kompetencí mezi ministerstvy vnitra. Delimitace byla datována k 15.11.1990.

Nezbývá než konstatovat, že ministerstvo vnitra České republiky, bez ohledu na postoj slovenského ministerstva, došlo za pana ministra Hradílka k názoru, že "nelze v plné míře akceptovat doporučení ministerstva vnitra federálního a problematiku Občanských komisí upravit interním předpisem" (doslova citováno z projevu náměstka MV ČR ing.K.Ludvíka na celorepublikovém shromáždění zástupců OK dne 6.října 1990 v Praze 7). A současný pan ministr dr.Tomáš Sokol zřejmě rovněž necítil vnitřní potřebu na názoru svého předchůdce cokoli změnit, a pokud snad ano, pak rozhodně ne směrem k legitimitě Občanských komisí.

Právní úprava vztahu Občanských komisí k resortu ministerstva vnitra ČR a České policie bude zakotvena až v novém samostatném zákonu o Občanských bezpečnostních komisích. Očekáváme, že jeho optimální znění bude přijato v dohledné době ČNR a že tento iniciativní, poradní a kontrolní orgán bude konečně moci prokázat opodstatněnost své existence při opožděné očistě a průběžné kontrole bezpečnostních složek a při znovuvytváření naprosto nezbytné důvěry občanské veřejnosti k policii.

Žádáme redakci NN - TRK, aby i v zájmu věrohodnosti publikovaných příspěvků, na níž nám samozřejmě rovněž záleží, bylo uveřejněno upřesnění k článku "Chtěl jste to konkrétně, ministře!" S pozdravem a přáním zdaru

za Občanskou komisi při ŘP hl.m.Prahy Vlastimil Brož

Doporučeně