--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Placák Petr č.: 809
Název: Prokuratura versus právo
Zdroj: NN Ročník........: 0002/004 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Pan Mareček podal v březnu roku 1990 GP ČSFR podnět k zahájení trestního stíhání neznámých osob, které způsobily, že byl nespravedlivě stíhán za předání petice Několik vět jiné osobě a za její přechovávání doma. Ač pro vyřízení podání stanoví zákon lhůtu jednoho měsíce, bylo GP rozhodnuto o podání až v červnu 1990, a to tak, že bylo odloženo. Protože se prokuratura nenamáhala provést ve věci nějaké šetření, pan Mareček podnět generální prokuratuře v srpnu téhož roku opakoval. Po měsících, kdy se nic nedělo (zákonná lhůta na odpověď 1 měsíc!), Miloslav Mareček porukuraturu v prosinci 1990 urgoval. Teprve v březnu 1991 (!) se mu uráčila GP ČSFR odpovědět, že věc byla postoupena GP ČR (klasický postup) s tím, že GP ČSFR bude tu celou věc sledovat. Jelikož se ve věci nedostává panu Marečkovi do června 1991 žádné odpovědi, znovu urguje vyřešení celé záležitosti. Přesně po roce od zaslání podání GP je mu v srpnu 1991 sděleno, že o jeho věci bylo rozhodnuto již v lednu 1991, avšak rozhodnutí mu nebylo omylem zasláno!

Co na postup prokuratury v případě pana Marečka říká JUDr. Veleta, náměstek GP ČSFR, mimochodem jeden ze signatářů Petice na obranu právního státu, ve které se prokurátoři a soudci vyslovují proti uplatnění lustračního zákona ve státních úřadech (viz ČD 27. 1., str. 3)? Po roce a půl, kdy prokuratury s podáním pana Marečka neudělaly nic, se tento muž odváží tvrdit, že vyřízení celé věci se zpozdilo, protože v prosinci onemocněl vyšetřovatel, který to měl na starosti, jinak že by byla koncem roku 91 celá záležitost vyřízena. "Těch 14 dnů nám chybí," řekl JUDr. Veleta v rozhovoru pro Metropolitan koncem ledna 92, 30 dní od Nového roku. Dále řekl, že případ ve věci GP ČR, a ta že skončila šetření o všech podnětech pana Marečka, o všem ho informovala podle zákona! Prokuratura též odmítá zodpovědnost za případné následky hladovky. Generální prokurátor ČR JUDr. Brunner se pak nechal slyšet, že celá věc má politický podtext.

Stanovisko GP, že trestní stíhání pana Marečka v roce 1989 bylo ve shodě s tehdy platnými zákony, a proto správné, je lživé. Pan Mareček šířením petice Několik vět jen využil práva, které bylo zaručeno mezinárodními pakty o lidských a občanských právech. Tyto právní normy ČSFR ratifikovala v roce 1976 a při výkladu práva byly orgány činné v trestním řízení povinny se jimi řídit. Výklad jednání pana Marečka jako naplnění skutkové podstaty trestného činu dle ş 6 přečinu či ş 100 pobuřování je zcela nepřipustné a je v příkrém rozporu s výše uvedenými mezinárodními pakty o lidských a občanských právech.

Použití těchto paragrafů proti panu Marečkovi jednoznačně naplňuje skutkovou podstatu trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele dle ş 158 stejně tak jako činnost generálních prokuratur po 17. listopadu 89 - jejich snaha nevyšetřovat nebo hrát do ztracena trestné činy představitelů komunistické nomenklatury.

Petr Placák