--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN č.: 1250
Název: Kágébák kágébákovi oči nevyklove
Zdroj: NN Ročník........: 0002/020 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 25.02.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Věc: rozbor situace na Vysoké vojenské škole pozemního vojska Vyškov k 25. únoru 1992

V průběhu roku 1990 nedošlo na VVŠPV Vyškov k žádným podstatným kádrovým změnám. Změny, které byly provedeny, byly pouze kosmetického charakteru. Ve všech náčelnických funkcích, až na nepatrné výjimky, zůstali stejní funkcionáři, původně všichni členové KSČ, úzce svázaní s bývalým komunistickým režimem. Šlo ve většině případů o lidi, kteří oddaně až servilně sloužili bývalému režimu nejen jako pedagogové a odborníci, ale především jako aktivní členové KSČ, kteří bezohledně podporovali politiku KSČ v čs. armádě, přičemž do hlavních funkcí byli většinou dosazeni funkcionáři bývalým ministrem obrany generálem Vackem. Původně byl počátkem roku 1990 prosazován gen. Vackem do funkce náčelníka VVŠPV plk. prof. Ing. Kamil Kollert, CSc., jeho osobní přítel. Vzhledem k tomu, že plk. Kollert byl tvrdým zastáncem politiky KSČ, členem kontrolní a revizní komise celoškolského výboru KSČ, postavil se již proti zařazení plk. Kollerta do atestačních komisí svaz vojáků z povolání, takže jeho ustanovení do funkce náčelníka VVŠPV za tohoto stavu nepřicházelo v úvahu. Další nepříjemnou skutečností s ohledem na činnost plk. Kollerta bylo vysvětlení vyšší vojenské prokuratury Tábor z důvodu jeho pravděpodobné spolupráce s KGB. Vyšetřování bylo zastaveno zřejmě s ohledem na přátelský vztah plk. Kollerta ke gen. Vackovi. Je pravdou, že plk. Kollert se před důstojníky VVŠ chválil, že spolupracoval se sovětskou rozvědkou při obsazování našeho území v srpnu 1968, několik dní předtím, než byla ČSFR napadena armádami VS.

Z těchto důvodů generál Vacek ustanovil do funkce náčelníka VVŠ genmjr. Šrámka, který měl zřejmě posílit bývalou nomenklaturu ve Vyškově, protože je příbuzný s bývalým předsedou Městského výboru KSČ Dr. Špaňhelem. Generál Šrámek byl do této funkce jmenován generálem Vackem přímo z funkce velitele divize. Bývalý člen KSČ, bez pedagogické a vědecké praxe, což bylo v příkrém rozporu s proklamovanou odborností v armádě, kterou tak rádi zdůrazňují armádní funkcionáři. V první vážnější zkoušce vzhledem k naší demokratické revoluci, se projevil generál Šrámek jako tvrdý zastánce komunistického myšlení. Měl výrazný podíl na rozbití odborové organizace na VVŠPV v listopadu 1990 tím, že napadl svobodně zvoleného předsedu odborové organizace ing. Brunclíka - nestraníka, který byl pověřen závodním výborem odborů, aby na základě požadavku občanských učitelů vyslovil nesouhlas s přípravou volby akademického senátu školy a jeho složení, přičemž přímo ukázal na podstatu v demokratizačním procesu na škole. Upozornil na to, že demokratizační proces začne, až budou odvoláni z funkcí nomenklaturní kádry. Tím proti sobě popudil velení školy, což ve svých důsledcích pak vedlo ke zhoršení vztahů mezi velením a odbory. Tato skutečnost vyvolala nebývalou aktivitu skupiny komunistů v závodním výboru odborů, kteří od počátku vyvíjeli snahu o rozbití odborů zevnitř, zejména po vyhlášení pana Mohority ke komunistům v odborech. Výsledkem bylo svolání plenární členské schůze odborů VVŠPV, na kterém skupina komunistů, za přímé podpory velení školy, nevybíravými způsoby napadla ing. Brunclíka, včetně dalších funkcionářů výboru - nestraníků a zasloužila se o rozbití odborů. V současné době jsou na VVŠPV dvě odborové organizace, ve své podstatě organizace prokomunistická a organizace pokroková - demokratická, která i nadále bojuje za prosazení demokratizace na VVŠPV. Celkový počet občanských pracovníků na VVŠPV je cca 600.

Počátkem prosince 1990 proběhla nová volba rektora VVŠPV z důvodu požadavku nového vysokoškolského zákona. Tato proběhla za přímého ovlivnění senátu VVŠPV pracovníkem ministerstva obrany plk. Řezáčem. Tento prohlásil před senátem, že ministerstvo obrany doporučuje odhlasovat do funkce rektora generála Šrámka i přesto, že nesplňuje požadavky VŠ zákona (není docentem ani profesorem). Údajně FMO v jeho případě prosadí výjimku. Ovlivněný senát tuto volbu jednomyslně schválil, přestože někteří členové senátu před hlasováním upozorňovali na nepřípustnost takovéto volby. Návrh na generála Šrámka jako rektora VVŠPV vyvolal velkou nevoli příslušníků VVŠPV i širší občanské veřejnosti města Vyškova. Na základě informace o této volbě panu ministrovi obrany ze strany KC OF Vyškov a pro nedodržení ustanovení VŠ zákona nebyl generál Šrámek nakonec ministrem obrany do funkce potvrzen.

Z výše uvedených důvodů proto byla koncem ledna 1991 provedena akademickým senátem VVŠPV (asi 30 lidí) nová volba rektora VVŠPV. Protože v akademickém senátu je zastoupeno asi 80 % bývalých členů KSČ, byl představiteli KC OF Vyškov i dalšími funkcionáři upozorněn ministr obrany na tuto skutečnost a požádán, aby předem stanovil, že za rektora VVŠPV je třeba zvolit důstojníka, který nebyl členem KSČ, morálně bezúhonného s dostatečnou pedagogickou praxí požadovanou VŠ zákonem. Představitelé KC OF Vyškov včetně zástupců demokraticky smýšlejících pedagogů VVŠPV navrhli panu ministrovi obrany vhodného kandidáta, avšak tento návrh nebyl panem ministrem akceptován se zdůvodněním, že volby rektora budou výsledkem demokratizačního procesu na VVŠPV, přestože panu ministrovi bylo známo nedemokratické zastoupení bývalých příslušníků KSČ v akademickém senátu VVŠPV. Rovněž byl informován o výsledku voleb do zastupitelských orgánů města Vyškova, které ve vojenských sídlištích s velkou převahou vyhráli komunisté (např. na sídlišti V. Nejedlého bylo odevzdáno cca 4.000 hlasů pro KSČ a pouze 700 pro OF). Rovněž je známo, že na civilních vysokých školách nejsou v současné době ve vedoucích funkcích bývalí komunisté a s aktivními komunisty se civilní vysoké školy rozloučily na základě pokynu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Na funkci rektora VVŠPV byli navrženi plk. prof. ing. Kollert, plk. doc. ing. Gašpierik (členství v KSČ jim bylo v lednu 1990 pozastaveno) a plk. doc. ing. Hoza - nazávislý kandidát, nestraník. Představení kandidátů proběhlo 24. 1. 1991. Avšak 2 dny předtím (22. 1.) se opět na VVŠPV dostavil pracovník ministerstva plk. Řezáč, který hovořil s plk. Kollertem a po jeho odjezdu (ještě týž den) se na VVŠPV hovořilo o tom, že FMO podporuje volbu plk. Kollerta, což volbu rektora opět značně ovlivnilo a silně zvýhodnilo plk. Kollerta. Přestože se před několika měsíci příslušníci VVŠPV - důstojníci postavili proti zařazení plk. Kollerta do atestačních komisí, z důvodu jeho servilní činnosti v KSČ, v této době se již proti kandidatuře plk. Kollerta nikdo nepostavil, protože již i demokraticky smýšlející důstojníci (nestraníci i ti, kteří položili průkaz KSČ po listopadové revoluci ještě v roce 1989) mají obavy ze sankcí a z opatření proti nim. Rovněž k tomu přistupují šířené zprávy, že VVŠPV dělá v rámci vysokých škol vojenských největší těžkosti, a že pokud se zde situace neuklidní (ve smyslu "komunistické demokracie"), budou někteří nepohodlní (protikomunističtí) důstojníci přemístěni, nebo vyhozeni z ČSA.

Volba rektora proběhla v rámci chytře zmanipulovaného shromáždění, na kterém nebylo možné ze strany příslušníků akademické obce vyslovit morální a politickou nedůvěru příslušnému kandidátovi z důvodu jeho podpory bývalému totalitnímu komunistickému systému, protože doba na diskusi byla krátká (pouhých 20 minut) a kandidát si osoby hlásící se o slovo vyvolával sám, což bylo patrné z toho, že u komunistických kandidátů byly dávány otázky předem připravené k zodpovězení. Po představení kandidátů na funkci rektora VVŠPV se o slovo k akademické obci přihlásil předseda Vojenské obrody Vyškov plk. v v. Živný. Ve svém krátkém projevu jako jediný zdůraznil, že je třeba v této revoluční době při volbě rektora přihlédnout k morálním a charakterovým vlastnostem kandidáta. Upozornil na to, že rektorem VVŠPV by měl být zvolen kandidát, který nebyl spojen ani zavázán bývalému totalitnímu komunistickému režimu. Doporučil jako vhodného kandidáta ze strany Vojenské obrody plk. Hozu. Při jeho asi 5 minutovém projevu vzrůstala v auditoriu velká nevole přítomných, provázená nesouhlasným pokřikem, dupáním a řada přítomných odešla demonstrativně z auly. Zde se názorně projevilo "demokratické" smýšlení příslušníků pedagogického sboru VVŠPV, na které se pan ministr obrany Dobrovský tak důrazně odvolává. Této reakci přítomných se však nelze divit, protože cca 90 % z nich bylo členy KSČ a v současné době mají členství v KSČ pozastaveno. Senát pak doporučil 23 hlasy plk. Kollerta za rektora, plk. Hoza obdržel 6 hlasů a plk. Gašpierik 2 hlasy. Pan ministr Dobrovský pak v průběhu cca 3 týdnů ustavil plk. Kollerta do funkce rektora, přestože byl na politickou i jinou minulost plk. Kollerta upozorněn. Plk. Kollert pak dne 18. 2. 1991 navrhl na prorektora pro učebně výchovnou činnost plk. doc. ing. Nováka, rovněž bývalého aktivního člena KSČ a doc. ing. Dolínka, rovněž bývalého člena KSČ.

Charakteristiky vedoucích funkcionářů VVŠPV: plk. prof. ing. Kamil Kollert, CSc. - dlouholetý člen kontrolní a revizní komise KSČ VVŠPV, osobní přítel příslušníka StB Vyškov - Piláta, podezřelý ze spolupráce s KGB, servilní komunista. Tento důstojník nemá morální právo zastávat jakékoliv vedoucí funkce v ČSA a měl by z politického života odejít.

Manželka - členka a funkcionářka KSČ, bývalá kádrová pracovnice ONV Vyškov.

plk. doc. ing. Václav Novák, CSc. - dlouholetý funkcionář KSČ, místopředseda fakultního výboru KSČ, nositel vyznamenání "Řádu rudé hvězdy", důsledný realizátor politiky KSČ.

Manželka - členka a funkcionářka KSČ, kádrová pracovnice. doc. ing. Dolínek, CSc. - bývalý řadový člen KSČ

Je nutné zdůraznit, že politické poměry na VVŠPV Vyškov, která má nesporný význam z celostátního hlediska, ale i z hlediska okresu Vyškov, nejsou dobré. Příčinou je setrvávání starých nomenklaturních komunistických kádrů ve vedoucích funkcích. Ke splnění demokratizačního procesu na půdě VVŠPV, který by tuto "školskou komunistickou mafii" rozbil spolu s demokraticky smýšlejícími důstojníky, reaktivovanými důstojníky a s představiteli Vojenské obrody Vyškov.

Před novými volbami je nutné zabezpečit nové - demokratické složení akademického senátu VVŠPV, ve kterém by měli být bývalí členové KSČ zastoupeni v počtu max. 15 - 20 %, což odpovídá počtu hlasů pro KSČ ve svobodných volbách do zastupitelských orgánů. 80 - 85 % členů akademického senátu by mělo být složeno z nestraníků - vojáků z povolání i občanských pracovníků, rehabilitovaných a reaktivovaných vojáků z povolání a důstojníků, kteří "položili" průkaz KSČ ihned po listopadové revoluci, a o kterých se tato skutečnost veřejně ví. V současné době by neměli na VVŠPV zastávat vedoucí funkce lidé, kteří za bývalého totalitního komunistického režimu zastávali vedoucí stranické funkce nebo byli spolupracovníky StB a KGB. Jde především o předsedy a členy KRK KSČ, předsedy ZO KSČ fakult, oddělení a kateder, aktivní členy stranických výborů a aktivisty KSČ. Pan ministr Dobrovský zatím podporuje politiku svého štábu, tj. sází na aktivní členy KSČ, kteří prosazovali bezohledně politiku KSČ na úkor běžných členů KSČ i nestraníků. Tato jeho politika vyvolává nechuť všech demokraticky smýšlejících vojáků z povolání i občanských pracovníků, a to v celé ČSA, nejen na VVŠPV Vyškov.

Zatím je smutnou skutečností, že na vedoucích funkcích na VVŠPV jsou funkcionáři, původně všichni členové KSČ úzce svázáni s minulým režimem, ve většině případů lidé, kteří bývalému režimu vděčí za funkce, hodnosti i tituly a kteří jsou i v současné době panem ministrem Dobrovským opět vyzdvihováni ve funkcích pod rouškou "demokratizačního procesu" i přes opačná stanoviska širší veřejnosti. Dochází k aktivizaci bývalých politických pracovníků, což možno dokumentovat článkem mjr. RSDr. Hrušky v posledním únorovém vydání školského časopisu "Profil č. 3", ve kterém RSDr. Hruška veřejně zpochybnil vystoupení předsedy Vojenské obrody Vyškov plk. v.v. Živného při představování kandidátů na rektora, nezávislého kandidáta na rektora plk. doc. Hozu označil za neodborníka, za kterým stojí politická moc (zřejmě OF Vyškov) a souhlasně omlouval nehorázné chování části komunistického pedagogického sboru včetně jejich demonstrativního odchodu při projevu plk. v.v. Živného.

Pokud snad lze s velkým sebezapřením tuto politiku tolerovat u běžných vojenských útvarů, pak na největší vysoké vojenské škole v ČSFR má tato politika především nebezpečné důsledky na morální stav budoucí nové generace důstojníků čs. armády, což lze postřehnout již v současné době u některých studentů VVŠPV (negativní hodnocení osobnosti prezidenta ČSFR a jeho rodiny, politiky vlády, podpora komunistického postoje ve válce v Perském zálivu). Rovněž má tato politika negativní vliv na myšlení a činnost demokraticky smýšlejících příslušníků vědecko-pedagogického sboru VVŠPV. Postupem času zřejmě dojde k jejich rezignaci na reálnou skutečnost, protože téměř roční boj s komunisty za skutečnou demokratizaci na VVŠPV, v současné době za přímé podpory komunistů ministrem obrany - příslušníkem OF a signatářem Charty 77, je zřejmě beznadějný.