--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pravda Pravoslav č.: 1267
Název: Ekonomika v rukou StB
Zdroj: NN Ročník........: 0002/021 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Neveselo, truchlivo je v plzeňské Škodovce Titulek sice končí otazníkem, ale vše nasvědčuje tomu, že strojírenský kolos západočeského regionu, plzeňská Škodovka, je ovládána lidmi, kteří měli v nedávné době (nebo dávné) co do činění se zločineckou organizací StB! Zní to poněkud neuvěřitelně, ale téměř třicet procent (či přesně 30 %) členů vrcholového vedení obdrželo pozitivně lustrační osvědčení od Federálního ministerstva vnitra. Proč téměř nebo přesně 30 %? Z 36 žádostí o lustraci nejvyšších představitelů Škodovky bylo plných 11 označeno jako pozitivní, jedna je dosud přezkoumávána - tedy téměř nebo plných 30 % "estébáků".

Nabízí se díky tomu pochopitelně celá řada domněnek, až po tu, jež je nyní diskutována prakticky celou Škodovkou - že se Zásady činnosti kontrarozvědky z 28. 11. 1989 (viz NN č. 17) realizují a působí hospodářský rozvrat k plné spokojenosti těch, kdož ji zhruba před třemi lety připravili, i těch, kteří se nyní "úspěšně podílejí na její realizaci". Jak jinak si vysvětlit třeba současné přímo odstrašující výsledky plzeňské Škodovky. Stávající situace je až tak hrozná, že není dostatek prostředků ani na nákup surovin a materiálu, neplatí se ani za dodávky energií, na výplaty se horko těžko hledají zdroje a asi reálný je ten názor, že to nebude tak dlouho trvat a Škodovka se zcela zastaví, klesne až na samé dno... Bez radikálních opatření v co nejkratším čase! Ale právě ta radikální opatření asi není možné očekávat od stávajícího vedení. Proč? Obava z tvrdých kroků nebo záměr? A lze vůbec prokázat úmyslné vedení k bankrotu? Raději nedomýšlet. V kontextu s lustracemi nabývá stále zřetelnějších kontur i výběr zahraničního partnera. Je možné konstatovat, že agenti StB natáhli pavučiny a jejich prsty dosáhli skutečně všude. Vždyť někteří z těch pozitivně lustrovaných byli od samého počátku u všech jednání a zdá se, že podklady pro rozhodování připravili "velmi dobře"." Poradenská americká firma IFC doporučila Škodovce firmu ABB, ovšem škodovácké vedení se rozhodlo pro Siemens. Nabídne za to Siemens místo i třem pozitivně lustrovaným, kteří pro něj odvedli skutečně mistrovské dílo?

Ale nejen "estébáky" se to hemží ve vedení Škodovky. Více než 60 % vedení tvoří ředitelé (nebo vedoucí pracovníci přímo řízení generálním ředitelem), mající nálepku "osmašedesátníků", tedy těch, které rodná strana vyhodila od koryta a oni se k němu prodrali po "něžné" revoluci. Pět ředitelů "přežilo" z nedávných let budování socialismu. Podaří-li se přece jen ve výjimečných případech, aby některý ze "starců" skončil ve funkci a nedočkal se tak "zasloužené" penze, je okamžitě jmenován poradcem, přirozeně se zachovaným ředitelským platem (známé jsou případy personálního a ekonomického ředitele) nebo se ocitne ve funkci vyšší (bývalý ředitel Obráběcích strojů v exekutivě). Některým výtečníkům je dokonce vyplaceno pětiměsíční odstupné předtím, než usednou do křesla poradce (bývalý výrobní ředitel, pak poradce generálního ředitele, dnes poradce náměstka generálního ředitele). A odstupné? Toť věru zvláštní kapitola v novodobých dějinách tohoto koncernu. Zatímco obyčejní pracovníci se musejí spokojit s dvouměsíčním (nebo se bez něj i obejít), přestárlým špičkám či nomenklaturním kádrům je vypláceno pětiměsíční bez problémů a snad tak dlouho, než Škodovka skutečně zbankrotuje. Nabízí se jediná útěcha, že to nebude trvat až tak dlouho. Zdá se být toto tvrzení příliš sarkastické? Ale ne, podobně je tomu i při výplatách manažerských smluv vrcholového vedení, které jsou samozřejmě vypláceny v nezkrácené podobě, i když výsledky koncernu jsou přímo žalostné. Odpovědnost si prostě ruku s vedením Škodovky asi nepodala.

Ti, kterým na Škodovce opravdu záleží, musí se smutkem konstatovat, že ředitel pro strategii prodává vše, co jde, pokud možno pod cenou a rychle, ředitel pro výrobu a služby by zase nejraději zakonzervoval ve své oblasti dobu "reálného socialismu" a jím řízené činnosti plnými hrstmi dotoval, bez toho, aby se vůbec podíval, zda jsou životaschopné a potřebné. Ani obchodnímu řediteli už nezůstalo moc zodpovědnosti, útvar se mu rozutekl a o to více času mu zbývá na opalování o víkendech. A tak jen oba nově jmenovaní odborní ředitelé, relativně mladí (ekonomický a personální) a ve funkci jen tři měsíce asi dnes litují, že do potápějící se kocábky vůbec nasedli. Kocábka je plná vody a tu ze všech sil vylévají jen oni dva a sil už bohužel ubývá...

A co na to asi generální ředitel? Ten si pravděpodobně řekl, že problémů je uvnitř Škodovky již tolik, že na ně sám nestačí, a tak raději jedná jen v zahraničí či na domácích ministerstvech a místní starosti zcela přenesl na značně přetížená bedra nově utvořené funkce náměstka generálního ředitele. Dlužno dodat, že stávající potíže už začaly přerůstat přes hlavy obou...

Aby nebylo truchlivých slov dost, nejde se nezmínit o práci nejvyššího škodováckého orgánu - představenstva. I v neutěšené hospodářské situaci jeho členové pobírají dost vysoké tantiemy, přestože si Škodovka vypůjčuje od bank na výplaty. Není divu, že i v jeho řadách se našel "estébák" (ovšem jen díky Necenzurovaným novinám oficiálně členy představenstva lustrovalo MP ČR a výsledky dodnes známy nejsou, nebo někde ano?). A samotný předseda? Ten nejraději cestuje, přirozeně že ne za své! Nedávno se vrátil z měsíčního studijního pobytu v USA, kde nabíral manažerské zkušenosti. Nevadí, že už má padesátku za sebou, jistě očekává dostatek prostoru pro využití svých poznatků. Zajímavé u něj navíc je, že jako předseda představenstva (nejvyšší představitel Škodovky), byl funkčně zařazen až do 30. 6. 92 pod ředitele pro Strategii. Teprve k 1. 7. 92 to generální ředitel "napravil" a jmenoval jej ředitelem Výzkumného ústavu Škodovky. Dnes by tedy měl stačit souběžně vykonávat dvě důležité funkce. Stačí to? Nebo značí tento přesun taktické "vykopnutí" z nejvyššího postu, do něhož by měl vbrzku usednout někdo povolanější, třeba současný generální ředitel? Škatulata jsou připravena k hýbání, aby budoucí akcionáři měli co řešit a současná mocenská klika urve ještě, co se dá a za tím účelem se přemístí do představenstva (snad nově koncipovaného). Pochopitelně, že se navrhne sama a někdo (zakladatel FNM) to asi schválí bez problémů. Nebo ne? Zbývá dodat, že stávající představenstvo už se nachází v rozkladu (opustili je všichni náměstci ministrů a v novém se nepočítá ani s primátorem Plzně), v novém by proto měli být jen lidé bytostně spjatí se Škodovkou, aby mohli lépe hájit její zájmy. Ovšem je otázkou, zda budou mít budoucí akcionáři příští rok co převzít. Není totiž moc pravděpodobné, že v drtivé většině zastoupení "osmašedesátníci" na rozhodujících postech se natolik změní k lepšímu, aby Škodovka ožila a znovu prosperovala. Zatím ve funkcích bohužel dokázali pravý opak. Nebo to teď "bez estébáků" půjde přece jen lépe? Nebo to budou "brzdit" jejich kolegové na nižších postech již ne přímo řízených generálním ředitelem (těch se totiž lustrace ve Škodovce netýkají a přes značnou snahu zůstal personální ředitel i v této oblasti sám...). Škoda... Neveselo, truchlivo je nyní u Škodů v Plzni.

PRAVOSLAV PRAVDA

(v příštím čísle se k problematice a. s. Škoda vrátíme)