Ke stávce studentů v Plzni

 

Koncem listopadu 1991 jsme se obrátili na pana prezidenta otevřeným dopisem (doporučeně s doručenkou – byl poskytnut tisku a informovala o něm Lidová demokracie), protože se nám na naši předešlou korespondenci nedostalo odpovědi. Pana prezidenta jsme opět informovali o našich sedmi požadavcích, o naší stávce a demonstraci v Plzni 18.11.1991 a o podpoře, jíž se nám dostalo od jednotlivců i od různých organizací. Konečně se nám dostalo odpovědi z prezidentské kanceláře. Zveřejňujeme ji podle zásady: na otevřený dopis otevřená odpověď.

Co k tomu dodat? Třeba to, že když s námi pan prezident tak vřele souhlasí, mohl by dát své názory najevo a ne je ve svých projevech a především činech tak dovedně tajit. Že by místo úvah o vládě pomocí prezidentských dekretů mohl raději (veřejně!) podpořit návrh zákona o protikomunistickém odboji. Nebo, že když tolik souhlasí s poslanci, nemusel by vyzývat lid, aby je vyhnal z parlamentu (tzv. apelování na poslance). A když se panu prezidentovi také zamlouvá zákon č. 451/1991 Sb. O předpokladech pro výkon některých funkcí (zvaný lustrační), mohl by jej přestat kritizovat, přestat se žádostmi o jeho novelizaci.

Zjišťuje-li se tím, že po něm žádáme věci, ve kterých není kompetentní, můžeme mu sdělit, že pro řešení některých záležitostí je velmi kompetentní. Jako vrchní velitel československé armády nese přímou odpovědnost za její žalostný stav. Dále by nemusel příště radit parlamentu (když nechce zasahovat od jeho kompetencí), aby si postavil do čela „statečného Slováka“, soudruha Dubčeka. O jeho statečnosti a charakteru se mohli občané přesvědčit v 50. Letech, ti mladší r. 1968 při podpisu okupačních dohod a r. 1969 při podpisu teroristického zákonného opatření předsednictva FS na obranu komunismu, ti úplně nejmladší při podpisu zákona č. 451/1991 Sb. (lustrační zákon).

Dále by pan prezident mohl přispět k debolševizaci společnosti, kdyby vedením federální vlády nepověřoval předlistopadového komunistického ministra, specialistu na obuškové zákony. Nemusel by podporovat porušování volebního zákona a krýt exponenty komunistického režimu (Čalfu, Vacka, Dubčeka, Valeše aj.).

Jako prvý krok správným směrem lze chápat odvolání soudruha Pelikána (akčně-výborového specialisty z funkce poradce. Podobné činy by byly určitě lepší, než snaha přesvědčit občany (např. na besedě v Domažlicích), že nebylo a není rozdílu mezi KSČ a ČSL a ČS. Každý, komu blížící se předvolební kampaň nebrání ve střízlivém pohledu, takových rozdílů vidí dost.

Je nejvyšší čas přestat jen mluvit o totalitní moci, starostrukturových mafiích a zkáze, kterou komunisté způsobili, a začít vytvářet základy demokratického, svobodného, prosperujícího, a alespoň trochu spravedlivého státu. Podmínkou takového vývoje je odstranění „komunistické avantgardy“ ze všech vedoucích míst.

 

Za plzeňskou skupinu studentů

Jiří Aubris, v.r.

M. Žitná, v.r.

 

V Plzni 23.1.LP 1992