--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kostlán František č.: 1190
Název: Pragmatismus jako hodnota
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

František Kostlán Jenom nečtenáře Necenzurovaných novin mohlo překvapit větší zastoupení levičáckého bloku (Levý blok - KSČM, ČSSD (b), LSU, HSD-SMS, SPR-RSČ plus slovenští nacionální socialisté a komunisté) v parlamentech po letošních volbách, než v parlamentech předchozích.

Mnohokrát jsme přesvědčovali zástupce pravicových stran, především ODS, že pragmatismus není použitelný, pokud se zaměňuje s konzervativními hodnotami a je do určité míry(!) prospěšný pouze při samotných politických jednáních. Zastánci pragmatismu mi mohou namítnout, že (alespoň) v České národní radě má pravice většinu, jež se pokusí zajistit cestu ke svobodě a demokracii. S tím sice mohu jen souhlasit, ale tento fakt sám o sobě nesmazává podíl pragmatiků na nízkém zastoupení pravice v celém jejím spektru, v parlamentech.

Jakým způsobem jednala ODS s KDS, jsme vás seznámili v č. 11 NN, v článku "Strana pravé vůle", dnes vám přiblížíme jednání ODS s Klubem angažovaných nestraníků.

Předseda KAN, pan Bohdan Dvořák, odcházel z jednání s těmito podmínkami: ODS uzavře s KAN koalici pouze v tom případě, když si sama bude moci vybrat osm členů KAN na společnou kandidátku, kteří navíc podepíšou nedatované (!!!) prohlášení, že odstupují z funkce poslance Federálního shromáždění nebo České národní rady. To pro případ, že by nechtěli být poplatní politice ODS, hlasovali by jinak, než ODS rozhodne, či by dokonce (ta drzost) nechtěli být členy poslaneckého klubu ODS. Navrch by v názvu "koalice" nesměl figurovat název KAN - jmenovala by se ODS-KDS. Prohlášení o odstoupení by tak datovali představitelé ODS v případě neposlušnosti poslanců - členů KAN, vůči ODS.

Bohdan Dvořák vyšel z tohoto střetnutí se ctí, a naprosto jednoznačně tuto kulantní nabídku odmítl. Jménem všech slušných lidí mu za jeho jednání děkuji, bylo výrazem politické kultury a odvahy.

Při souhlasu s tímto projevem pragmatismu by sice KAN měl několik poslanců (všichni by samozřejmě nebyli na volitelných místech), kteří by se však prakticky stali závislými na rozhodnutí sekretariátu ODS.

Představitelé ODS, jisti si svým drtivým vítězstvím, takto sabotovali sbližování pravice jako celku, a jsou proto přímo odpovědní za vítězství "levice" ve Federálním shromáždění a neúnosně vysokým zastoupením levičáckých stran v České národní radě. Dodávám, že nemluvím o ODS jako celku, nejsem stárek, mládek ani Sládek. Drtivá většina členů ODS je, jak jsem osobně poznal, nepoznamenaná touto odrůdou pragmatismu, ani si nejsem jistý, zda Václav Klaus, zaneprázdněný důležitější prací, věděl vše do důsledku o těchto jednáních.

V tom, že nedošlo ke spojení pravice na jedné, maximálně na dvou kandidátkách, spatřuji nezanedbatelné nebezpečí pro další demokratický vývoj.

Je třeba si uvědomit, že při sociálních otřesech, které dříve či později nepochybně nastanou, mohou mít strany, jejichž program je založený na demagogických prohlášeních o sociálních jistotách, navrch. V nastalé nestabilní politickospolečenské situaci může dojít k vynucení vypsání předčasných voleb do parlamentů. Zklame-li, byť jen do určité míry, ekonomický program politické strany velkou část obyvatelstva, a ona strana nemá jinou hodnotu, kterou by lidem mohla nabídnout, nemá v budoucnu příliš velké šance dokončit započatou transformaci společnosti na demokratickou, svobodnou a prosperující, ve stejné představě a formě, s jakou vstoupila do politiky. Pragmatismus, jako náhradní hodnota, pak nebude voličské základně dostačovat. A tady vidím úlohu ostatních pravicových stran - KDS, KDU-ČSL, ODA, KAN a dalších, které mají vlastnosti a vyznávají hodnoty, jež ODS chybí. Určitá kulturnost, historické povědomí, navázání na evropské tradice, prosazování spravedlnosti, ucelenější názor na svobodu ve spojení s demokracií a podobně.

Díky neprozíravé politice ODS v tomto směru, mají tyto strany nedostatečné zastoupení v parlamentech. A tak se může moje úvaha naplnit i bez přičinění levicového puče nedemokratických stran, o jehož nebezpečí dnes už žádný soudný člověk nepochybuje. Varuje před ním i současný ředitel Federální bezpečnostní a informační služby Štefan Bačinský. Jako jeden z nejlépe informovaných lidí v Československu, jistě ví, proč.