--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kyselý Honza č.: 826
Název: Komunisté opět v klidu
Zdroj: NN Ročník........: 0002/004 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Čest práci, soudruzi..? Sedmkrát od roku 1968 do roku 1989 dostal pan Karel Formánek kárné opatření za kritiku odborů. Sedmkrát je Městský soud v Brně zrušil. 23. listopadu 1989 (!) byl ze stejných důvodů vyloučen z ROH. I toto rozhodnutí prohlásila Městská odborová rada v Brně za neplatné. Nyní se K. Formánek, bývalý dělník údržby podniku Kovošrot hájí v odvolacím řízení proti žalobě bývalého funkcionáře ZV ROH, vedoucího stranické skupiny úseku strojní údržba v Kovošrotu Vladislava Králíka na ochranu osobnosti. V žalobě z 10. 11. 1989 se mj. praví: "... v souvislosti s přípravou voleb orgánů ROH odpůrce (K. Formánek) o mne rozšiřuje jak ústně, tak i vylepováním plakátků na odborářskou nástěnku nepravdivé informace. Prohlašuje, že jsem ve funkci člena ZV ROH přehlížel problémy pracujících, abych si nepoškodil svoji pozici a zůstal nadále u svého korýtka, pracoval hlavně pro sebe, pro svoji pozici, pro svůj plat a výhody a bránil mu v uplatňování jeho odborářských práv... uváděním těchto nepravdivých údajů... mě může poškodit v zaměstnání a v ZV ROH."

O tom, jak ve skutečnosti ZV ROH fungoval, jak jeho funkcionáři "mysleli" na své ovečky, svědčí už jen počet udělených kárných opatření K. Formánkovi. Jejich oprávněnost vystihuje to, že byly soudem zrušeny. Celkem 5 těchto opatření udělil Formánkovi soudruh Trunda, tehdy předseda ZV ROH a zároveň vedoucí úseku strojní údržby a švagr ředitele podniku Kovošrot. Samotný obsah Králíkovy žaloby stojí proti článku 4, odstavce d, odborářských stanov: "odborář má právo kritizovat na odborových schůzích, konferencích a sjezdech a v odborovém tisku nedostatky v činnosti odborových, státních a hospodářských orgánů a jejich pracovníků..." V praxi toto právo vypadalo tak, že s. Trunda za asistence příslušníků VB vyvedl Formánka ze sálu, ve kterém probíhala konference ROH.

Vystoupení v případech uvedených článkem 4 nebylo tedy možné, proto použil Formánek nejbližší dostupný způsob. Na nástěnku vylepil text ve své podstatě obsažený v citované žalobě. Doplnil jej i slovním vystoupením, ve kterém zpochybňoval vhodnost znovuzvolení funkcionáře s patnáctiletou praxí v ZV ROH Králíka do tohoto orgánu. Čekala jej za to žaloba, kterou Městský soud v Brně potvrdil, okresní soud v odvolacím řízení, které probíhá dodnes (!), celou věc vrátil opět k přezkoumání městskému soudu. 7. března 1990 Formánek dostává výpověď z Kovošrotu. Pro soudruhy je zřejmě nadále už neúnosný. Po listopadu potřebují především "klid na práci", aby zůstali co nejdéle a co nejvíce získali. Není tedy divu, že ředitel Ivo Dubš, který na poradě vedoucích před generální stávkou v listopadu 1989 prohlásil: "Pokud půjdou do stávky, zavolejte bezpečnost," odešel ze své funkce až v polovině roku 1990. Stejně tak i švagr Trunda.

Nyní jsou oba soukromí podnikatelé.

Tento absurdní případ je dnes jen jedním z mnoha podobných, kdy se slušní lidé, kteří otevřeně a konkrétně bojovali proti totalitnímu režimu, musí hájit proti žalobám bývalých i současných komunistů, estébáků a dalších bolševiků. Vůbec největším paradoxem současné sametové epochy je, že i když se za totalitní éry podařilo těmto lidem ubránit se komunistickým bosům a jejich pohůnkům, dnes, ve státě

"právním" se stávají díky gumovým zákonům a nepochopitelné sametové toleranci (rozuměj blbosti, ne-li něčeho horšího) oběťmi bolševiků. Nedostali je předtím, a to ani s použitím soudů, dostali je nyní, právě za vydatné pomoci soudů. Bolševici všech kategorií se dnes soudí o svou dávno a navždy ztracenou čest, jako by jim mohla být rozsudkem jakéhokoliv soudu vrácena. A naše dnešní společnost, resp. ti, kteří o ní rozhodují, mají tak zvrácený smysl pro spravedlnost, že jsou schopni jim čest vrátit. V tom případě, Čest práci soudruzi...

Honza Kyselý