--------------------------------------------------------------------------------
Autor: K. Josef č.: 931
Název: Komunistická mafie na Institutu FMV
Zdroj: NN Ročník........: 0002/007 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vysoká škola SNB) Kádry rozhodují vše - tato zásada komunistů byla zejména důsledně uplatňována v resortu MV již od r. 1948 ale ve své nejhorší podobě se realizovala až v období tzv. normalizace. Politická angažovanost byla základním hodnotícím kriteriem pro hodnocení lidí, bez ohledu na jejich odbornou a mravní úroveň. Všechny stupně škol resortu MV se tak staly ve skutečnosti školícími pracovišti ÚV KSČ, slova odbornost a zákonnost vymizela z učeb. textů. Do nástupních škol stále více přicházeli synkové prominetů aby se tak vyhnuli voj. základní službě, střední odborné školy byly nahrazeny tzv. cyklickou přípravou na pracovištích a příprava vedoucích kádrů byla prováděna na sov. bezpeč. školách a od r. 1973 na VŠ SNB. Od r. 1966 sice na na PFUK v Praze byl zřízen tzv. kriminalistický směr práv. studia ale jeho první absolventi byli v období konsolidace větš. postiženi. Tak např. z 1. běhu tohoto studia jej dokončilo kolem 40, neboť většina v r. 1970 při prověrkách neprošla (zásluhou zejména p. Brejchy -byl ve funkci náčelníka ročníku).

Těžiště přípravy kádrů bylo od r. 1973 na VŠ SNB a její absolventi tvoří dnes naprostou většinu řídících kádrů v resortu MV, proto se chci podrobněji zabývat její činností. Bude to zároveň odpověď na tak často kritizovanou úroveň práce resortu MV a policie na všech stupních.

Příčinou součas. stavu není totiž ani nízké tec. vybavení, ani nízké počet. stavy výkon. útvarů ale zejména nízká profesionální úroveň řídících pracovníků a dále nechuť podílet se na obnově naší společnosti. Ztratili své privilegované postavení v obvodech, okresech krajích kdy jim stačila polit. angažovanost a dobré vztahy s míst. orgány KSČ. Orgány KSČ dokonce své pracovníky ustanovovaly do vedoucích funkcí (např. v Plzni se ideologický tajemník stal krajským náčelníkem SNB), stejné to bylo i na úrovni centra. Největší podíl na devastaci celého resortu měl bývalý MV ČSSR pan Obzina a je s podivem, že dosud nebyl za svoji činnost postaven před soud, neboť následky jeho protispolečenské činnosti ponese společnost ještě řadu let. A právě na činnosti VŠ SNB se nejvíce projevily všechny negativní vlivy normalizace, neboť jako jediná vysoká škola právního charakteru v ČSSR vyprodukovala za 17 let své existence tisíce polovzdělanců s titulem JUDr. bez potřeb. odbor. znalostí a co je mnohem horší, bez právního vědomí, které bylo v celém učeb. procesu cílevědomě nahrazováno třídním vědomím. A dále na této škole se obdobně získávaly ped. a vědecké hodnosti, jejichž nositelé dodnes působí v resortu MV nebo v jiných oblastech společnosti. Je paradoxem, že při očistě společnosti je věnována pozornost pracov. a agentům StB ale již vůbec ne těm, kteří jejich řídící pracovníky politicky a odborně připravovali, t.j. např. pedagogům a funkc. býv. VŠ SNB.

Přitom se nechci dotknout malého procenta poctivých a schopných studentů a učitelů, kteří i přes různé represe se snažili bojovat proti zvůli a nezákonnostem.

Říká se, že úroveň každé VŠ tvoří její učitelé. Stálý stav VŠ SNB se skládal z absolventů VŠPÚVKSČ , VPAKG, vysokých bezpeč. škol SSSR, práv. fakult a vojens. škol. Představa byla totiž, aby sbsolvent VŠ SNB byl prvé řadě polit. pracovník ale i voják, policista a právník. Pouze malý počet učitelů měl nějakou bezpečnostní praxi, práv. předměty učili větš. mladí absolventi PF často prominenti motivováni vysokými platy a zařazením do I. důchod. kategorie. Platy učitelů se totiž pohybovaly od 5. - 8.000 Kčs, u funkc. 8.-12.000 Kčs (u nich každoroční zahraniční rekreace a odměny 10.-20.000 Kčs), služeb. vozidlo k osob. používání, rybolov a honitbu po celé ČSSR, možnost odkoupení auta za pakatel (předtím se však auto opravilo, takže jeho hodnota byla mnohem vyšší). Běžnou módou se stalo vydržovat si na pracovištích milenky - dostávaly za své služby pravidelné odměny ze státních peněz. Postupně tak vznikly rodinné a milenecké klany bez ohledu na stav nadřízenosti a podřízenosti.

Tak např. byla na škole zaměst. manželka min. Obziny, jeho syn, obě dcery býv. GP ČSSR Pješčáka, synové nám. MV Kováče a Šilhavého, místopředsedy vlády Rohlíčka, rektora Přikryla atd. (patří sem i mnoho dětí funkc. ÚV KSČ - např. p. Prokse), ale i manželka gen. Cardy. Běžnou módou se stalo, že se funkc. školy rozváděli a žili legálně nebo na hromádce se svými o mnoho let mladšími podřízenými pracov. Tak pan rektor P. si vzal asi o 25 let mladší zdravot. sestru ze zdravot. odboru VŠ SNB, pan prorektor Po. žil na hromádce se svojí podřízenou mladou -pracovnicí knihovny, pan si vzal svoji podřízenou ze studij. oddělení (rozvedl se a nechal ženě 3 malé děti) atd. Značný vliv měly na škole milenky růz. funkcionářů ,které si takto přišly na slušný plat, vysoké odměny, absolvování VŠ SNB, získání členství v KSČ a pod. Tak např. milenka býv. náčelníka kádrového odboru u gen Cardy plk. Miroslava P. paní Blanka H. i přes svoji absolutní neschopnost ke studiu "vystudovala " VŠ SNB a byla tam zaměst. za 5.000 Kčs, obdobně dcera plk.Č. ten v době když měl na škole na starosti týl. zásob. tak "zajišťoval" úpravu vily pro p. Obzinu ( jako zdrav. sestra i když neudělala přijím. zk. tak byla přijata, neskládala v termínech zk.a i přes nevyhovující prospěch byla zařaz. do vyš. ročníků ) učitelé se před ní schovávali aby ji nemuseli zkoušet, nakonec si jednoho vzala aby se dostala přes předmět správní právo. Když ale ani potom nebyla schopna ukončit studium tak přestoupila na PFUK. Za zmínku stojí, že tato zdrav. sestra když měla noční službu na zdrav. odboru (lůžkové části) tak se studenti tam báli marodit pro její vysoké sex. nároky Proslulou se stala i sekretářka děkana FVB p.P.sl. S. Ch.,kterou si pan děkan přivezl z Plzně jako živý inventář (o 25 let mladší) a za příslušné služby ji prosadil do KSČ, vystudovat školu a zajistit místo za 5.000 Kčs. Na škole nacházely útočiště i odložené milenky funkc. MV (např. býv. nám. MV paní Ivanka K. ). Bylo běžné, že se některé dívky "propracovaly" od uklízeček nebo práce v kuchyni až na sekretariát náčelníka VŠ nebo učitelské místo. Když se v r. 1979 snižoval adm. aparát tak sekretářky šly studovat VŠ SNB a po 4 letech se pro ně zřídily funkce "správce kabinetu" s platem a hodností na úrovni zástupce náčelníka OS SNB s hlavní náplní práce vařit kávu a "pečovat" o své nadřízené (většinou neuměly psát na stroji - to si museli učitelé psát sami, neboť jako písařky byly přijímány ženy aniž by na stroji uměly psát).

Složení ped. sboru odpovídala i obsah a úroveň výuky. Hlavní náplní výuky byl marx.-lenin., sověts. bezpeč. teorie, aplikace zased. a sjezdů KSČ a KSSS. I když absolventi buď přímo nebo po rig. zk. získali titul JUDr. výuka práva byla okrajovou záležitostí (bylo to dáno i tím, že rektor a prorektor pro výuku nebyli právníci). Aby bylo vytvořeno zdání práv. charakteru školy tak tam externě působili někteří učitelé práv. fakult v Praze, Bratislava a Brně.

Tato činnost spočívala větš. ve členství ve vědec. radách (ty měly však daleko ke svému názvu), v komisích pro uděl. vědec. hodností a v malé míře i v přímé výuce. Několik let působili i jako externí vedoucí práv. kateder (chápali to skutečně externě, neboť největší čas jim zabralo vyzvednutí výplaty). Za dobré pohoštění, plat a jiné odměny (např. p. prof. Kučera dostal od školy i byt (byli schopni zapomenout, k čemu vlastně tato instituce sloužila, nehledě na to, že jim byla tato činnost počítána jako politická angažovanost. Nelze se proto divit, že bývalí děkani PF páni prof. Mečl a Číč se nyní tak vehementně staví proti všemu co ukončilo jejich zlaté časy. Jejich angažované vystupování na býv. VŠ SNB v roli obhájců starých pořádků mělo skutečně materialistické pozadí. Měli podstatný podíl na tom, že vědecko-ped. hodnosti získávali na VŠ SNB lidé nikoliv za vědec. a ped. práci, ale v prvé řadě za polit. angažovanost, za aktivitu proti všemu pokrokovému a za bezvýhradnou podporu tehdejšího režimu. Již samotné názvy většiny disertačních a dipl. prací je měl odradit od jakékoliv spolupráce s touto školou (např. byla úspěšně obhájena dipl. práce s názvem "Činnost okupační armády USA v záp. Čechách"). Ještě 20. 12. 1989 ve Vědec. radě VŠ SNB schválili 21 kandidátů právních, historických, psychologických, pedagogických, vojenských a ekonomických věd a 1 doktora věd, přitom všechny jejich práce byly v hrubém rozporu s myšlenkami listopadové revoluce. Obdobným způsobem se profesoři a docenti z PF podíleli na jmenovacím řízení docentů a prof. na VŠ SNB, kdy hlavním ukazatelem byla polit. angažovanost, aktivní podíl na bezpečnostní politice KSČ, uplatňování sověts. zkušeností a boji s odpůrci tehdejšího režimu. Dnes někteří z nich vystupují jako horliví zastánci lidských práv, přitom se řadu let podíleli na jejich pošlapávání. Přitom jako členové nejvyš. orgánů VŠ SNB velice dobře znali strukturu a obsah výuky a dále to, že prakticky od r. 1980 se z VŠ SNB stal mocenský nástroj k fyzickému potlačování všech projevů odporu proti režimu. Od této doby byl totiž v rámci školy vytvořen tzv. Zvláštní pohotovostní útvar (ZPÚ) složený ze 2 praporů (studenti i stálý stav), který byl jako hlavní záloha MV nasazován do všech bezpečnostních akcí v boji s tzv. vnitřním nepřítelem. Již v r. 1980 byl připraven jeho výjezd do Polska (výstroj a výzbroj již byla naložena na vozidla) a od té doby byl pravidelně nasazován zejména v akcích v Praze a Bratislavě. 1. prapor se skládal z přísluš. v uniformách (včetně štítů, přileb a pod.), 2. prapor tvořili přísluš. StB v civil. oděvu. Tento útvar na vysoké odborné úrovni a ideologicky zpracovaný náčelníky a polit prcovníky často předčil v razantnosti a brutalitě ostatní nasazované útvary SNB, přitom jim muselo být více než komukoliv jinému jasné, že jde často o protiprávní jednání. Zejména v letech 1988 a 1989 působil tento útvar ve všech známých akcích (Palach, srpen), méně známá je akce směřující ke znemožnění církev. oslav na Hradčanech počátkem března 1988. Tato bezpečností akce spočívala v tom, že autobusy MV s jinou SPZ obsadily všechna parkoviště v okolí Hradu s cílem znemožnit zaparkování autobusů s účastníky oslav. Dále na všech přístupových silnicích ku Praze hlídky VB zastavovaly autobusy pod legendou jejich kontroly s cílem co nejvíce ztížit jejich příjezd do Prahy a tak narušit průběh církevních oslav. Je s podivem, že do současné doby nebyl za tuto protizákonnou činnost nikdo z organizátorů postižen. Hlavní podíl na zneužívání VŠ SNB k těmto účelům na úkor výuky měl býv. MV Obzina, jeho následníci, příslušní náměstci kteří řídili VŠ SNB (mezi nimi zvl. vynikal S. Nezval, který ještě v prosinci 1989 zřejmě uvažoval o zvratu: zakázal všechny projevy souhlasu s revolucí, povolal důstoj. školu z Brna k posílení VŠ SNB k případ. zákroku proti revoluci, zakázal jakýkoliv styk přísluš. VŠ s jinými studenty a pod. Tento pán ještě v r. 1988 za zvuků hudby FMV na nádvoří VŠ SNB instaloval sochu Dzeržinského (rektoři (Přikryl, Korecký, Krása), děkani (Nevečeřel, Šustr) a další funkcionáři služební a KSČ. Je třeba zdůraznit, že veškerá tato činnost byla řízena ÚV KSČ přes HV a FMV a CÚV na VŠ SNB až do ZO KSČ na jednotl. pracovištích, každý člen těchto orgánů musí tedy nést odpovědnost za tato nezákonná jednání. Zákroky proti dezidentům byly vysoce hodnoceny, jak o tom svědčí příklad býv. prorektora pro vědu pplk. prof. JUDr. ing. Porady Viktora, DrSc. (jinak zvaný "Viki") Tento pán když již v r. 1988 shromáždil téměř všechny uvedené tituly zatoužil po moci, k tomu mu nestačila ani jeho známost s býv. MŠ Julišem, kterého přivedl na besedu na VŠ SNB. Proto využil příležitosti a při nasazení ZPÚ v srpnu 1988 na Václavs. náměstí v Praze fyzicky napadl jistého zahr. reportéra s cílem znemožnit mu natáčení zákroku přísluš. SNB. Tento svůj hrdinský čin později líčil na schůzi, byl za něj odměněn peněžitým darem a jmenován do funkce prorektor pro vědu. V součas. době působí na Institutu FMV jako pedagog, má k dispozici osob. vozidlo (které nedávno havaroval ale vinu svedl na silnice) a plat kolem 8.000 Kčs. Byl rovněž ve vedení VŠ SNB, když v září 1989 (přesně den po zveřejnění stanoviska SSSR k nezákonné intervenci v Afganistánu (v aule VŠ SNB byla pro studenty a stálý stav zorg. beseda s důstojníky KGB, kteří byli v Afganistánu. Byli 3 a měli i grafické náčrty, jak se zacházelo se zajatci. Po každém boji je nahnali do nějakého údolí ohranič. se 3 stran horami a z jedné stranu rus. tanky. To pak rozdělili na 3 zóny a jako příklad dali 1.000 osob. V 1. zóně provedly orgány KGB, afg. armády a bezpečnosti tzv. hrubé vyčlenění s výsledkem, že asi 500 osob bylo hned propuštěno na svobodu, 2. zóny se dostali zajatci, kteří byli ihned odsouzení tímto tribunálem k růz. trestům vězení a do 3. zóny se dostal zbytek (vždy kolem 50-ti osob), které byly odsouzeny na místě k trestu smrti a ihned zastřeleni. Důstoj. KGB si velice chválili tuto praxi a posluchači v čele s vedením VŠ SNB jim v závěru besedy tleskali. A to vše v době, kdy SSSR před celým světem přiznal nezákonnost intervence v Afganistánu. I tento příklad svědčí o atmosféře, která byla na VŠ SNB.

Pokud jde o studenty šlo o příslušníky SNB, pohr. stráže a Sboru nápravné výchovy. Studovali na 4 fakultách: fakulta StB (Praha), VB(Praha), Ochrany st. hranic (Holešov) a Vyšetřování (pro všetřovatele VB a StB v Bratislavě). V každém ročníku bylo kolem 100 studentů (4 ročníky) a dále dálkové studium (5 ročníků kolem 50 stud.). Náklady na 1 stud. byly asi 500.00 Kčs, roční náklady na VŠ asi 200 mil. Kčs. V Praze a Bratislavě byly vybud. nové objekty. Tyto obrovské miliardové náklady měly však vzhledem ke shora uved. skuteč. minimální efekt pro společnost, spíše naopak. Na VŠ byli přijímáni uchazeči, kteří nesplňovali zákl. kriteria (na př. běžně měli na maturit. vysvědčení 2 - 3 známky "4", neudělali přijímací zkoušky a často věkově ani zdrav. nesplňovali požadavky). Zákl. kriteriem bylo členství v KSČ( to si v rozporu se zák. stanovil MV Obzina )a kádrová čistosta ( zvl. chování v r. 1968 - včetně blíz. příbuzných). Přednost měli děti prominentů ,funkc. KSČ, sekretářky, řidiči a pod. Nejvíce atraktivní bylo dálkové studium, kdy studenti mohli pro učitele shánět vše potřebné (zajištění rybolovu, odstřel zvěře, koupi chalupy, auta apod.), ženy a dívky -studentky často vyvažovat své neznalosti jinými hodnotami. Každá učeb. skupina si vytvářela peněž. fond (až 10-více tisíc) ze kterého financovala náklady na "přátelská posezení" před zkouškami a po nich včetně stát. záv. zkoušek. I přes formální boj proti požív.AL nebyly řídké případy, kdy zkoušející nebyli schopni chůze. Obdobně ale na vyšší úrovni probíhaly obhajoby disertač. prací. Tak např. pí. Gogová aby obhájila svoji nevyhov. práci v prosinci 1989 přinesla bednu tvrdého alkoholu pro komisi, která však již předem měla za úkol jí nedělat potíže, neboť její tatíček jako ved. pracovník jistého výrob. družstva v Bratislavě měl dobré styky s vedením VŠ SNB. Jelikož práce učitelů byla hodnocena zejména podle dosaž. průměru v předmětu, snažili se většinou dávat co nejlepší známky (některé předměty měly soustavně průměr 1,1 - 1,3), vyhazovat od zkoušek si mohli dovolit jen někteří prominetní učitelé (např. člen CÚV pan doc. Král když student neřekl přesně čl. Ústavy o ved. úloze KSČ). Pouze asi 1/3 studentů odpovídala požadavkům vysokoškols. studia, výbor ZO KSČ se v závěru studia vyjadřoval, kdo ze studentů dostane přímo titul JUDr.(podle polit. angažovanosti). V současné době většina řídících pracovníků policie je z řad absolventů VŠ SNB - škody způsobené jejich nekvalitní prací mnohem převyšují náklady na jejich studium. Profesionální přípravě nebyla (a také nemohla být vzhledem ke složení ped. sboru) téměř žádná pozornost. Když byla škola počátkem r. 1990 požádana, aby předložila výsledky vědec. činnosti v oblasti bezpečnostní práce, nebyla schopna toto učinit, neboť hlavní náplní "vědecké" práce na škole bylo zpracovávání podkladů pro ÚV KSČ, ministry vnitra.Vrcholem této činnosti bylo zprac. učebnice "Bezpečnostní politika soc. státu a KSČ pod vedením p. Obziny a stohy pavědeckých nesmyslů, které však v rámci své pol. angažovanosti vysoce hodnotili i někteří akademici (např. Pješčak, Valenta, Juliš - šlo např. o práce pana Porady). Je nutné zdůraznit, že právě v oblasti teorie byla činnost VŠ SNB daleko nebezpečnější než přímé zákroky proti vnitř. nepříteli, neboť odtud vycházely návrhy na opatření v politické i právní oblasti směřující k upevnění vedoucího postavení KSČ a každý, kdo chtěl získat nějaký titul musel se aktivně na této práci podílet. Tak např. býv. předseda CÚV KSČ Pavlík dostal titul docent za stranické materiály, zasílané na HV a ÚV KSČ (toto bylo výslovně uvedeno v přehledu o publikační činnosti pracov. VŠ SNB vydané p. Poradou v r. 1989).

Je logické, že listopad 1989 znamenal pro většinu učitelů a studentů konec zlatých časů a proto se celá VŠ SNB postavila proti revoluci. Pan rektor Milouš Krása vydal zvl. rozkaz (č.27/89) na základě pokynu pana nám. MV gen. Nezvala nařídil přísnou boj. pohotovost, zesíl. ochranu celého objektu, zakázal jakýkoliv styk studentů nebo učitelů v jiný VŠ (když přišla skup. stud. z jiných VŠ tak byli vyhozeni), byla povolána z Brna důstoj. škola k případ. zákroku v Praze (zřejmě se mělo jednat o připravovaný zákrok společně s LM). Na VŠ byly tištěny letáky zaměř. proti hercům, studentům a rozváženy po Praze i okolí (prováděla fakulta StB včele s proděkanem pro vědu - k tomu měli vyčleněné vozidlo Š-1203), ve vestibulu byly tyto letáky nabízeny všem příchozím. Na VŠ SNB se v prosinci konala konference HV KSČ, na které někteří delegáti z VŠ SNB (plk.Žák,pplk.Masařík J.,kpt.Chaloupka J.) se dožadovali, aby strana nevyklízela pozice, aby v útvarech MV zůstaly organizace KSČ. Po nocích byly páleny v lesíku za školou různé kompromitující materiály,urychleně Vědec. rada schválila 22 kand.doktorů věd. Vedení školy a CÚV KSČ pravidelně prováděly na aule informace zaměřené proti revoluci se snahou vyvolat emoce u příslušníků (o napadání přísluš. SNB a jejich rod. přísluš. a pod.) S velkým nadšením a aplausem byla např. přijata zpráva, že stávkujícím hercům nebude proplacena mzda.Bylo nařízeno ihned přepracovat učeb. plány tak, že stovky učeb. hodin z předmětů marxismu a jiných disciplin bylo převedeno na právní discipliny s cílem vytvořit zdání právního charakteru výuky. Uvolnění pracovníci CÚV KSČ (ale i HV KSČ) byli urychleně zařazeni na růz. pedag. místa. Pracovníci kádr. odboru (zejména p.Knapp. Zítka) provedli čistku v kádrových materiálech tak, aby řady přísluš. VŠ přežila očekávané prověrky (tento záměr se skutečně podařil). Řada pracov. odešla do důchodu se všemi náležitostmi (až 60.000 Kčs odchodné a důchod 3.800), řada odešla na jiná pracoviště v resortu MV (zejména vyšetřovací součásti).Někteří si urychleně získali kvalifikaci (např. rektor Krása a děkan fakulty StB Nevečeřel si nezákonně udělali ŘO pro nákl. auta - v pracovní době a s auty VŠ), někteří odešli do civilu (ale dodnes jim MV platí měsíčně 2.000 Kčs). Tak např. děkan fakulty VB pplk. doc. JUDr. Šustr veřejně na shromáždění fakulty prohlašoval, že by nechal střílet do studentů a to i tehdy, kdyby mezi nimi byl jeho syn do října 1990 byl ve funkci a při odchodu dostal 90.000 Kčs a všechny ostatní náležitosti (nyní údajně pracuje na pracov. úřadě okr. Plzeň - sever).Na fakultě vyšetřovatele VB, ještě v lednu l990 učitelé ML odmítali ukončit výuku vědec. komunismu. Došlo i k tomu, že někteří nejvíce zkompromitovaní učitelé se dostali do vyšších funkcí na MV. Tak např. již vzpomínaný doc. Král Jan, náčelník katedry, člen CÚV se stal poradcem náměstka MV Průši (nyní údajně je ve funkci ved. sekret. MV SR - jeho žena pracuje v personál. od. MV ČR), mjr. Amort V. býv. předseda ZO KSČ na práv. katedrách pracuje v úřadu předsednictva vlády ČSFR,kpt. Úkrop M. pracuje v předsednictvu vlády SR (mimochodem všichni 3 jsou "odborníci" v ústavním právu, zřejmě se podílejí na přípravě nové ústavy).

V dubnu 1990 nastoupil do funkce rektora pplk. doc. JUDr. Turek,CSc, jehož hlav. úkolem provést očistu VŠ. Tento pán přišel na VŠ SNB v r. 1975 z PF v Brně, kde zastával funkci proděkana. Bylo by jistě zajímavé zjistit, proč z této funkce odešel na funkci náčelníka katedry na VŠ SNB (dostal sice vyšší plat a hodnost pplk, ale jistě věděl, kdo a proč tuto instituci zřídil). Zde působil několik let a neustále zvyšoval své požadavky na plat, funkci i hodnost s výhružkami, že pokud nebudou splněny tak odejde. Až jej bývalý prorektor Nechvíle vzal za slovo a vyhověl mu v odchodu (příčinou údajně byla i jeho slabost ke slabému pohlaví) a odešel na Ústav státu a práva. Když se vrátil na VŠ SNB v dubnu 1990 tak prohlašoval, že byl rehabilitován (údajně si jeho dcera vzala nějakého dezidenta - on sám však byl na škole znám jako podpůrce normalizace). Tento pán pak zajistil, že na býv. VŠ (nyní Institut FMV pro výchovu a vzdělání) zůstali prominenti býv. režimu a pokud odešli, tak se všemi výhodami, větš. z tzv. vážných rod. důvodů. Nebo zase na Institut přišli lidé z jiných pracovišť MV, kde by zřejmě nepřežili prověrky, tak např.: jeho zástupce Ižovský, pracoval na kádr. odboru FMV,8 let studoval na bezpeč. školách MV SSSR, dosud na Institutu jako učitel,

pplk. JUDr. doc. Nesnídal Jiří, DrSc - 8 let studoval na bezpeč.školách MV SSSR, člen kádrové skup. při založení VŠ SNB, proděkan FVB, aktivní funkc. KSČ - odešel před prověrkami se všemi nálež., nyní působí jako redaktor Hospodářských novin (i když jeho odbor. bylo trest. právo),

mjr. JUDr. Z.Konrád, CSc, do r. 1987 jako učitel na VŠ SNB, pak odešel jako nomenklaturní kádr jako zástupce a později jako náčelník Kriminalist. ústavu FSVB, v r. 1990 se vrátil na Institut a zastává šéfa sekce kriminalistiky,

pplk. prof. JUDr. ing. Porada, DrSc, do dubna 1990 jako prorektor (viz výše), nyní jako pedagog v sekci pana Konráda. Dosud používá jako vlastní služeb. vozidlo (koncem r. 1991 je havaroval vlastní vinou, ale bez postihu). Tento pán vystudoval VŠ za peníze jednoho podniku z Košic, ale tam se již nevrátil, zůstal v RH Praha, pak krátkou dobu byl na Krim.ústavu FSVB, odsud odešel jako "kriminalista" na VŠ SNB v r. 1974. Do dějin VŠ vstoupila jeho návštěva na Vysoké škole milice v Kijevě, kdy po návratu uspořádal výstavu fotografií. Výsledkem bylo zavedení tzv. "leninských účtů" a "leninských zápočtů" u učitelů a studentů VŠ SNB. Když se dlouho nemohl prosadit jako vědec, vsadil na angažovanost a po úspěšném zákroku na Václavs. náměstí byl jmenován prorektorem. Prověrky přežil a nyní vychovává nové policisty, od stop však přesedlal ke drogám, je spokojený (s vysokým platem i všemi hodnostmi) a těší se, že po volbách zase dostane nějakou funkci. pplk. doc. Novotný Fr., bývalý šéf sekretariátu rektora Přikryla, pak náčelník katedry, nyní zástupce ředitele Institutu, býv. aktivista CÚV.

pplk. JUDr. Masařík Jiří, CSc, býv zástupce náčelníka katedry, 4 roky studoval vědec. aspiranturu na Akademii MV SSSR, velice aktivní instruktor CÚV KSČ (viz shora), nyní šéf sekce na Institutu. Jde o neschopného, ale všeho schopného člověka, který dokončil PFUK jen díky normalizace (v době, kdy se učitelé PFUK již báli vyhazovat od zk. a ze studia přísluš. SNB).

pplk. doc. Pospíšil R.,CSc.,býv. vedoucí katedry marx. filosofie, později učitel( z funkce šel kvůli neshodám s rektorem), jeden z nejlepších znalců klasiků ML, nyní šéf sekce politologie,

pplk. doc. JUDr. Brynda Z., bývalý šéf katedry dlouholetý předseda uliční organizace KSČ v sídlišti naproti škole (za zmínku stojí, že v tomto volebním okrsku, kde bydlí větš. pracov. býv. VŠ SNB - ul. Imrichov při míst. volbách dostali komunisté většinu hlasů - jako jediném v celé Praze), nyní učitel u p. Masaříka, - absolvent nástavby VUMLu,

mjr. JUDr. Macek P., CSc, dříve pověř. řízením katedry, předs. komise polit. výchov. činnosti v RH, člen komise CÚV, absolvent nástavby VUMLu, nyní učitel u p. Masaříka,

mjr.doc. Ambrož M., CSc, býv. šéf sekretariátu rektora a aktivní realizátor všech jeho rozhod., aktivista CÚV KSČ, nyní učitel, atd. atd.

Z těchto několika případů je zřejmé, že Institut v tomto složení nemůže plnit ani výchovnou ani vzdělávací funkci. Pro přesnost je třeba uvést, že pan Turek asi po roce odešel do důchodu (dostal vše co chtěl) a po něm dělal ředitele pplk. doc. Mikl J., CSc. Ten asi v r. 1988 odešel z funkce zástupce náčelníka katedry na min. zdrav. jako šéf odbor. a v r. 1991 se objevil na Institutu jako jeho ředitel. VŠ studoval v SSSR na VŠ SNB dlouhá léta zastával funkci předsedy ZO KSČ, byl to prominent (jeho otec byl předsedou jedné komise pro uděl. vědec. hodností). Po něm v roce 1991 byla jmenována ředitelkou Institutu pplk. doc. Bartošová, býv. učitelka na VŠ SNB, aktivistka CÚV KSČ, která je asi dle mínění p. Langoše nejméně zkompromitovaná. Vedle již shora uved. zkompromitovaných pracov. má kolem sebe další, např. šéf studijního oddělení kpt. JUDr. Novosad, bývalý náčelník sekretariátu náčelníka FVB p. Šustra (oba patřili k zastáncům tvrdé ruky vůči disidentům, chartistům a pod. ), mjr. JUDr. Filák, CSc, býv. místopředseda ZO KSČ, nyní učitel u p. Masaříka, dále bývalý proděkan fakulty StB Povr, který v prosinci 1989 osobně rozvážel po Praze letáky proti hercům a studentům (na jméno si nevzpomínám), paní Zoja - dlouholetá členka CÚV, mjr. JUDr. Zítka J., dříve pracoval na kádr. odboru a nyní dělá šéfa personálního oddělení Institutu. Společně s p. Knappem, svým podřízeným vyčistili kádr. spis u součas. prcov. Institutu a zajistili i odchod desítkám jiných , kteří by neprošli u prověrek. Paní Bartošová toleruje i činnost mjr. JUDr. Karolyho, býv. náčel. fin. oddělení, nyní šéfa týlu Institutu, který již delší dobu soukromě podniká na účet MV (např. sl. vozy dovážel zeleninu ze Slovenska a prodával ji MV, pokryl počítačovou aféru společně s pplk.Častorálem , zorg. rozprodej spojovacího mater. na Institutu - videa, televizory a rádia za pár korun, používá běžně sl. aut pro svoji soukr. potřebu, využívá údržbáře k soukr. účelům - např. úprava hostince, společně s plk. Svobodou od PS vybudoval z prostředků Institutu stánek na prodej zeleniny naproti prodejně Labe - k tomu používali sl. aut. - např. modrobílá Avie SPZ - B ..., ) To může dělat proto, jelikož paní ředitelka staví vilu a také občas něco potřebuje. Bylo by zajímavé zjistit, jak si údržbáři vykazují práci, když větš. pracov. doby "soukromničí". Je zřejmé, že nikdo činnost Institutu nekontroluje, návštěvy funkc. FMV jsou zpravidla za účelem zdrav. rehabilitace (masáže, zubař). Je paradoxem, že v době, kdy se konají sbírky na policii, kdy pan Mareček drží hladovku lidé, kteří se výrazně podíleli na devastaci naší společnosti si v klidu užívají dál, berou vysoké platy, jezdí na zahr. rekreace a čekají, až bude schválen zákon o zřízení policejní akademie, kde by opět jako dříve užívali svých hodností, titulů. Stačí pouze změnit názvy pracovišť, předmětů, Marxe a Lenina nahradit Bohem. Bohužel nikdo dosud neuvažuje o tom, jak obrovské nebezpečí hrozí naší mladé demokracii od těchto lidí, kteří se nikdy nezřeknou komun. ideologie a využijí každé příležitosti k poškození našeho zřízení. A že by odveta nebyla sametová, o tom svědčí postupné vyzbrojování bývalých kádrů. Nelze pochybovat o tom, že případ v Holešově mají na svědomí býv. přísluš. SNB (PS) obdobné nebezpečí hrozí v Institutu v Praze. Za této situace se nelze divit že se nemohu podepsat, ale uvedené skutečnosti si lze ověřit jinak, jsou obecné známy existují o nich doklady. Věřím, že zveřejněním celého (nebo části) materiálu bude učiněn první krok k nápravě.

Dnes jsem se dočetl, že zásah 17. 11. 1979 proti stud. nebyl plánován. Není to pravda, již několik měsíců předem byl tento plán zpracován a čekalo se na vhod. příležitost. To může potvrdit i býv. mjr. Karel Šafařík z Pohot. pluku VB, který dělal při zákrocích styčného důstojníka a pro nesouhlas a kritiku nadříz. odešel do civilu koncem r. 1989. Kritizoval i to, že řada absolventů PP VB šla přímo studovat na VŠ SNB, bez jakékoliv praxe (např. jistý Kozák). Je třeba zdůraznit, že VŠ SNB se jen náhodou nezúčastnila zákroku 17. 11. - studenti měli ten den volno k návštěvě rodiny a rozkaz o jejich nasazení přišel až odpoledne, kdy již odjeli domů (to řekl mjr. Fr. Bašta, který jako pracov. odd. obrany jezdil na FMV pro úkoly k nasazení školy, zpracovával rozkazy pro náčelníka VŠ - nyní dělá šéfa tohoto oddělení).

Je paradoxem, že Akademie MV SSSR nebyla uvedena v lustračním zákonu i když se jedná o nejvyšší škols. bezpečnost. zařízení v SSSR (studovali tam absolventi vysokých bezpeč. škol SSSR a vědec. aspiranturu přísluš. SNB - většinou učitelé VŠ SNB). Proto také její absolventi stále působí v Institutu (např.Masařík, Pitro). Za zmínku stojí i to , že na Institutu působí většina pracovníků býv. katedry penologie, která důsledně aplikovala do našeho vězeňství zkušenosti ze sov. koncentráků (viz učebnice zprac. se sov. "odborníky") Na této katedře působil i mjr. S.Nečas, CSc, dlouholetý předseda ZO KSČ, kádrová rezerva na předsedu CÚV a důsled. normalizátor na fakultě VB. Když viděl v r. 1990, že by u prověrek neprošel tak odešel na Správu SNV v Praze, kde dosud působí jako "odborník" vězeňství a uplatňuje sov. zkušenosti. Lze jen doufat, že nový min. spravedlnosti si udělá ve svém resortu pořádek (počínaje ředitelem Správy SNV, který v min. aktivně spolupracoval s VŠ SNB (oponentury, skripta, vědecké úkoly - vše za dobré peníze a pol. angažovanost).

Bylo by zajímavé zjistit, co dělají nyní hlavní škůdci naší společnosti. Nedávno byla v MF dnes zmínka o p. Obzinovi, který prý v Praze úspěšně podniká jako pekař (škoda se se nedržel svého řemesla). Býv. rektor Přikryl když musel v r. 1988 ze školy odejít (jeho bratr emigroval do NSR, on se jej sice veřejně na shromáždění v aule zřekl) a jeho kamarád Obzina mu našel místo voj. atašé v Mongolsku, údajně tam v listopadu 1989 založil OF ale je prý zpět doma. V domě čp. 810 v Rytířově ul. v Praze 4 je po něm památka - když dělal rektora tak si nechal upravit celé přízemí věžáku, udělali mu i balkon.Má hlavní podíl na dušev. a mater. devastaci VŠ SNB. Prorektor p. Kabele vyučuje pracovníky bezpeč. služeb v Praze, náčelník fakulty StB dělá ved. samoobsluhy v Praze , býv. předseda CÚV Pavlík pracuje ve skladu Doprav. podniků v Praze, býv. taj. HV KSČ Bittner prý jezdí tramvají a pod. Celkově nikdo z nich nestrádá, o všechny se postarala kom. mafie. Stovky bývalých přísluš. StB pracuje jako vyšetřovatelé v MV ČR a SR, řada z nich působí v klidu v Ústavu rychl. nasaz. (objekt býv. VŠ SNB). Všichni se postupně připravují na změnu součas. režimu.

Josef K.