--------------------------------------------------------------------------------
Autor: - Střední Evropa Recenze č.: 1223
Název: Bedřich Karel
Zdroj: NN Ročník........: 0002/019 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V posledním červnovém týdnu vyšlo 23. číslo dvouměsíčníku STŘEDNÍ EVROPA, který vydává ve spolupráci s Central a East European Publ. Project (Oxford), Union Paneuropéenne Internationale a Českým literárním fondem INSTITUT PRO STŘEDOEVROPSKOU KULTURU A POLITIKU. Z mnoha zajímavých článků si povšimneme alespoň některých.

Na prvních stranách revue najdeme úplné znění Smlouvy mezi Českou a Slovenskou federativní republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, ke které napsal zasvěcený komentář dr. R. Kučera (Panevropská unie), v němž posuzuje účelnost smlouvy a její jednotlivé články. K preambuli smlouvy podotýká: "Řeči o nějakém tradičním přátelství národů obou států nemají vůbec žádný smysl, neodpovídají historické realitě a navíc jsou pro nás nebezpečné. Moderní idea Evropy vznikla podle mého názoru ve dvacátém století na základě určité historické zkušenosti, a to zkušenosti s totalitarismem v obou jeho podobách, nacistické a bolševické. Oba tyto totalitní systémy představovaly pro Evropu historicky nejvážnější ohrožení, jaké kdy v jejích dějinách existovalo..." Ve smlouvě se hovoří, v souvislosti s okupací v roce 1968 "o nepřípustném použití síly", k čemuž R. Kučera mimo jiné poznamenává: "Podle mého názoru (-se kterým zcela souhlasím, pozn. rec.), je to pokus o falšování jejich neschopnost pravdivé sebereflexe..." Svůj komentář uzavírá: "Všichni bývalí a současní komunisté, kteří však chtějí falšovat minulost a upřít větší části národa právo na spravedlnost a překonání minulosti, by si měli uvědomit, že jsou to oni, kteří destabilizují společnost a vyvolávají konflikty. A jedním ze zdrojů takových konfliktů může být i nová čs.-ruská smlouva. Domnívám se proto, že parlament by neměl tuto smlouvu ratifikovat." Nelze, než opět souhlasit, na rozdíl od smlouvy čs.-německé, která vzbudila odpor zvláště v levicových kruzích, této smlouvě nevěnoval pozornost prakticky nikdo.

Ve 23. čísle nalezneme rovněž dokončení rozsáhlé práce T. Staňka věnované odsunu Němců - poslední část má název Odsun Němců a křesťané a popisuje v ní nesouhlas mnohých českých křesťanů s tím, co se v souvislosti s odsunem u nás dělo. V článku Kdo jsou Češi a Slováci? se Erik von Kuehnelt-Leddihn (spolupracovník zakladatele PEU hraběte Coudenhove-Kalergiho) věnuje vývoji vztahů Čechů a Slováků ve světle historie regionu. V čísle najdeme i dva příspěvky dr. Milana M. Bubna - článek Životní výročí Otty Habsburského a již tradiční rubriku věnovanou české zemské šlechtě, tentokrát rodu Colloredo-Mansfeldů a Villani de Castelo Pilonico. V pravidelných Rozhovorech rozmlouvá redaktor SE s prof. Alainem Besanconem, jenž hovoří o několika tématech: vrací se k srpnovému puči v Rusku (- rozhovor byl SE poskytnut v říjnu 1991, pozn. rec.) a zabývá se i střední Evropou, jako samostatným politickým útvarem. Rubrika Reakce obsahuje dva články - knize André Chéradama Evropa a rakouská otázka na prahu XX. století se v článku Francie a střední Evropa věnuje Josef Forbelský. Problémem Slovenska a jeho vztahy k českým zemím se v článku Bratislavské paradoxy zabývá Miroslav Balcar (Koruna česká) a svůj příspěvek označil za reflexi nad historickými souvislostmi "vajíčkové aféry". Mezi velmi zajímavé práce patří i poslední část pojednání Clemense Vollnhalse a Thomase Schlemmera o denacifikaci v poválečném Německu, článek Ctibora Nečase Osudy československých Cikánů za německé okupace a nadvlády a drobný příspěvek Francoise Fejtö 1989-1992: první dějství světové revoluce.

Kdo zakoupí Střední Evropu č. 23 - cena 20 korun je přijatelná a odpovídá i rozsahu, který se pohybuje okolo 200 stran - rozhodně neprohloupí. I poslední číslo kvalitou obsahu i tématickým zaměřením vysoce převyšuje podobná periodika, která u nás vycházejí.

Revue Střední Evropa je možno objednat na adrese: Redakce Střední Evropa, Staroměstské nám. 22, 110 00 Praha 1, telefon: 260 842.

Bedřich Karel