Kozel zahradníkem

 

Ve státním podniku Tisk Brno, ulice 9.května, se dějí zvláštní věci, které nenechávají v klidu ani toho nejposlednějšího dělníka v podniku. Ovšem psychóza strachu dlouhodobě intenzivně budovaná právě těmi, o kterých bude řeč, zavírá všem ústa a zahání je do kouta.

Normalizační vedení zůstalo naprosto beze změny i po tzv. sametové revoluci.. Jen se přestali titulovat „soudruhu, soudružko“, s ironickým úsměvem ve tváři přešli na „pane, paní“. Celé dva roky se nezdržovali potměšilých poznámek směrovaných na nynější politickou a ekonomickou situaci. V mezilidských vztazích tatáž arogance, náplň jejich práce se prakticky nezměnila. Koncem října loňského roku nomenklaturní vedení oznámil, že s platností od 1.listopadu 1991 se podnik stává „soukromou komanditní společností !, která bude mít v pronájmu majetek podniku, jež bude obhospodařovat a vést celý podnik k privatizaci. Celá akce byla provedena bez vědomí ministerstva průmyslu. Zakladateli a členy této společnosti byli: ředitel podniku ing. Šoukal, ředitel závodu JUDr. M. Velan, ekonomický náměstek ing. Z. Wegscheider, ekonom závodu E. Pásek, vedoucí výroby J. Zelený a vedoucí odbytu M. Fasurová. Nutno poznamenat, že většina těchto rádobypodnikatelů byla členy KSČ a LM. Vše bylo připraveno tak, že s tímto ohlášením dostávali pracovníci nové pracovní smlouvy, které museli podepsat, jinak mohli jít na ulici. Vedoucí pracovníci si spokojeně zamnuli ruce, jak se krásně vyhnuli lustracím a zůstali na svých totalitních vedoucích místech. Celá věc však byla příliš v rozporu s některými paragrafy našeho zákona, a tak byla společnost ministerstvem průmyslu zrušena. Ředitel podniku byl odvolán, ale jinak vše zůstalo ve starých kolejích.

Uplynulo 14 dní a už je tady nový návrh, který byl bez vědomí pracovníků okamžitě odsouhlasen vedením podniku a uveden v chod (celý projekt „komanditní spolčnosti“ byl před  řadovými pracovníky přísně utajován.)

Dosavadní ředitel závodu se stáhl do ústraní a vedením závodu pověřil svého podřízeného, který je pro tuto funkci bezúhonný. Tím se opět vyhnul lustračnímu zákonu a může prostřednictvím svého bývalého podřízeného dále rozhodovat o vedení podniku a čekat na svou šanci. Sám se přemístil na nové místo vedoucího výroby. Stávající vedoucí výroby s ekonomem závodu „přešli“ do soukromého podnikání. K tomu si pronajali rohovou místnost budovy v samém centru města, což řadovým pracovníkům i přes jejich dřívější zájem nebylo umožněno. Soudružka M. Fasurová zůstala také na svém dosavadním místě v odbytu. Naprosto neschopného podnikového právníka, navíc notorického alkoholika (ze dvou předešlých zaměstnání byl pro alkohol vyhozen  a „ochránci“ uklizen ještě před revolucí do tohoto podniku), udělali vedoucím ekonomického úseku…

Nic jiného než výsměch ostatním pracujícím zaměstnancům. Je obzvláště znepokojující, že podnik se nedostal do krize v důsledku své práce, ale do krize po všech stránkách lidské. Nelze se tedy divit, že přes bezmocnost, kterou vyvolávají samolibé sametové struktury tím, že od samého začátku proti zvůli komunistů nezasahují, kolují po podniku již letáky, z nichž jen namátkou vybíráme: „Budoucnost bude dobrá jen tehdy, když ji vezmeme do vlastních rukou, když budeme dělat pro sebe a na sebe, a ne plnit kapsy jiným(…) Když jsme před lety do Tisku nastoupili, tak nám staří pamětníci vyprávěli o tom, že pracující v polygrafii byli kdysi opravdovou dělnickou šlechtou(…) Nenechme si dál poroučet od komunistů a exkomunistů. Světová veřejnost nad nimi vynesla ortel, odsoudila je k nenávratné minulosti a tam taky patří. Pohrobci zločinecké organizace už nesmí mít žádná rozhodovací práva! Čeho se bojíme? Neumíme dělat? (…) Vyžeňme je ven, donuťme je odejít a zvolme si nové vedení, které k něčemu bude. Pane Klimeši, po tom všem, co jste tady zažil, není vám hanba dál těmto kumpánům pomáhat? Nevidíte, že nejste žádný ředitel, ale pro všechny pracující tohoto podniku směšná, nastrčená figurka? Lepší cizí ředitel, ale schopný, zdravě agresivní, pro nás vždy perspektivní. (…) Narovnejme záda a odhoďme strach hodně daleko! (…)

Ale zatím zůstává pouze u letáků. Na veřejnosti mají strach promluvit. Ani odborová organizace není schopná se pracujících zastat. Každý se bojí minimálně o místo, ne-li něčeho horšího. Bolševici vždy měli a mají dlouhé prsty a nevybíravé metody práce. – Jak dlouho jim to ještě budeme trpět?

 

(ljv)