--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka č.: 1289
Název: Posílit pravici
Zdroj: NN Ročník........: 0002/021 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Snaha zalíbit se voličům trvá jen pár dní - a po volbách jako když utne. Na dopisy občanům se neodpovídá, petice se nevyřizují, demonstrace se přehlížejí, veřejné mínění nezajímá. Taková je naše zkušenost z prvního volebního období. Zabetovovavší se politici (člověka marně napadá, proč to vlastně dělají) v úzkém prostůrku, který si sami vyměřili, nevidí, neslyší, necítí. Marně se volič u smyslů zbaveného politika čehokoliv domáhá. Jakoby mezi voliči a mocí stála železná brána, která se otevírá jen jednou za čtyři roky a pak se zase neprodyšně uzavře. Občan a daňový poplatník se může už jen dívat. Na politiky, kteří mají z ostudy kabát, a přesto se cítí být oprávněni stát na příčce nejlepších z nejlepších. Na poslance, kteří veřejně lžou a vůbec mají osobní morálku víc než chatrnou, a přesto se cítí být povoláni národům zákony. Na ministry, kteří neumějí zodpovědět novinářům ani jednu otázku bez vytváření zcela neprůhledné a nesrozumitelné mlhy, za kterou se vždycky skrývá neschopnost nebo špatné svědomí. Na prokuratury, které jsou té upadlejší části lidské společnosti příkladem v tom, že zákony netřeba brát tak docela vážně. Občan proti tomu nemůže dělat vůbec nic. Na dopisy, na protesty, na jeho jakkoliv vyjádřené znechucení nikdo nereaguje. Jeho návrhy, podněty, nápady padají kamsi do košů a v nejlepším případě přijde odkudsi poděkování za snahu. A zas nic.

Volil jsi, občánku, tak teď buď zas pár let zticha. Strany a hnutí, které ve volbách nedostaly dostatečný počet hlasů, nemají o nic větší možnosti než jednotlivec. I ony se mohou jenom dívat. Alespoň tomu tak bylo. Žádná z parlamentních stran nepotřebovala ničí podporu ani pomoc.

Neparlamentní strany a hnutí, na kterých neleží přímá odpovědnost za osud státu vyčerpávající vládní koalici natolik, že na řešení ostatních problémů nemá kdy, mohou být však právě nyní velmi užitečné. Záleží na tom, zda a jak jejich názorově příbuzní v parlamentech jimi nabízenou pomoc přijmou, bude-li jim nabídnuta. V pondělí 10. července se dvanáct neparlamentních vpravo orientovaných stran sešlo z tohoto důvodu. Z pozvaných parlamentních stran ODS, ODA, KDS a ČSL se dostavili zástupci jen prvních dvou.

Dopoledne řešily neparlamentní strany převážně otázku vlastního statutu. V zásadě padly dva návrhy: buď se začlenit do stávajících parlamentních subjektů a posílit je tímto způsobem přímo, anebo utvořit nový politický subjekt či unii a spolupracovat s vládní unií jako samostatný partner.

Při vyšetřování politických hledisek na nejrůznější témata zazněl sem tam i levicový tón, a to ze stran, považujících se za středové. Zástupce Demokratů - 92 pan Mrázek poukázal na to, že jeho strana se může jevit jako levicová při pohledu ze sociální sféry a současně jako pravicová z pohledu ekonomického. Způsobil tak ostatním poněkud rozpaky, zejména těm, kteří si chodce odbočujícího doleva a současně doprava neuměli představit. Setkání, původně míněné jako pravicové, tak dostalo šalamounský přívlastek "nelevicové".

Představitel LDS pan Mandler požadoval, aby usnesení obsahovalo větu o uznání legitimity jeho části LDS a nikoliv paní Hradské. S vysvětlením, že jeho podpis přijatý ostatními v kolonce LDS na prezenční listině či pod usnesením bude jím požadované uznání dostatečně vyjadřovat, se nespokojil a prohlásil, že v takovém případě bude muset jednací sál opustit.

Po obědě se dostavivší zástupce ODS pan Havlík projevil o nabízenou spolupráci zájem. Prohlásil však, že je proti tomu, aby vznikaly další politické "hybridy" a oznámil, že jeho strana je otevřená individuálnímu členství. V současné situaci navrhuje setkávání na úrovni otázek a odpovědí. Na otázku předsedy KAN pana Dvořáka, hlavního iniciátora schůzky, zda bude možné například sestavovat společnou kandidátku ODS a přítomných stran a hnutí ke komunálním volbám, odpověděl pan Havlík, že to možné je. Při vzpomínce jiného z přítomných na nepříliš fair koaliční jednání ODS s Václavem Bendou před parlamentními volbami namítl, že jednání ODS s KDS byla naopak oboustranně velmi konstruktivní. Společnost navštívili i dva členové Sdružení pro republiku - republikánské strany Československa pánové Mráček a Konopáč, nespokojení s chováním předsedy Sládka v parlamentu. Uváděli, že se nemohou smířit s tím, jak se jejich předseda poplácává v kulcárech s komunisty po rameni. "Bezprizorné" poslance z rozkolísané SPR-RSČ přijalo shromáždění prozatím jako své hosty. Při závěrečném čtení usnesení, do kterého zástupci Koruny české a Strany čs. podnikatelů zapravili větu o tom, že nelze stavět budoucnost na ustavičném hledání viníků minulosti, protestovali všichni tři přítomní členové HOS. Přes námitky KČ i SČPŽR, kteří odmítali, v případě že věta bude škrtnuta, usnesení podpořit, k vyškrtnutí došlo i s dovětkem konstatujícím nedostatek zákonů pro potrestání. Náhradou byl přijat návrh KAN, aby se na toto téma uskutečnilo monotematické setkání jindy.

Konečné usnesení, které po malých úpravách nakonec shromáždění přijalo, otiskujeme v plném znění.

Neparlamentní politické subjekty se shodly na následujících bodech:

1) Zúčastněné subjekty vyjádřily snahu o vzájemné spolupráci a integraci.

2) Formy integrace a spolupráce jsou možné dvěma cestami: a) začleněním některých neparlamentních stran do stávajících parlamentních nelevicových subjektů

b) ze zbývajících neparlamentních subjektů nelevicového zaměření vytvořit nový subjekt nebo unii

c) spolupráci vidí v tom, že vzájemná setkání budou pokračovat i v případě realizace předchozích bodů

3) Zúčastněné politické subjekty plně podporují legitimitu jednání o státoprávních otázkách vedeného ODS.

Jitka Studničná