--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hromádková Alena č.: 1137
Název: Stíny krále UBU?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/016 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Déle než rok je zahraničním i tuzemským pozorovatelům zřejmé, že ve střední a východní Evropě zatím k principiální transformaci komunistického systému nedochází. Stále totiž není vyjasněno, zda půjde o poctivé oživení dvou téměř zničených institucí - soukromého majetku a trhu - tak, aby se postupně obnovila důvěryhodnost hospodářských a politických elit, anebo zda dojde k nějaké nové mutaci organizovaného hospodářského a politického zločinu.

Komunisté na princip absolutní moci nerezignovali - přešli pouze na decentralizované provozování téhož, v každé zemi podle místních specifik. U nás jsme zatím byli svědky divné koexistence exponentů starého režimu, ovládajících i nadále např. armádu, exekutivu centrálních institucí (ministerstev, masmédií) s povolnějšími představiteli bývalé opozice. U sousedů severně od nás je v tomto ohledu situace komplikovanější, dynamika "očisty" od kovaných komunistů na nejvyšších místech ještě pomalejší. Lecha Walesu většina jeho intelektuálních přátel již dávno opustila - je dnes téměř sám. On, který byl hrdinou téměř každé rodiny, se jeví většině polských občanů jako trapný a nedůtklivý napodobovatel praktik starých totalitních vůdců.

Britský časopis Spectator přinesl v polovině května na toto téma pozoruhodnou úvahu mladého polského historika M. Matraszeka "Nebezpečné styky L. Walesy".

Podle autora vidí polský prezident jedinou cestu, jak udržet moc: dobré styky s armádou. Proto odmítl její očistu. Do počátku tohoto roku držel na místě ministra obrany starého souputnika Jaruzelského, admirála Z. Kolodziejczyka a C. Wawrzyniaka, který se svého času vyznamenal likvidací Solidariry v severním Polsku, jmenoval do funkce šéfa vojenské kontrarozvědky. Kromě toho založil prezident Walesa jakési stínové ministerstvo obrany - Úřad národní bezpečnosti s četnými odděleními, jež vytvářejí širokou síť loajálních lidí, kteří tu jsou kvůli postavení toho nejvyššího v hierarchii politických figur.

Z Walesových důvěrníků a šedých eminencí je nejnenáviděnější jistý M. Wachowski, Walesův bývalý řidič. Tento muž drží hlavní nitky, jimiž jsou popotahovány různé loutky, vhodné k upevnění či rozšíření prezidentovy moci. V poslední době přešel na ovlivňování ekonomiky prostřednictvím bankovního systému. Zde, podle M. Matraszeka, dochází k praní špinavých peněz ve velkém. Celá Wachowského činnost pak zapadá do schématu o přetavování přímé moci politické v nepřímý, finančně podložený vliv. Navzdory obratnému a bezostyšnému manévrování při snaze získat nekontrolovatelné pravomoci, Lech Walesa naštěstí neuspěl. V lednu tohoto roku se podařilo předsedovi vlády Olszewskému jmenovat ministrem obrany mladého, charakterního J. Paryse. Ten zahájil okamžitě očistu armády od nejnebezpečnějších agentů KGB a GRU. Kolodziejczyk a Wawrzyniak byli však okamžitě umístěni Walesou a dodnes působí v Úřadu pro národní bezpečnost, zatímco Parys byl před nedávnem odstraněn naprosto a bez odvolání. Cena tohoto "vítězství" je vysoká - ztráta posledních zbytků úcty prostých lidí i mezinárodní veřejnosti. Lech Walesa, dělnický hrdina 80. let, nadřadil své osobní ambice celonárodním zájmům! První vážnější podezření se vyskytlo, když začal prosazovat upevňování svazků s Ruskou federací, když v průběhu moskevského pseudopuče v srpnu 1991 chtěl poslat G. Janajevovi blahopřejný dopis. Pouze díky zásahu tehdejšího předsedy vlády Bieleckého se tak nestalo a Lech Walesa se nedostal do stejné roviny s Castrem, Arafatem a Kaddáfím.

Západní zpravodajci mají důkazy o spojení jeho důvěrníka Wachowského s ruskými bezpečnostními složkami. I když je tento fakt všeobecně znám, vliv tohoto člověka na prezidenta a osudy celé země je nejen i nadále silný, ale jakoby neotřesitelný. Je také známo, že Wachowski Walesu zásobil detaily o soukromém životě předních politických činitelů, jež byly získány odposlechy a sledováním lidmi C. Wawrzyniaka. Wachowského moc je taková, že bylo např. třeba čekat na Walesovu a jeho návštěvu Německa, aby se odstranění Kolodziejczyka a Wawrzyniaka mohlo uskutečnit, a to ještě zcela nedostatečným způsobem.

Co bude dál, ptá se Marek Matraszek. Jan Parys, jasně inspirován úsilím Čechů a Maďarů demokratizovat bezpečnostní složky, přece jen udělal dost, aby bylo každému soudnému Polákovi jasno, kde je zakopán pes. Pád tohoto vlastence a inteligentního znalce strategických a obranných poměrů ve světě nesmírně poškodil vnitřní i zahraniční záležitosti Polska. KGB a GRU i nadále v klidu operují na celém území - ostatně nejen v Polsku - a polští občané jsou vystaveni další dávce deziluzí o člověku, který ještě loni byl jedním z nich, jejich vlastní představitel, jejich odvážný Lech. Dnes ho vnímají jen jako jedno z dalších nebezpečí, jež odsouvá vznik stabilní demokracie někam do hodně vzdálené budoucnosti.

Alena Hromádková