--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Placák Petr č.: 1224
Název: Tajný spolupracovník
Zdroj: NN Ročník........: 0002/019 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Co to vlastně znamená, když StB zanesla někoho do svých registrů pod označením TS - tajný spolupracovník? Podle všech informací byl takto do registru zapsán člověk, který se v určité době (přitom může jít i o dobu velmi krátkou) stýkal s příslušníky kontrarozvědky a předával jim nějaké informace. Většinou měl StB podepsat tzv. vázací akt, což ale nebylo pravidlem. Podle směrnic pro práci se spolupracovníky kontrarozvědky se nevyžadoval písemný závazek tehdy, kdy by to mohlo ohrozit "dobrý vztah ke spolupráci s kontrarozvědkou". Pod označením Ţtajný spolupracovníkŢ se tak skrývá široké spektrum lidí - od výkonných udavačů až po lidi, kteří nemuseli StB ani nějaký závazek podepisovat a předávali jí, dle jejich přesvědčení, zcela banální informace.

Z tohoto faktu se mohou někteří lidé cítit být ukřivděni, že jsou v seznamech zapsáni neprávem, že StB nikdy nic nepodepsali, že nikdy nikomu neublížili a s StB nespolupracovali. Neštěstí těchto lidí spočívá v tom, že si v době svého kontaktu s StB plně neuvědomili, co je StB za organizaci. Podívejme se však, jak fungoval takový zaběhnutý agent.

TS byl předložen okruh osob, o které měla StB zájem a s kterými měl TS možnost přicházet do styku a které tak mohl ŢvytěžovatŢ - to znamená získávat od nich informace a předávat je svému ŘO - řídícímu orgánu. Z důvodů utajení se TS hlásili ŘO svým krycím jménem. Schůzky mezi TS a ŘO se uskutečňovaly na předem dohodnutých místech v restauracích, parcích i služebních místnostech. Při cestách do ciziny předávali TS potřebné formuláře ŘO, který pak výjezd zařídil. Hlavní požadavek ze strany StB na TS byl kladen na zachování naprosté mlčenlivosti TS, a to i před vlastní rodinou nebo i před jinými příslušníky SNB. Serióznost každého TS, právě hlavně co se týká mlčenlivosti, byla StB prověřována většinou pomocí jiného TS nebo zpravodajské techniky. Požadavek mlčenlivosti, utajení a konspirace byly alfou a omegou práce StB s TS. Spolehlivost TS byla prověřována i jinými způsoby, např. StB zaslal na adresu TS Ţzávadový materiálŢa zkoumala se reakce TS. StB používala i klasických metod tajných služeb, jak je známe z filmů.

Např. hesel pro případný kontakt TS jiným operativním pracovníkem typu - operativní pracovník řekne TS, že má pro něj vzkaz od pana XY, aby se u něj zastavil zítra, protože ve středu nebude mít čas. TS měl na to odvětit, že o tom ví, že s XY už mluvil. Zajímavé je třeba zdůvodnění podepsání vázacího aktu ze strany StB. Nejdřív měla být např. vyzvednuta serióznost kandidáta, načež se měla beseda zaměřit k podepsání závazku, což mělo být zdůvodněno tím, že TS bude postupem času seznámen se státobezpečnostními skutečnostmi, tvořícími předmět státního tajemství. Po podepsání závazku byla většinou provedena instruktáž k zásadám spolupráce, nutnost konspirace, způsob předávání zpráv, pravidelnost styku a způsob spojení.

Zajímavé je, jak postupovala StB, když svou fízlovskou sítí narazila na nějakého funkcionáře KSČ. Shora pak např. přišel příkaz prověřit spolehlivost pramene, protože obsah rozhovoru - nějakých kádrů KSČ, kteří si někde pustili hubu na špacír - se zdá nepravděpodobný nebo záměrně zkreslený. Dotyční funkcionáři pak byli např. stranickou cestou vyzváni k vyjádření! Podobné nesnáze ve věcech dotýkajících se nacistických pohlavárů - zvlášť, šlo-li o staré a zasloužené členy NSDAP - mělo i jinak všemocné gestapo.

Sranda též vznikala při udělování finančních či jiných odměn spolupracovníkům. Na peníze, co se týká odměn TS, byla StB velice opatrná. Posuďte sami. Řídící důstojník např. vypracoval návrh na udělení věcného daru v hodnotě 150 Kčs (!), ve kterém musel tento návrh zdůvodnit. Oprávněnost návrhu pak posoudil jeho nadřízený a pak přímo šéf kontrarozvědky Vykypěl! Jindy zas byla navržena odměna Ţsvazku číslo ...Ţ ve výši 400 Kčs. Vykypěl došel k názoru, že odměna je příliš vysoká, snížil ji o sto korun a pak návrh schválil. Většinou šlo však o položky ještě nižší. Pro případ nějakých nenadálých situací měl ŘO s TS smluvený signál, jak se s ním setkat. Např. měl TS do místa bydliště dojít dopis s následujícím obsahem: Nazdar Karle! Dne ... přijedu do Prahy a zdržím se jen do večera. Pokud mě chceš vidět, budu v ... hodin obědvat v kavárně Adria. Pokud budeš mít čas, rád Tě uvidím. Srdečně zdraví Jiří Novák.

Den a hodina oběda přitom měla znamenat, že se ŘO sejde s TS ve stejnou dobu o den později třeba u Národního divadla (když si člověk vzpomene na totálně znormalizovanou společnost sedmdesátých a osmdesátých let, tak tyto estebácké hry vypadají poněkud úsměvně).

Důležitou roli při práci StB hrály tzv. KB - konspirační byty, které měly také svá konspirační jména a byly obhospodařovány kmenovými příslušníky StB. V těchto ŢodposlouchávárnáchŢ StB přes TS inscenovala nejrůznější schůzky. Zajímavá byla i rozpracovaná ochrana těchto bytů. Např. v případě, že by TS při příchodu ke KB byl potkán zájmovou osobou, neměl se na schůzku dostavit, a ta se měla uskutečnit v náhradním termínu. StB dokonce připravovala pro TS nejrůznější legendy pro případ, že by TS byl potkán zájmovou osobou při vstupu nebo výstupu z objektu. TS měl např. uvést, že si byl vyřídit nějaké záležitosti na OPBH, které sídlí ve stejném domě. Pro obyvatele domu měl pak např. připravenou legendu, že byl navštívit svého známého, který mu shání součástky na auto. Když byl z nějakých důvodů spis TS uložen do archívu a TS byl uveden do stavu nečinnosti, měla StB v rukou šém (heslo), kterým mohla TS kdykoli oživit nebo kdyby se v nějaké záležitosti chtěl na TS obrátit jiný příslušník StB.

StB měla postup, jak si pomocí nejrůznějších, mnohdy velmi nenápadných a pro vyhlídnutou oběť mnohdy těžko rozpoznatelných způsobů kompromitace zavazovat lidi, velice dobře propracovaný. Na druhou stranu stačilo říci ne, aby se chobotnice, která se většinou snažila vystupovat jako seriózní státní orgán, kterému jde o Ţobecné blahoŢ, stáhla. Mnoho lidí doplatilo na to, že si mysleli, že budou schopni hrát s StB jakousi hru, z které se jim podaří vyjít s čistým štítem. Opak byl zpravidla pravdou. Petr Placák