--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno č.: 1236
Název: Rozhovory mimo záchod
Zdroj: NN Ročník........: 0002/019 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Není tomu tak nazad, co byl národ sledován a peskován "Velkým bratrem" Gerorge Orwella, v době, kdy kdejaký bolševik, od prezidenta směrem do podhradí až k okresním partajnickým stodolám, se podepisoval pod název ODSUZUJEME, aby tak skutečně odsoudil kdejaké historické, básnické či jiné písemné dokumenty. Komunisté se v poklidu scházejí u Havlů v Lucerně, kde u vchodu napadají politické vězně z padesátých let, či vesele vydávají své paměti (Štěpán, Vacek, Biĺak, Perknerová atd.), ke kterým si ještě dělají podpisovky svých "děl", jako kdyby se svým předchozím dílem ještě stále dost už nepodepsali na tomto národě. A kdyby jenom to ...

Věren poslušnosti, po nedělních "radách z Lán" (28. 6. 92), jsem se vydal městem hledat veřejný záchodek, kde se naše noviny prodávají. Zapáchající krávu jsem však na Water Closetu nenašel, byl jsem z toho také zhnusen. Zato jsem potkal pár dřívějších přátel pana prezidenta a od nich zvěděl, že ten Václav se na tom hradě pěkně "zabetonoval" a s výroky proti krávě přestřelil, když mu nevadí Haló noviny či Naše (jejich) pravda. Byl jsem zhnusen podruhé.

Navštívil jsem i další, kteří byli ochotni vypovídat do diktafonu a k těm jsem vyslovil dotaz: "CO SI MYSLÍTE O SKUTEČNOSTI, ŽE JSME ZVEŘEJNILI SPOLUPRACOVNÍKY STÁTNÍ BEZPEČNOSTI, KDYŽ I PREZIDENT VÁCLAV HAVEL VE SVÝCH HOVORECH Z LÁN TENTO NÁŠ ČIN ODSOUDIL?"

PAVEL BOBEK (55), zpěvák, ing. architekt: "Nejsem si tak jistej, že jste snad zveřejnili všechny spolupracovníky estébé. To znamená, že jste zveřejnili malé ryby a velké ryby zůstávají, že jo. Já si myslím, že nikde není záruka, že je to správný."

??? Pokud budou seznamy pravdivé, tak se zveřejněním souhlasíte? "Ne. Já si myslím, že to není docela fér. Podle takového klíče by všichni ti, kteří byli v komunistický straně, anebo který třeba podepsali a bůhví jakou spolupráci se StB, třeba to bylo docela nevinný. To by byli kupodivu občané nižšího řádu než ti, kteří nic nepodepsali. Přitom já znám takových způsobů kolaborace, že člověk nemusel být vůbec od estebáků kontaktovanej, nemusel bejt v partaji. Přece tady žiju, tak si myslím přece, že je to blbost. A hlavně tomu nepřikládám žádnou váhu úřední, protože to není žádný oficiální seznam. Kdo vám ho mohl dát, akorát snad estebáci. Já jsem proti, nezlobte se, v takovéhle věci naprosto." VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ (48), spisovatel, filozof:

"Já jako cizí občan na to názor nevyslovuju, to zásadně ne. To jsou vnitropolitické události, zásadně se nevyjadřuju. Zásadně to nekomentujte, to jsou problémy lidí, který žili, když já jsem byl v exilu, a to zásadně nekomentuju v žádném případě, zásadně ne." OTA VEVERKA (35), písničkář, parlamentní zpravodaj ČD: "Já si myslím, že to je v naprostým pořádku. Co se týče výroku prezidenta Havla, on na to odpověděl, že vlastně Rudá kráva udělala práci za StB. Já teda mám osobně pocit, že to je dost takový alibistický výrok a v žádném případě s tímto prezidentovým výrokem nesouhlasím."

PETR KABEŠ (51), básník:

"Já už jsem byl o tom nucen mluvit tolikrát a naštěstí vždycky v soukromí, že bych se nerad opakoval, zvláště když v některých případech dochází podle mého názoru k určitému posunu, náhledu. Takováto akce v tom dobrém horším případě by měla spíše fungovat jako jisté memento při možném opakování horších časů pro lidi s takzvanou krátkou pamětí. Rub toho ovšem je právě, pokud aspoň vím, v těch nepřesnostech, v míře oprávněnosti toho, že tam ti lidé byli zařazeni. Vím o případech, kdy se člověk jednou s někým sešel, odmítnul jakoukoliv spolupráci a potom se na tom seznamu vyskytl."

??? Mnoho lidí vidí zveřejnění tohoto seznamu jako strašáka a neuvědomí si, že chceme apelovat na zveřejněné lidi tak, aby zažalovali svého estebáka. Myslíte si, že je to dobře? "Nevím, jestli je to cesta optimální. Možná, že lepší postup by byl opačný. Zveřejnit adresář zaměstnanců a špiček Státní bezpečnosti a ty pak zažalovat."

??? Potěším vás na závěr našeho rozhovoru. Řídící důstojníky StB vydáme na podzim tohoto roku.

"Budu se těšit."

MIKOLÁŠ CHADIMA (věk na jeho přání: 35-49), hudebník: "Vzhledem k tomu, že informace unikaly už před zveřejněním tohoto seznamu, tak si myslím, že si spousta lidí mohla oddechnout, že už to má za sebou. Bohužel, průser teda je s těmi zveřejněnými cizinci."

JIŘÍ GRUŠA (54), filozof, spisovatel, čs. velvyslanec v Bonnu: "Já jsem přesvědčený, že takové věci, které už kolují, stejně jednou vyjdou na povrch, tak že je to v podstatě jedno." PAVEL ŠRUT (52), básník a překladatel:

"Položit mně dotaz můžete, aby mě ale nepoložil. Nejsem schopen posoudit, jestli je to dobře nebo špatně, pravda je ta, že jsem si to nekoupil a ani jsem necítil potřebu si to přečíst, když mi to nabízeli v Lidovejch novinách. To je všechno."

JAKUB NOHA (42), písničkář:

"Zajímalo mě to, s velkou zvědavostí jsem si ty seznamy přečetl, našel jsem tam zajímavé údaje, ale nedovedu posoudit, jestli celý ten seznam bude mít spíš pozitivní nebo negativní důsledky. Zdá se mně však, že ten seznam není úplný, což pokládám za chybu. Myslím si také, že jsou tam vedle sebe lidi skutečně hodný potrestání, vedle těch, kteří se tam dostali pod nějakým tlakem, nebo za okolností, kdy neměli pocit, že dělají něco špatnýho." JAN LOPATKA (52), literární kritik, teoretik a editor: "No, můžu se nevyjádřit? Já vám hned řeknu, proč. Protože pravděpodobně mě od tý doby stíhá něco podobnýho, co většinu uživatelů tohodle toho. To je, že jsem si to sehnal rychle, jak to šlo, a že tam samozřejmě hledám různé osoby, různá jména. A přitom si uvědumuji, že tohleto takzvaný plošný zveřejnění je velmi ošidné, protože nevysvětluje nic o situaci těchle lidí. Navíc je tam strašná spousta lidí, který jsou již dávno mrtví, že jo. To jsou lidi narozený začátkem století a to znamená, že je to situace padesátých let, která byla úplně jiná. Potom jsou tam některý lidi, který vlastně se třeba do takovýho nějakýho spojení dostali v době, kdy to v druhý polovině šedesátých let vypadalo s vnitrem jinak. Tam byli prostě lidi, který byli po tom devětašedesátým z toho vnitra vyhozeni, při prověrkách. A že ty lidi to prostě pokládali za pozitivní jeho věc, ve prospěch pokusu o to, jak zlepšit režim, jak zlepšit situaci. A tyhlety různý skupiny, včetně lidí, kteří byli tím režimem zavíráni, chodili s nějakou holkou a okamžitě byli vydíráni, že to řeknou manželce, a tak dál a tak dál. A to jsem jenom v tom malým vzorku lidí, který znám osobně, jsem zjistil tuhletu vertikální diferenciaci, tak to mně zpochybnilo tuhletu věc. Takhle asi." VLADIMÍR MERTA (48), ing. architekt, režisér, písničkář: "Chápu plošné zveřejnění spolupracovníků estébé jako nejzašší prostředek, který má učinit ministerstvo vnitra po vyloučení všech sporných případů a ověření těch nesporných. Seznam, který vyšel v Rudé krávě, považuju za zoufalý pokus přinutit ministerstvo vnitra k aktivitě. Shledávám na tomto zveřejnění jednu podstatnou věc: nedochází k žádným vyřizováním účtů, převládá pochopitelná touha po vnitřní očistě, pokání, odpuštění. Předpokládám, že Rudá kráva okamžitě otiskne s omluvou i opravy tohoto seznamu v případech, kdy oficiální lustrace spolupráci nepotvrdí. Mezi svými známými nepozoruju žádné tendence mstít se na těchto lidech nebo je vyřazovat ze společnosti. Toto zveřejnění vede i lidi neuvedené v seznamu k sebezpytování, úvahám o podstatě pojmu spolupráce se Státní bezpečností. Předpokládám, že ministestvo vnitra najde rychlou a účinnou metodu k vyřizování doložených stížností lidí uvedených v tomto seznamu. Tento seznam ovšem nevyšel z iniciativy státních orgánů, které k prověření údajů mají veškeré podklady. Dosud trvá stav, kdy občané nemohou nahlédnout do svého spisu. Neověřené informace Rudé krávy by měly být nahrazeny oficiálními dokumenty státních orgánů."

IVAN DIVIŠ (68), básník:

"Já s vydáním seznamů spolupracovníků Státní bezpečnosti jenom souhlasím."

JIŘÍ GRUNTORÁD (40), knihovník (Libri prohibiti): "Proti zveřejnění agentů StB nic nemám, ale velmi, velmi mně vadí, že seznam je označen za kompletní, ačkoliv je obecně známo, že právě ti nejdůležitější agenti v něm nejsou uvedení." Anketní otázky před jmenované položil a všechny uvedené vyslýchal Pepíno Maraczi (foto autor).