--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich č.: 790
Název: Zázraky v hale RONDO
Zdroj: NN Ročník........: 0002/003 Str.: 017
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jak se v Brně volili delegáti na ustavující sjezd České lékařské komory

Bedřich Karel

O stavu společnosti, ve které žijeme, vypovídá ledaccos - jedním z měřítek, která je možno pro podobný účel použít, je míra dodržování zákonů a všeobecně platných předpisů určujících stupeň vyspělosti právního státu. Teď se jistě mnozí s chutí zasmějí - my a právní stát - mají pravdu, do onoho tolik omílaného ideálu nám ještě mnoho schází. O nutnosti důsledné očisty společnosti píšeme často a naše někdy až zoufalé apely dokládáme konkrétními příklady právní zvůle v Českém a Slovenském federativním Augiášově chlévě. Bolševismus není znakem charakterizujícím pouze vlastníky rudých knížek, lhostejno, zda dnešních či bývalých. Stejný morální a mravní marasmus prostupuje všemi a vším. Popravdě řečeno, hlavní vinu za tento zoufalý stav nese dnešní politická reprezentace, která pro léčbu společnosti neudělala téměř nic - stejné platí i o prezidentu Havlovi - stálou obhajobu bývalých komunistů udržují společenský pokles na nejnižší úrovni. To vše za nadšeného potlesku lidí zvláštního ražení a stále klesající důvěry ostatních slušných lidí propadajících hluboké skepci...

Jak snadno je možno v našem "demokratickém a právním" státě manipulovat lidmi, ukázal nedávný případ voleb brněnských delegátů na ustavující sjezd České lékařské komory, kdy se mimo několika jedinců nad podivným postupem organizátorů shromáždění nikdo nepozastavil.

V brněnské hale Rondo se dne 27.6.1991 konalo ustavující okresní shromáždění lékařů, svolané v souladu se zákonem ČNR ze dne 8.5.1991 "O České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře". Shromáždění svolala Česká lékařská společnost se záměrem zvolit delegáty na ustavující sjezd celostátní lékařské komory.

Podle přímého účastníka shromáždění MUDr. Jana Obermajera, měl vlastní průběh jednání před více než tisícem přítomných, řadu procedurálních nedostatků. Volba komisí proběhla dříve, než byl schválen jednací a volební řád apod. Organizátoři shromáždění klidně konstatovali, že někteří pozvaní obdrželi dvě i více číslovaných pozvánek, které sloužily jako podklad pro prezenci přítomných lékařů a delegační lístek pro hlasování, jiní oprávnění nebyli pozváni vůbec (...). Organizátoři prohlásili, že spoléhají na poctivost každého voliče, že nebude hlasovat vícekrát než jednou... Tím měla být zajištěna rovnost hlasovacího práva při dané situaci s pozvánkami a hlasovacími lístky ("dodržování předpisů" až zarážejícím způsobem, pozn. aut.). MUDr. Jan Obermajer, který dne 3.7. t.r. podává Městské prokuratuře v Brně podnět pro podezření z porušení zákona ČNR z 8.5.1991 "O České lékařské komoře ...", pokračuje v popisu dalšího průběhu shromáždění brněnských lékařů.

Podle vlastního zjištění pořadatelů, nebylo na shromáždění přítomno zákonem předepsaných 50 % členů Okresního sdružení, ale pouhých 43 % (přítomno bylo 1270 lékařů)! Pořadatelé se vyjádřili v tom smyslu, že jim ani není znám přesný celkový počet lékařů oprávněných hlasovat... Zákon však jasně hovoří o tom, že musí být přítomna více než polovina členů, aby bylo shromáždění usnášeníschopné a delegáti na sjezd mohli být zvoleni. Z toho plyne zcela logicky jediné - volby byly neregulérní a delegáti takto zvolení nemají mandát zastupovat své kolegy na sjezdu celostátní lékařské komory.

MUDr. Obermajer se 14. září t.r. obrací na brněnskou Městskou prokuraturu znovu s urgencí - v odpovědi na první podnět mu bylo sděleno, že lhůta k vyřízení stížnosti se prodlužuje - ve které upozorňuje na nebezpečí z prodlení. Dodává, že je vysoce pravděpodobné, že po prozkoumání dokladů se jeho podezření potvrdí. Bude-li to až po proběhnutí sjezdu celostátní lékařské komory, budou všechny závěry sjezdu zpochybněny - hlasovali by totiž neplatně zvolení kandidáti. Navíc jsou k dipozici informace, že i v jiných okresech České republiky hlasování o delegátech probíhalo stejně podivným způsobem (...). MUDr. Obermajer ještě poznamenává, že (cit.) hrozí samozřejmě reálné nebezpečí falzifikace prezenčních archů pořadatelem (-dopisováním "mrtvých duší")...

Co následovalo- 8.10. t.r. Městská prokuratura sděluje MUDr. Janu Obermajerovi, že právní úkon (volby delegátů na celostátní sjezd, pozn. aut.) je od počátku ze zákona neplatný s ohledem na porušení ust. ş 11 odst. 4 zákona č. 220/1991 Sb. Na tuto skutečnost upozorňuje předsedu Spolku českých lékařů v Brně a opis zasílá na vědomí předsedovi České lékařské společnosti J. E. Purkyně v Praze. V době, která rozhodnutí Městské prokuratury předcházela, byla 19. října t.r. ustavena Česká lékařská komora jako nezávislá, samosprávná (-patrně doslova, pozn. aut.), nepolitická, stavovská organizace. Sdružuje lékaře, aby hájili společné zájmy, odbornost a čest lékařského povolání (...). Co je ještě možné dodat, záležitost je ovšem v dnešní době již překonána (cit.) sjezdem lékařské komory 19.10.1991 v Seči, jehož organizátor zjevně nevzal na vědomí prokuraturou vyhlášenou neplatnost voleb delegátů za Brno-město, která mu byla zajisté známa. Jak vidno, nežijeme doposud v právním státě...

MUDr. Obermajer podává 19.11.1991 podnět Generální prokuratuře v Praze pro podezření na neplatnost sjezdu ČLR (ustavující sjezd 17.-19.10.1991 v Seči u Chrudimi...) ve smyslu ş 22, odst. 3 zák. č. 220/1991 Sb. ...

Vážení čtenáři, pokud vám tento příběh připomene klasika, nemýlíte se - M. de Saavedra, Rytíř Don Quijote a jeho větrné mlýny - v našem případě však spíše mlýny nomenklaturní. Nezbývá, než opět připomenout debolševizaci společnosti, přestože se onen termín stává klišé, jehož mají všichni plná ústa a někteří i hubu.

Poslední podnět MUDr. Jan Obermajer směroval na Generální prokuraturu České republiky, a proto se ptám, co s tím provedeme, pane generální prokurátore JUDr. L. Brunnere?