--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kudláčková Jarmila č.: 1280
Název: I vojenského prokurátora zajímá, z čeho žije kpt. Žák ve Švýcarsku
Zdroj: NN Ročník........: 0002/021 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 27.07.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ŠVÝCARSKU! Pod tímto titulkem vyšel v poledníku Špígl dne 27. července tzv. rozhovor dne, který s JUDr. Kříženeckým pořídil osobně vydavatel a šéfredaktor L. Froněk. Rozhovor o kpt. Žákovi bez Žáka nás zaujal tendenčností, navíc neuvěřitelnou neinformovaností pana Froňka natolik, že jsme se za hlavním vojenským prokurátorem, plk. JUDr. Kříženeckým vypravili. Přijal nás spolu s plk. Václavem Teubnerem, náčelníkem odd. prokurátorského dozoru, který má Alexeje Žáka na starost.

Pane prokurátore, Alexej Žák, jak je všeobecně známo, dostal od švýcarské vlády politický azyl a tudíž i finanční podporu. Nejen pan Froněk, ale i vy se divíte, z čeho se pětičlenná rodina ve Švýcarsku uživí.

JUDr. Kříženecký: Froněk úplně překrucuje, jinak interpretuje můj autentický výrok. Navíc ho zajímaly senzace o Sokolovi, prezidentovi Havlovi, o Langošovi. Nemohu je poskytnout, protože je neznám.

Nás však zajímá reálný stav věci. Skutečně jste uvažovali o přerušení tr. stíhání Alexeje Žáka? On totiž prohlásil, že bude trvat na tom, aby k přerušení nedošlo.

Pan Žák už toho prohlásil! Pokud budou zákonné důvody k tomu, aby se vyšetřování přerušilo, může se tak, podle ş 173 tr. řádu, stát. Zatím však bylo zastaveno jeho tr. stíhání, jakožto dezertéra, na základě prezidentovy milosti. Ovšem pokud jde o tr. čin zneužívání pravomoci veřejného činitele, tr. čin vydírání a tr. čin omezování osobní svobody, vyšetřování pokračuje dál. Případ byl, vzhledem k námitce podjatosti, odebrán vyšetřovateli kpt. Krejčíkovi. Věc bude vyšetřovat vojenská prokuratura. Kdo konkrétně?

Zatím nevíme, to je věcí náčelníka VOP, který o tom rozhodne. Na vojenských prokuraturách už nás zůstalo tak málo, že kdo má ruce a nohy, vyšetřuje.

plk. Teubner: Ta věc by měla v průběhu tak dvou měsíců dojít ke zdárnému konci.

Čemu říkáte zdárný konec?

Že se dospěje k jakémukoli rozhodnutí. Jde o to, že bychom potřebovali vyslechnout samotného pana Žáka.

Ten ale tvrdí, že jeho přítomnost, vzhledem k právu nevypovídat, by na vyšetřování nic nezměnila.

Dneska je slyšena jen jedna strana, a ty důkazy jsou dost sporné. JUDr. Kříženecký: Já bych chtěl v této věci klidně pana Žáka hájit. Jsem bývalý advokát a člověk vždycky rád hájí ve věci, kde je naděje na zprošťák. Tam, kde jenom prosíte o co nejnižší trest, vypadáte jako advokát blbec.

Připusťme dle vás reálnou možnost, že pro nedostatek důkazů bude tr. stíhání A. Žáka zastaveno. Čs. orgány ovšem žádaly švýcarskou vládu o vydání pana Žáka, neboť spáchal tr. činy. Ano, žádal vojenský obvodový soud v Brně.

Pak ovšem má pravdu Žák, když říká, že čs. úřady musely švýcarskou vládu obelhávat.

To je trošku jinak. Existuje-li domněnka, která se o něco opírá, například o tvrzení toho Blahynky a jiných, že byl spáchán tr. čin konkrétní osobou, jinými slovy, shromáždíme-li důkazy s určitou silou pravděpodobnosti, jak to říká ş 176, kdy můžeme podat žalobu, tak ji podáme. Ale soud může rozhodnout jedině, když je nezvratně prokázáno, že obviněný se trestného činu skutečně dopustil.

Říkáte, že jste vyslýchali řadu osob, ale bývalého ministra vnitra Tomáše Sokola, nikoli.

Nevyslýchali jsme osoby, které neměly s případem souvislost. Žák však tvrdí opak, že totiž pan Sokol o jeho aktivitách věděl. Má na to prý písemné doklady.

O to nám ale přece jde. Proto by bylo dobré, kdyby nám tohle všechno vypověděl. To je informace, kterou se od vás dozvídáme prvně.

(Nechce se věřit, ale budiž). Žák před svým odchodem údajně hovořil s prezidentem Havlem a federálním ministrem vnitra J. Langošem.

A tam jim to všechno řekl?

Snad to nezamlčel.

To by pak ale obviňoval ze zločinu - zatajování důkazů - prezidenta i ministra. Já jsem se mohl doslechnout, že nějaká schůzka byla, ale to pro mě nic neznamená. Už vůbec jsem se ale nedoslechl, že by jim Žák předložil nějaké důkazy a oni by je zatajili.

Zkušený vyšetřovatel ale ví, že důkazy se předkládají orgánům tr. řízení a ne prezidentovi republiky a federálnímu ministrovi vnitra.

Je otázkou, komu co předložil a jak kde pochodil. Podívejte se, Žák z vás dělá blbce, upřímně řečeno. (To je ovšem mistr, neboť dokonale oblbnul i švýcarské úřady). Koneckonců, zeptejte se ministra Sokola. Byl přece obrovský politický tlak na ty Slušovice něco najít a utočit je.

Tak proč byl nakonec z případu odvolán a o jeho horlivosti se vyjadřujete dost pejorativně?

Odvolán byl proto, že vzniklo podezření, že se dopustil tr. činů. Ovšem síla důkazů o jeho tr. činnosti poněkud ochabuje... a Žák tvrdil, že ministr Sokol vyšetřování kauzy Slušovice brzdil, dokonce kryl a poukazuje na jeho kontakty se slušovickou mafií. Tak proč nám pan Žák nedá alespoň fotokopie materiálů, které by pana Sokola usvědčovaly z toho, že o tom věděl?

Nějaký důvod k tomu jistě má. Ale bezpochyby si je nenechá pro sebe.

Jsme ve fázi hypotetických úvah. Jestli pan Žák vyvozuje, že ministr Sokol věděl, že chce Schejbala (agenta StB) jeho spisem vydírat, aby ho přiměl k odhalení těch ostatních, to je dost závažné obvinění a nepoužil ho tady procesně asi proto, že by se mohl dopustit tr. činu křivého obvinění. Zvláštní je, že to říká vám, novinářům.

Buldočí povahu vítáme, ale nesmí mít klapky na očích. Pan Žák se dopustil těžké profesionální chyby, a to té, že byl předem přesvědčen, že ti lidé jsou vinni. A tomu podřídil vše. Jestliže ti chlapi se opravdu dopouštěli závažné trestné činnosti, tak jsou natolik chytří, aby se dokázali betonově zajistit proti odhalení, včetně obstarání důkazů. A to je to, s čím se Žák nedokázal smířit. Byl o své pravdě přesvědčen a chtěl je, bohužel způsobem, který je za hranicí zákona, usvědčit. Ale to jsme tam, kde jsme byli, v podmínkách práce StB. Ti byli ochotni také porušovat zákony, protože byli přesvědčeni, že disent porušuje zákony Československé socialistické republiky. Ale to přece dneska už nechceme.

V právním státě jistě ne. Ale o něčem takovém se tady dost dobře bohužel nedá ještě mluvit. Je třeba se zabývat souvislostmi, o kterých Žák vypovídá. Například, že hlavní protagonista vyšetřování pan Čuba má pod palcem justici, prokuratury. My pracujeme s důkazy a trestním řádem. To jsou naše mantinely. (Bohužel vymezené právě těmi, kterých by se měly dotýkat). Kdyby Žák nebyl přesvědčen, že důkazy proti slušovické mafii lze získat, asi by se choval jinak. Po vyčerpání všech možností u nás se míní obrátit na soudní dvůr ve Strasbourgu. Co myslíte, že by udělal soudní dvůr ve Strasbourgu? Myslíte, že by vyslýchal naše lidi? Nedělo by se nic. Buďto by vydal nález, se kterým bychom se ztotožnili, nebo ne. Ale řekl bych, že v Československu je dostatek právních záruk proto, aby se zjistila objektivní pravda. Proboha živého, vždyť první předpoklad je, že vůbec vydáme obžalobu, druhý je, že prvostupňový soud ho uzná vinným, další, že by jeho odvolání bylo odvolacím soudem zamítnuto. Pak je tu ještě nejvyšší soud. A k tomu všemu platí presumpce neviny a zásada - pochybnosti ve prospěch. A s tímto generačním časovým horizontem zjištění objektivní pravdy zřejmě slušovická mafie, a nejen ona, kalkuluje. Vzhledem k provázanosti Slušovic a StB není vyloučena ani spolupráce s jejím řídícím orgánem, KGB.

Vím, že existují Slušovice a že existuje KGB. Jestli je mezi nimi nějaká vazba, to nevím.

Zajímalo by vás to vůbec?

Jistě. Jako občana tohoto státu by mne to zajímalo velmi, tak jako vás.

Jako prokurátora nikoli?

Ale jo. Ovšem nic takového nevím. Alexej Žák prohlásil, že v seznamech agentů StB, které vydaly NN, chybí spolupracovníci I. správy. Například právě pan Čuba. Slíbil zároveň, že pokud nás pan Čuba zažaluje, důkazy obstará. Doufám, že když to napíšete, svůj slib splní. Je zajímavé, jaká chodící databanka je pan Žák.

To byl nejspíš hlavní důvod výhrůžek a jeho nuceného odchodu. Po zásahu v Mošnově jsem mluvil s TV štábem, kdy za ním přijeli a ptali se ho na red silver a já nevím, co všechno, a on o tom nic nevěděl. A druhý den už jim fundovaně vykládal, kdo a jak to pašuje.

Pokud neříkal bláboly, tak obstarání informací bylo při jeho profesi jevem pozitivním.

Měli byste Žáka hodnotit ve všech lidských souvislostech. Vy jste tak učinili?

Nedal nám útěkem do zahraničí možnost. Ve Špíglu jste ho nazval bezvýznamnou figurkou.

Tou nepochybně je.

Ale tahle, podle vás bezvýznamná persona, se pokoušela vrátit do státní pokladny pár miliard, o které ji slušovická mafie připravila.

On byl jediný schopný vyšetřovatel v Československu? Kdo konkrétně další se tak vehementně jako kpt. Žák podílel na vyšetřování?

To se zeptejte na krajské prokuratuře. Tvrzení, že byl obrovský politický tlak Slušovice utočit, poněkud koliduje s realitou. Navíc je dost nepochopitelné, proč švýcarská vláda udělila bezvýznamné československé figurce politický azyl, když podporovat pětičlennou rodinu ji stojí nemalé finanční prostředky?

To se musíte zeptat švýcarské vlády. To je suverénní stát a já vůbec nejsem oprávněn k tomu vydávat jakýkoli soud. To je jeho věc, jak posoudil podmínky toho politického azylu. Já se vás neptám, co o tom soudí švýcarská vláda. Zamyslet bychom se měli především my.

To nepochybně. Ale měla byste se spíš zeptat politiků, jak jsme na tom se Švýcarskem. Co to, že se jim jeví situace v Československu natolik závažná, že udělují našim občanům politický azyl.

plk. Teubner: Měli bychom se nad tím zamyslet ještě v souvislosti s dalším bývalým estébákem Čimem, který tam rovněž je. plk. JUDr. Kříženecký: Ten zas pro změnu obvinil Mečiara. To jsem zvědav, jak se teď zachová švýcarská vláda. Ale zvědaví jsme, myslím, všichni.

(chybí poslední jedna strana, tj. asi 20 řádků k dopsání, nedošlo faxem)