--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Metropolitan č.: 1203
Název:
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 25.06.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Šéf tajné služby ČSFR varuje před pučem John Hasek: Praha:

June 23. 1992

Dva a půl roku po dramatickém pádu totality může konzervativními silami bývalého SSSR podporovaný převrat vrátit v Československu komunisty k moci, řekl během exkluzivního interview (18. 6.) Štefan Bačinský, šéf Federální bezpečnostní a informační služby. V rozdělující se zemi je Slovensko asi už pod kontrolou levice, která má silné vztahy k ex-KGB. Česká republika se může zachránit jen oddělením. Pak se může stát vzorem pro demokratické síly na Slovensku.

Bačinský říká, že Obroda, "klub rekonstrukce socialismu", plánuje spojení levicových stran s komunisty a jejich společné převzetí moci jako spasitele sjednoceného Československa. Toto všechno mně připomíná smutnou ozvěnu z roku 1948, kdy sociální demokraté, vedeni tajným komunistickými agentem Zdeňkem Fierlingerem, předali zemi vládě komunistické totality. Tento příběh jde nazpět k sametové revoluci v listopadu 1989, která, ačkoliv spontánní, měla nejpravděpodobněji předem připravenou půdu, tak jako jedna ze Sověty řízených revolucí, které směly změnit tvrdé komunistické režimy východní Evropy. Je nám zcela jasné, říká pan Bačinský, že československá tajná policie (StB) a ostatní orgány kontroly byly pravděpodobně infiltrovány agenty KGB, kteří ve snaze uskutečnit glasnosť a perestrojku, pracovali proti tvrdým komunistům.

Paradoxně většina těchto tajných sovětských agentů pocházela z řad těch komunistů, kteří byli vyloučeni ze strany po sovětské invazi v roce 1968. Pod záminkou uskutečnění socialismu s lidskou tváří od té doby neustále usilují o to, dostat se znovu k moci, říká pan Bačinský.

Agenti tajné služby byli identifikováni na základě své činnosti a většina z nich je již pryč, říká dále pan Bačinský, ovšem to už je moc pozdě. Ostatní komunisté a bývalí komunisté roku 68 jsou už dávno mezi těmi, jež sametová revoluce vynesla opět na vysoké mocenské pozice. Rychle se vrátili do svých vládních a akademických míst, kde se stali miláčky západních liberálů a médií. Příliš dlouho se také těšili ochraně a podpoře nejvyšších politických kruhů.

Toto všechno nepřišlo nazmar mezi Čechy, kteří rychle začali podporovat pravici, frakci svobodného podnikání ve vládnoucím Občanském fóru (OF). Vůdce této skupiny, ministr financí Václav Klaus, rozdělil OF v únoru 1991 a zformoval svou vlastní Občanskou demokratickou stranu (ODS), podporující svobodné podnikání.

Většina kryptokomunistů, smíchaná s opravdovými demokraty, zůstala v jádru OF, jehož jméno přeměnili na Občanské hnutí (OH). Voliči odmítli volit OH v těchto volbách, ale příliš pozdě, protože nejnebezpečnější ze starých marxistů, takoví jako Jičínský, Komárek a Šilhán, říká pan Bačinský, mezi tím ustoupili do sociálnědemokratické strany. Dohromady s levými zelenými a zemědělskými stranami socdem vyhrála silnou menšinu. Tento blok levicových stran dohromady s podobně uspořádaným seskupením na slovenské straně drží křehkou rovnováhu ve Federálním shromáždění. Když se spojí s Mečiarovým HZDS a s komunisty, bude mít absolutní většinu. Tento celý levý blok, podle pana Bačinského, se může spojit a sehrát úlohu zachránce Československa v kritickém okamžiku separace. A v tomto okamžiku by se jim pravděpodobně podařilo dosáhnout dohody se slovenskými nacionalisty a separatisty.

Pak by ODS a její nesocialističtí spojenci ztratili kontrolu na federální úrovni a měli by většinu pouze v České národní radě. A tak nakonec jediné, co uchrání české země před vládou levice, bude separace.

Pan Bačinský řekl, že má mandát na ochranu demokracie v této zemi, proto nyní mluví k veřejnosti, protože cítí, že demokracie je opravdu ohrožena. Dále řekl, že český národ musí přijmout oddělení jako jedinou cestu k záchraně demokracie, alespoň až k řece Moravě. Kdo co bude platit po rozvodu, je podružné, hlavní je se rozvésti.

V interview pro Lidové noviny exulant Jiří Horák, leader sociálních demokratů, nepřipouští možnost puče levice, když říká, že kdyby se levice v parlamentu spojila a utvořila tak většinu, byl by to výsledek demokratické volby.

Pan Bačinský odhaduje, že v klíčových pozicích mezi sociálními demokraty a ostatními levicovými stranami je mnoho skrytých komunistů, kteří pod pláštěm demokratického konsensu mohli lehce kontrolovat práci federální vlády.

Pan Bačinský neočekává nic tak dramatického, jako by byl návrat do totality před rokem 1989, ale pouze postupnou ztrátu svobody komunikace a podnikání, která vykonala takové zázraky při rychlém návratu Čechů ze čtyřiceti let totality.

Byla zde varování před vlivem bývalé KGB do záležitostí ČSFR, ale ti, kteří tyto informace přinášeli, byli velice rychle diskreditováni. Mezi těmi nehlasitějšími byl John Bok, bývalý osobní ochránce Václava Havla, později byl ředitelem odboru, kde pomohl zformovat novou tajnou službu, FBIS, která nahradila starou komunistickou StB.

Prohrál boj se starými komunistickými strukturami a novými nezodpovědnými funkcionáři a opustil z donucení FBIS. Předtím se mu ještě podařilo obsadit některá místa novými lidmi a najít mezi bývalými pracovníky ty, kteří opravdu chtějí, aby vyhrály demokratické síly.

Pokud ještě byli ve FBIS John Bok a Lubor Kohout, který teď už je také ze služby propuštěn, přišel za nimi pplk. Leonard Čimo ze slovenské Policie se znepokojující zprávou.

Pan Čimo v době, kdy V. Mečiar byl propuštěn z vnitra SR, zjistil, že KGB nadále dodává na Slovensko zbraně a špičkovou zpravodajskou techniku.

Část těchto zbraní byla prodána mimo naši republiku. Některé z nich včetně odposlouchávacích zařízení a spolu s většinou zbraní Lidových milicí (90 %), které nebyly v rozporu se zákonem odevzdány Československé armádě, jsou nadále kontrolovány V. Mečiarem a jeho lidmi.

Když o tom informoval V. Mečiara, bylo mu řečeno, ať se o to nestará. Následně si uvědomil, že V. Mečiar je součástí nějaké formy spiknutí KGB.

Tehdy, podle Lubora Kohouta, za ním a Johnem Bokem pan Čimo přišel. J. Bok využil svého osobního kontaktu s prezidentem a spolu s L. Kohoutem a dalšími zpravodajci šli varovat prezidenta. "Václav Havel nás vyslechl, ale neudělal nic," říká J. Bok. Po Mečiarově volebním vítězství přijel Čimo do Prahy a řekl nám, že bude muset uprchnout do Vídně, kde nám poskytne další interview. Naše setkání se neuskutečnilo, protože ani tam se necítil v bezpečí a požádal o politický azyl ve Švýcarsku. Tam jsme ho našli o den později, ale bál se promluvit. Mezi tím mu byl poskytnut Švýcarskem azyl, a on vypověděl svůj případ švýcarskému tisku.

P. Bačinský, slovenský občan, přivezl svoji rodinu čtyři dny před volbami do Prahy, protože: "Pro Slovensko není nyní naděje. Mečiar vyhrál volby a slovenský národ by se ho mohl zbavit pouze novými volbami. Tento proces může trvat léta, protože slovenský národ byl manipulován svými médii srovnatelně s propagandou Goebbelse." Mezi slovenskými novináři je autocenzura vyvolaná strachem, ti, kteří nepodporují nacionální lini levice, nejsou schopni se uživit.

"Jediné komunikační prostředky, kterých se Mečiar bojí, jsou Federální televize a rozhlas. Podniká proto kroky k tomu, aby je rozpustil, stejně jako FBIS. Brzo", říká pan Bačinský, "budou lidé na Slovensku poslouchat Hlas Ameriky a Radio Svobodná Evropa jako jediné zdroje pravdivých informací."

Skrytý vliv v tomto všem má bývalá KGB, stále ještě působící v čele postkomunistického světa. Nesnaží se již držet pohromadě Sovětský svaz nebo zavést marxistickou ideologii, změnila se v mafii, která hledá moc pouze pro moc a pro finanční zisky, které to s sebou přináší.

Výroba a prodej zbraní je nejvýnosnější část jejich činností. Bývalý důstojník, který nyní obchoduje se zbraněmi v Brně, mně řekl: "ČSFR má nejen obrovský zbrojní průmysl, který se pravice snaží transformovat, a levice naopak zachovat, ale je také centrum ilegálního exportu zbraní ze Sovětského svazu a ostatních zemí bývalého Varšavského paktu do všech konfliktních oblastí světa."

Samostatné Slovensko, bližší Východu než Západu, je velmi výhodné pro rudou mafii. Spojené levicové ČSFR je však pro rudé mafie zisk, pro který nebudou litovat vynaložit všechny síly a prostředky.

Metropolitan - 25. 6. 92