--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel č.: 1202
Název: Tiší společníci V.
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Varovné a výhružné telefonáty Brzy po vyjití článku "Tiší společníci IV." informujícím o zavraždění pana Václava Dvořáka z Kostelce nad Černými lesy v 11. čísle Necenzurovaných novin můj telefon rozdrnčely anonymní hlasy. Dne 12. května 1992 ve 14.20 hodin mi neznámý muž lakonicky sdělil: "Hajzle! Teď jseš na řadě ty!" O pět dnů později ve 21.50 hodin mně jiný mužský hlas řekl: "Svině! Rozčtvrtíme tvoji dceru za živa! Budeš srát strach." Deset minut nato jsem vyslechl varování: "Volá Kolín! Volá Kolín! Václava Dvořáka zastřelili ti, co to vyšetřují. Buďte sakramensky vopatrnej! Přítel." Byla neděle. Noc na pondělí jsem probděl nad dokumenty, jimiž ke mně promlouvá zavražděný. Rozhodl jsem se dát slovo opět Václavu Dvořákovi a dalším svědectvím.

1 T 12/87 - Obvodní soud Praha 6, Městský soud Praha Na záhrobní vzkazy Václava Dvořáka může věcně odpovědět jen důkladné vyšetřování, v nichž promluvy zavražděného mohou v sobě nést i riziko nepravé stopy. Jen málo obětí dokázalo posmrtně určit svého vraha. Pan Dvořák mezi ně nepatří. V okamžik násilného skonu otevřel dveře svého domu osobě, kterou znal, nebo mu byla ohlášena někým, komu důvěřoval ať z osobních nebo obchodních důvodů. Spíše temnotu než světlo do případu vneslo špatně slyšitelné telefonické sdělení neznámé ženy ve středu 29. dubna 1992 v 7.50 hodin: "Pan Dvořák vzkazuje, že tichý Američan se jmenuje es dé Valtr Šrajer. Hledejte ho na Praze 6. Ozve se, až se vrátí." Netušil jsem, že ve chvíli, kdy telefonující žena zavěsila, je už pan Dvořák po smrti. Vzkazu jsem rozuměl tak, že v pozadí aukce rožmberského pivovaru v Českém Krumlově 7. září 1991 je osoba jménem S. D. Valtr Šrajer. V identifikaci jména mně pomohly záhrobní vzkazy Václava Dvořáka obsahující i odkazy na trestní spis uvedený v nadtitulku. Písmena S a D jsou zatím nejasná. Moji židovští přátelé je čtou "Sicherheitsdienst.". Dávají je do souvislosti se dvěma vysokými důstojníky SS z báze Reinharda Heydricha, kteří v té době v okupované Praze působili, a s nikdy neukončenou činností agentury SD na našem území. Přesto jejich domněnku v případě 1 T 12/87 lze vyloučit jako logickou hypotézu bez věcného důkazu.

Prominentní vězeň 1 T 12/87

V polovině osmdesátých let bezpečnostní orgány provedly několik zásahů proti rozbujelé stínové ekonomice. Jejich postup byl pravděpodobně v souladu se zákony, i když jsou známy snahy ovlivňovat vyšetřování ve prospěch některých prominentních osob, úniky informací a dosud neobjasněná činnost určitých skupin StB včetně vysokých politických kruhů KSČ. V souvislosti se skupinou 1 T 12/87 byl například na čtyři dny zadržen pan Štajdl a propuštěn po intervenci vysokých představitelů KSČ. Vyšetřování se nevyhl jako svědek ani národní umělec Karel Gott. V aktech uvedeného spisu se nacházejí jména dnešních úspěšných podnikatelů a osobnosti, známé z předchozích článků o tichých splečnících - Provod, Shrbený, Novotný a další, k nimž je třeba přiřadit Tomáše Lacinu, Jiřího Moravu, řidiče Cedla z velvyslanectví BRD, sovětskou generalitu z Milovic, podnikatele z BRD Waltera Schreiera... Část z uvedených osob byla odsouzena. Pan Novotný dostal deset let přesto, že jeho otec zastával významné místo na Generální prokuratuře, Walter Schreier vyfasoval šest a půl roku atd. Rozsah nezákonné podnikatelské činnosti byl velký. Od alkoholu přes oděvy a elektroniku ke starožitnostem.

Pan Walter Schreier se narodil 27. října 1939. V šedesátých létech reprezentoval BRD v házené. Po ukončení sportovní kariéry nepřešel podle vžitého zvyku k německé policii, nýbrž se zaměřil na obchodní činnost. Nějaký čas pracoval ve firmě Auto Leebmann Traminer Strasse 9 v Passau. Po založení vlastní firmy WASCH zásoboval objednaným zbožím ambasády BRD ve střední a východní Evropě. V osmdesátých létech se napojil na naši stínovou ekonomiku a navázal kontakty s některými chartisty - například s panem Jiřím Gruntorádem a dalšími. V Praze si našel i manželku. Stala se jí paní ing. Jitka Ptáčková, pracovnice Intercontinentalu. Po rozvodu nyní podniká jako spolumajitelka hostince "italského stylu s pokojíčky" v Ruppoldingu u Lanshutu. O úzké kontakty s panem Schreierem měli zájem také někteří ředitelé a řídící pracovníci našich PZO.

Vyšetřovací vazbu a výkon trestu až do amnestie 1990 Walter Schreier trávil v ruzyňské věznici. Úspěšně vzdoroval nasazeným spolupracovníkem Vězeňské agentury VAG. Zaměstnanci i vězňové ho na Ruzyni považovali za prominentního vězně na základě exkluzivního zásobování potravinami a dalšími věcmi nad normy vězeňského řádu, dopisů pana prezidenta von Weiszackera, pravidelných informací policie BRD o chování jeho ženy a zájmu I. správy StB. Uvedená fakta členy Sboru nápravné výchovy vedla k názoru, že pan Schreier je pracovníkem Bundesnachrichtendienstu. Shoda náhod učinila z tohoto vězně svědka výkonu trestu pana prezidenta Václava Havla v únoru a březnu 1989.

Návrat Waltera Schreiera

Seznam zajištěných věcí pana Schreiera v době jeho vyšetřování obsahoval 188 položek včetně 580 plných lahví drahého alkoholu a vín, 208 starožitných předmětů v hodnotě asi miliónu korun, 9 kusů zlatých hodinek Saro Quarz a dalších předmětů - protokol PO ONV Praha 6 ze dne 26. února 1987. Na základě usnesení Městského soudu v Praze ze dne 27. října 1989 uvedené věci byly amnestovanému Schreierovi vydány ve 147 položkách, aniž amnestant zaplatil uložený peněžitý trest ve výši padesát tisíc korun podle dokumentu Maj Rp-a-3579/87-Stř vedoucí odboru pro majetek a privatizaci Obvodního úřadu v Praze 6 JUDr. Ireny Potužákové, kdy i pan prezident Václav Havel dne 21. února 1991 cestou milosti Walteru Schreierovi prominul trest vyhoštění přesto, že soudně uložený peněžitý trest nebyl zaplacen ani zrušen. Vše nakonec pro pana Schreiera dobře dopadlo na základě mimořádných iniciativ bývalého spoluvězně pana Františka Chláně, který se podle dokumentů Kanceláře prezidenta republiky zasadil i o Schreierovu amnestii a milost.

Ve druhé polovině roku 1991 se Walter Schreier na naši scénu vrátil. Přišel do prostředí, které velmi dobře znal. Lidé z 1 T 12/87 se stali úspěšnými podnikateli, takže nebylo nutné obnovovat ani kontakty s řediteli hotelů a PZO. Stínová ekonomika vyšla na slunce a úspěšně rozvinula svoji činnost v zakládání podniků, vítěznými aukcemi a rozsáhlými vývozními a dovozními operacemi. V tomto podnikání zaujala zvlášť významné postavení paní Hana Nedělková. Nomenklaturní pracovníci PZO přesně odhadli výhodnost našich vývozních a dovozních povolení zvláště v těch oblastech, které jsou v demokratických zemích trestné, firmám nabídly své služby propuštění příslušníci bezpečnosti a StB, bývalý příslušník bezpečnosti na Praze 9 JUDr. Karel Filip se stal právním zástupcem pana Schreiera... A nejen Václav Dvořák začal kráčet minovým polem.

Kvadratura kruhu?

V televizním pořadu Respektování natočeném 16. června tohoto roku, se zástupci KSČM dožadovali podpory skupiny středních podnikatelů s odůvodněním, že oni sami tvoří její velmi silnou část. Reakcí ostatních účastníků pořadu byl smích a možná i mrazení v zádech. Přesto nikdo nereagoval ani replikou. Diskutující byli příliš upoutáni tématy vyplývajícími z výsledku voleb a probíhajících jednání mezi ODS a HZDS. Již dva roky jsme hypnotizování tzv. státoprávními otázkami a uniká nám to podstatné - ekonomická transformace komunistické moci, podsvětí a organizovaného zločinu. Stále nechceme vzít na vědomí, že tyto procesy mají hluboce založenou strategickou ideu. Naše netečnost k těmto otázkám bude velmi brzy naší novou občanskou bezmocností ne nepodobnou současným pocitům slovenských stoupenců demokracie po volebním vítězství nacionálních a socialistických sil, jehož důsledky pociťujeme i v českých zemích degradací českého občanství skrze dohodnutou paritu ve federální vládě a dalších orgánech, která z téměř jedenácti miliónů obyvatel Čech, Moravy a Slezska učinila poloobčany Československé republiky.

Naše zápasy o občanskou demokratickou společnost a hospodářskou demokracii již mají nové exulanty a padlé jen proto, že politikové jsou nedůslední ve svém tlaku na orgány státní moci a dávají často přednost hlavně vlastním ekonomickým iniciativám, jimž bohužel obětovávají zájmy obce a demokratických sil. Jen radikální obrat politiky vůči nomenklaturním soukmenovcům nás uvolní ze smrtelného sevření rudé chobotnice a jejích spojenců v LSU, ČSSD(b) a její slovenské variantě, SPR-RSČ, HZDS, SNS, SKDH... Volání občanů Kolínska a Českobrodska po Archimedově bodu v aukci rožmberského pivovaru pro pověstné "obrácení vesmíru" je spolu s tužbami českokrumlovských občanů výrazem starosti o naši demokracii, v níž by vítězná Občanská demokratická strana neměla selhat. Pokud jí upřímně záleží na tom, aby nedošlo ke zhroucení občanských demokratických sil. Jen zde je východisko z našeho bloudění a hrozících zmatků i pro demokratické síly Slovenska. Pavel Blažek