Balada o nekonečnu

 

Praha 10.2.1992

 

Vážený pane presidente,

Jsem matka dvou malých dětí. Jedno dítě nám zemřelo v sedmi letech na mozkovou obrnu. Moc dobře tedy vím, co znamená smrt, přijít o někoho blízkého.

I já jsem v roce 1989 chodila na manifestace a věřila, že budete zvolen prezidentem, a to prezidentem tak, jak jste nám všem sliboval. Jsem člověk, který po smrti své dcerky velmi málo věří lidem. Velice málo jsem věřila i Vám, který jste tolik hovořil o spravedlnosti, morálce a pokoře. A přesto jsem našla v sobě trochu naděje, že Vy nás povedete jen k lepšímu.

Dnes už vůbec nevěřím. Náš národ se pomalu ale jistě žene do propasti. Uvědomujete si, pane prezidente, co se může stát, pokud Miloslav Mareček zemře? Že může nastat situace 17.listopad, a to ještě horší?

Proč vlastně necháte pana Marečka zemřít? Za to, že žádá pouze spravedlnost, tak, jak jste to říkával Vy? Já jako matka malých dětí Vás na kolenou prosím, nenechte zemřít pana Marečka. Vy přece musíte zasáhnout. Vždyť tady jde o lidský život a ne o nějakou banalitu. Teď možná vyvrátím to, co jsem psala v úvodu, ale věřím, že tuto věc nenecháte dojít až do konce, do smrti pana Marečka. Prosím Vás, dny pana Marečka se krátí!!!! Jenom mi nepište, že nemůžete nic pro jeho záchranu udělat.

 

Kostlánová J.

 

Kancelář prezidenta

České a Slovenské Federativní Republiky

Branněbezpečnostní sekce

Praha, 24.2.

 

Vážená paní Kostlánová,

Byl jsem pověřen, abych odpověděl na Váš naléhavý dopis panu prezidentovi, který se týká hladovějícího pana Marečka.

Nechtěl bych, aby tato odpověď vyzněla příliš příkře, nicméně považuji za nehorázné vinit z případné Marečkovy smrti pana prezidenta. Naopak, pan prezident učinil všechno, co bylo v jeho skrovné kompetenci. Ustavil nezávislou právnickou komisi, která prošetřila postup prokuratur. Usiloval o rozhovor s panem Marečkem, což Mareček odmítl. Obrátil se na něj tedy alespoň osobním dopisem. Co víc měl či mohl dělat? Řešení celé záležitosti je výhradně v kompetenci Generální prokuratury federální a české, případně Federálního shromáždění a příslušného výboru, resp. Výborů České národní rady. Proč nevznesete, prosím, svou prosbu k nim? Vyvíjet jakýkoliv nátlak na ně je v současné snaze znovu vybudovat právní stát zcela nepřípustné. Proto pan prezident nemůže nikterak ovlivňovat jejich činnost.

Pan Mareček není ovšem sám, kdo se cítí nespokojen s postupy prokuratur či soudů, na rehabilitace čekají tisíce lidí, krutěji postižených minulým režimem než třeba pan Mareček, pro ně je ovšem skutečnost, že se dočkali listopadu 1989 výzvou k nekonečné a pokorné práci v prosazování demokracie a práva. Dovolte názor, že nátlaková forma hladovky s ní příliš nesouzní.

Nemohu polemizovat s Vašimi dalšími názory na současnou situaci, přesto však si neodpustím „poopravit“ Vaše tvrzení, že „náš národ se pomalu ale jistě žene do propasti“. Položme si, Vážená paní Kostlánová, otázku, jestli se v oné propasti nenalézal už od roku 1948 a teprve teď z ní konečně může hledat cestu ven. Jistě se oba shodneme na tom, že je to úkol možná ještě pro další generace.

 

S upřámným pozdravem

 

Jan Rejžek

Branněbezpečnostní sekce

 

Poznámka redakce:

M.Mareček drží hladovku za všechny, kteří chtějí očistu společnosti, tedy za ty, kteří dodnes, přičiněním dnešního quazidemokratického systému, čekají na rehabilitaci a další nápravu křivd a bezpráví.

Takovouto elementární základní věc nechápe pouze člověk, jehož myšlení se příliš neliší od uvažování bolševického. Prezidentská kancelář, jmenovitě pan Rejžek, se k těmto bolševikům touto odpovědí sám přiřazuje.