--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kos Jan č.: 1294
Název: Ať žije Václav Havel, prezident Rašínova nábřeží!
Zdroj: NN Ročník........: 0002/021 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

(fejeton) Když se v prosinci 1989 Václav Havel poprvé představil jako prezident Československé, tehdy ještě i podle názvu socialistické republiky, nikdo vskutku netušil, že na politickou scénu vstoupil muž vskutku neobyčejných schopností. Pouhé dva roky se věnoval smysluplnému budování společného státu a hle - republika se rozpadá vedví. Bylo by vskutku škoda, kdyby takto nadaný politik měl z naší politické scény odejít, a proto vítám názor většiny politické reprezentace v České republice, že by se měla vytvořit funkce českého prezidenta a nabídnout právě Havlovi. Málokdo asi zatím ještě tuší, jaké neuvěřitelné možnosti se tímto krokem otevřou našemu budoucímu státoprávnímu vývoji.

Není třeba příliš veliké představivosti, abychom mohli konstatovat, že se záhy po svém zvolení českým prezidentem Havel pustí s plnou vervou do řešení závažných problémů. Již na jednom z prvních zasedání České národní rady nepochybně předloží návrh na nový státní znak a nový název státu, který by více reflektoval českou státnost i specifika jednotlivých svébytných celků. Sněmovna nejprve odhlasuje název Federace Česko-Moravsko-Slezsko, aby se posléze po protestu zlínských separatistů dokazujících starobylost hanáckého etnika shodla na kompromisním znění Česká a Moravská a Slezská a Hanácká a Národnostněmenšinová federativně spolková republika (ČMSHFSR).

A zase budou následovat dva roky smysluplných jednání, při nichž se opět v plné míře uplatní známé Havlovy integrační schopnosti, takže někdy koncem roku 1995 by se mohla i tato republika rozpadnout. Jedním z nástupnických států, k němuž se budou zvědavě upínat zraky mezitím již sjednocené západní Evropy, bude opět Česká republika, jejíž území se však tentokrát bude rozprostírat pouze na starobylé a nepopiratelně české půdě od Plzně až po Poličku. I tady to bude Václav Havel, komu bude nabídnuta funkce prezidenta, a kouzlo se může nerušeně opakovat. Počítám, že někdy kolem roku 2 000 by to mohl Havel dopracovat na prezidenta Pražské republiky a poté, co Žižkov oznámí svou po léta dobře utajovanou svrchovanost, na prezidenta Staré Prahy. Státotvorný proces pravděpodobně nebude k zastavení, takže můžeme předpokládat, že k roku 2 010 se Havel již coby velebný kmet ujme prezidentského úřadu v republice Levobřežní část Prahy 1 a pokud obecní úřad neprohlásí činnost prezidentů na svém území za škodlivou, bude se záhy ucházet o titul prezidenta Rašínova nábřeží.

Protikandidátem bude jeho bratr Ivan, ale Havel nad ním těsně zvítězí díky precizně vypracovanému volebnímu programu, v němž voličům slíbí, že se zřekne vzdáleného a prodělečného protektorátu Lucerna a vymůže na prezidentech okolních ulic bezcelní koridor k restauraci Rybárna. Pokud nebude právě pršet, pronese pak ke shromážděnému obyvatelstvu svou sedmdesátou pátou inaugurační řeč, ve které neopomene zdůraznit, že se mu dostalo té neobvyklé pocty, že Rada Evropy ve svém posledním vydání Seznamu evropských prezidentů dala jeho jména na straně 231 vytisknout tučným písmem. Celé Rašínovo nábřeží si pak dojatě zazpívá spolu se starým gramofonem: "Ať žije Havel, ať žije Havel, až žije náš pan prezident".

Zpěv to bude tak upřímný a mocný, že jej zaslechnou nejen státní příslušníci nově vytvořeného Autonomního církevního kantonu Vyšehrad, ale ozvěna zanese nestárnoucí evrgreen až do vzdálených států na území Michle a Nuslí.

Nevím ovšem, jak v té době bude vypadat mapa střední Evropy. Mám však jakési nejasné tušení, že tam bude velkými písmeny vyvedený nápis ABSURDISTAN.

Jan Kos