--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno č.: 1213
Název: Vojenský stop a potom trop
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O armádě, vojácích a natírání stromů na zeleno bylo již napsáno mnoho. O myšlení některých důstojníků armády svědčí fakt, že jeden z nich kdysi nechal mezi čtyřmi stromy v parku vojenské nemocnice natáhnout provaz, na němž visel nápis "Kuřárna". Kdo tuto "kuřárnu" opustil s cigaretou v ruce, byl peskován. V armádě je smutno i veselo. Mezi smutné případy patří zastřelený voják v prostoru pardubického letiště, případ se stal letos 9. února, později se ukázalo, že v případě tohoto vojáka nešlo o krádež v prostoru letiště, voják byl již mrtvý, chybu nešlo napravit. Život nikdo nevrátí ani další "oběti v míru" Lubomíru B. z Vyškova, který se 20. května večer upálil v Bohdalicích a sebevraždu učinil na protest proti šikaně v armádě.

KAPITÁN UDAVAČ

V červenci minulého roku se vracel z vycházky z Českých Budějovic ke svému útvaru do Týna nad Vltavou vojín, který pochází z okresu Humenné. Poblíž Hluboké nad Vltavou si stopnul osobní auto. Tento dvacetiletý kluk měl trochu vypito a řidiči nabídl obstarání pohonných hmot, k nabídce mu dal své jméno a číslo útvaru. Řidič se ozval koncem srpna poté, co neviděl žádnou aktivitu ze strany vojáka, a nakonec se mu podařilo usmlouvat 8 rokun za litr nafty. Termín předání 400 litrů nafty byl domluven na 28. srpen. Řidič toho dne v noci přijel ještě s kolegou ke spodní bráně útvaru, zde naložil dva vojáky a odvezl je ke vchodu do autoparku. Řidič tam předal dva 200 litrové barely a slíbil, že přijede kolem půldruhé ranní. Ke 400 litrům nafty ještě přibyl hydraulický zvedák v ceně 800 korun, všechno celkem vyčísleno na 6.800 Kčs.

SUNDÁVÁNÍ ŠKRABOŠEK

V půl druhé ranní skutečně řidič ze stopu a kupec nafty přijel. Vyklubal se z něho kapitán v armádě Josef Škvorák. Vedle něj ve voze seděl kapitán Václav Kovalovský. Místo předání paliva bylo obklíčeno příslušníky vojenské policie a příslušníky Obvodního oddělení v Týně nad Vltavou. Při zkoušení hydraulického zvedáku došlo k zatýkání přímo na místě.

Vraťme se trochu nazpět. Kapitán Škvorák, který se při stopu vydával za civila, se tenkrát hned spojil s majorem Vladimírem Pajdou z VÚ v Českých Budějovicích. Údajně předstíral zájem o pohonné hmoty proto, aby odhalil předchozí případy krádeží. Major Pajda informoval příslušníky vojenské policie v Českých Budějovicích a "na základě konzultace s nimi pak kpt. Škvorák nadále postupoval", jak stojí v obžalobě. Ze spisů vyplývá, že obviněný vojín v záloze, stopař Glogovský, váhal, zda má palivo obstarat, protože měl jít brzy do civilu. U něho jde o první případ, kdy má stát před soudem. Požívá doré pověsti, bývalý zaměstnavatel hodnotí pracovní morálku dobře, velitelskými orgány byl 9 x kázeňsky odměněn (!!!). Kamarád, který mu pomáhal, Matej Bezeg, je hodnocen také vcelku kladně, i když má již podmíněný trest pro čin urážky mezi vojáky.

V celém případu sehrál druhou roli, vynesení trestu pro něj může mít daleko horší následky.

KDO JE VÍC VINEN ?

Z celého případu lze vyloučit příslušníky VB, kteří jako policisté museli na zavolání zakročit. Jiná otázka je jednání příslušníků vojenské policie. Ať mi nikdo z nich nevykládá, že by si neuhlídali jednoho či dva vojáky bez vmanipulování do předem připraveného činu. Celý případ nyní řeší Vojenská obvodová prokuratura v Českých Budějovicích (č.j. T 21/92) obžalobou ze dne 31. ledna 1992, kterou zastupuje náměstek vojenského obvodního prokurátora mjr. František Pohanka. Doufám, že ke stylu "práce" kpt. Škvoráka přihlédne soud, protože osobně zastávám názor, že kpt. Škvorák by měl být potrestán za spolupachatelství ve formě pomoci k spáchání trestného činu podle ş 10 trestního zákona. Byl to on, kdo slibem odkoupení nafty odstranil pachatelům překážku tím, že jim zajistil odbyt kradeného zboží a stal se tak překupníkem. Pokud se podívám na tituly a hodnosti v případu zainteresovaných, musí jít o komunisty, byť dnes již možná bývalé, a ti proti sobě - jak z podobných případů známo - nepůjdou.

Posledním stínem budou vynesené tresty nad dvěma kluky z vojny, jeřábníkem a zedníkem z okresu na Slovensku. Ještě před možným rozdělením dříve dvou společných států, budou mít velice dobré vzpomínky a jeden z nich určitě řekne k tomu druhému, že to všechno BYL VELKÝ DUSTOJNICKÝ BONZ.

Pepíno Maraczi