--------------------------------------------------------------------------------
Autor: -bz-
Název: Levicový puč v Brně?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/023 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V prvních zářijových dnech zasedalo Zastupitelstvo města Brna. Skupina levicových zastupitelů dosáhla ve druhý den jednání nečekaně zařazení nového bodu - odvolání člena městské rady Ivana Draholy (ODS). Záminkou byly obavy, aby Drahola zvládl všechny své funkce - po odvolání L. Kavína z funkce ředitele Zemského divadla na základě Lustračního zákona byl nedávno jeho ředitelem jmenován právě on.

Nutno říci, že po chaosu, který v divadle panoval za Kavína, se Draholovi podařilo rychle zkonsolidovat situaci a získat podporu většiny uměleckého i technického personálu. Levicové opozici bylo záminkou, že Drahola byl členem právě té městské rady, která ho jmenovala, a to i přesto, že vhodnějšího kandidáta se ve výběrovém řízení nepodařilo najít. Navíc je I. Drahola předsedou komise pro správu městského majetku (ta ovšem nemá žádnou rozhodovací pravomoc).

Pro odvolání se v tajném hlasování vyslovil překvapivě vysoký počet hlasů: vedle HSD-SMS (tzv. Morava), která má v brněnském zastupitelstvu plnou třetinu, hlasovali pro odvolání členové KSČM a tzv. Realistického klubu. Jeho jádro tvoří pohrobci šabatovského Sdružení pro Brno, zelení, jeden socialista a jedna členka KSČM. Proti odvolání hlasovali členové Konzervativního bloku, který sdružuje členy ODS, KDS, ČSL-KDU, Republikánské unie a Nár. soc. strany.

Srovnání počtu hlasů pro a proti odvolání se seznamem zastupitelů přítomných v době hlasování však jasně ukazuje, že pro odvolání museli hlasovat někteří zastupitelé Konzervativního bloku. Znalci poměrů soudí, že v úvahu přichází především tzv. primátorské křídlo v ODS. Primátor Václav Mencl totiž kandidoval za již zmíněné šabatovsko-OHnuté Sdružení pro Brno. Když se ke konci minulého roku dostával do stále větší izolace a hrozilo mu odvolání, vstoupil nečekaně do ODS a začal dělat "pravicovou" politiku. Jeho prosincový vstup vyvolal takové překvapení, že tehdejší oblastní rada jeho nové strany obratem vydala prohlášení, že V. Mencla nepodpoří ve funkci primátora. To ovšem vyvolalo ostrou reakci pražského vedení. Primátor zůstal, oblastní rada nikoliv. Blížily se totiž volby. V těsném závěsu za svým spolukandidátem Menclem vstoupil do ODS další člen Sdružení pro Brno Dalibor Valík, zatímco cesta ostatních členů sdružení vedla do OH, nebo zůstali "nezávislí". Dnes ovšem už všichni (kromě zmíněných novočlenů ODS) sdílí Realistický klub s komunistickou Gorodeckou, která je tam asi proto, aby i ti natvrdlejší pochopili, co to tzv. "levý střed" je.

Menclovec Valík prý v kuloárech otevřeně prohlašoval, že to Drahola nemůže zvládnout a že by bylo rozumné, aby lidé ve jmenovaných funkcích ani nebyli členy zastupitelstva. Je zajímavé, že aritmetika odvolání velmi dobře vychází, že Menclovo křídlo ODS hlasovalo pro Draholovo odvolání - tedy pro odvolání člena vlastní strany!

Je načase se ptát, kam vede Menclova politika v Brně a zda jeho ostentativní pravicovost není jen krycím manévrem. Pro ilustraci: na tomtéž zasedání zastupitelstva Mencl navrhoval, aby městské lesy byly pronajaty. Teprve po ironické poznámce zeleného M. Vlašína, že to dělají jen některé indiánské kmeny a snad i Eskymáci, s tím přestal. Další světovou raritou, kterou by brněnský primátor chtěl zavést, má být privatizace veřejných knihoven. Inu, když privatizace, tak pod praporem (ODS) a za zpěvu budovatelských (pardon, privatizačních) písní - ať to stojí, co to stojí.

Charakteristická je také snaha brzdit jakékoliv, zejména zahraniční nabídky, které by mohly městu přinést potřebný kapitál i řešení některých naléhavých problémů. Scénář bývá velmi podobný: zahraniční zájemce např. projeví zájem o rekonstrukci a využití atraktivního objektu v centru města, na kterou město nemá peníze. Je vyzván, aby zpracoval nabídku, která by zajímala obě strany. V části budovy bude např. zahraniční banka, zbytek využije město. Poté, co zájemce vyloží karty, oznámí se mu s politováním, že se na využití dotyčného objektu musí vypsat výběrové řízení, neboť jedině to je nenapadnutelné a brání to korupci. Nehledě na to, že takové řízení trvá několik měsíců až rok, původní zájemce s originální myšlenkou se do něj obyčejně nepřihlásí. Právem takový postup nepokládá za seriózní - nemá záruku, že obsah jeho nabídky nebude poskytnut konkurenci. Lze těžko očekávat, že se pak bude tajit svým názorem na vedení města - a informace o důvěryhodnosti partnerů se v obchodních kruzích šíří rychlostí blesku. A tak zatímco Bratislava už má zdarma reklamní přístřešky na zastávkách tramvají skoro dva roky, v Brně není nic. Renomované firmy se přes předchozí intenzivní zájem do výběrového řízení nepřihlásily a nakonec se lepí smlouva s firmou, která má větší zkušenosti jen v příbuzném oboru velkoplošné reklamy. Pan primátor má ovšem čisté ruce. Opravdu čisté? Není to záměr, aby v Brně nic nebylo?

Zdá se tedy, že Menclovo křídlo ODS se rozhodlo spojit se se svými starými přáteli ze Sdružení pro Brno a zlikvidovat konstruktivní část ODS v zastupitelstvu. Je-li třeba, spojí se i s komunisty. Jejich způsob myšlení pan primátor jistě dobře zná, vždyť svého času, a není to zase tak dávno, s úspěchem absolvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu.

A tak tedy, nechce-li skutečná brněnská politická pravice ztratit tvář a politický vliv, musí se co nejrychleji distancovat od převlékačů kabátů, kterým dává úkoly zřejmě někdo jiný. Není tak těžké uhodnout, kdo by to mohl být.

-bz-