--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Placák Petr
Název: Konec sociální demokracie v Čechách
Zdroj: NN Ročník........: 0002/023 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O bývalém ŢKlubu za socialistickou přestavbuŢ OBRODA, který infiltroval s pomocí agentů StB Čs. soc. demokracii, jsme už několikrát psali (viz NN č. 10 - Specialisté na funkce, NN č. 18 - ČSSD a OBRODA). Styky OBRODY s KSČ před 17. listopadem jsou všeobecně známy. Osobně bych na tom ještě neviděl nic špatného - KSČ byla pro tyto zhrzené aparátníky přirozený partner, a jestli OBRODA pomáhala svou činností rozdělovat řady strany, prosím (i když tato snaha - obroda KSČ - nebyla bohulibou záležitostí ani před 17. 11.). Horší je na tom to, že to OBRODA nečinila vůbec za účelem prospět věci, ale zcela jednoznačně si už tehdy budovala pozice pro své budoucí vystoupení a její snažení směřovalo k získání co možná největšího podílu na moci. Přitom tito lidé už jednou zcela selhali a jediné, co mohli dnes udělat, by bylo pomoci rodící se demokracii jim tak důvěrné známé staré struktury. Jak vím, je to přesně naopak a tito bývalí komunisté opět veřejně škodí. Myslím, že se tím jednou provždy vydědili ze společnosti (jednou se může odpustit Ţzblbnout v mládíŢ, podruhé už to je ale naprosto neomluvitelné). Staří Čechové měli pro tento druh lidí přiléhavé označení - zemský škůdce. V Právech zemských českých, sepsaných Ondřejem z Dubé, se praví - Pakli by vždy sloužili proti koruně tehdy každý odsouzen jest práva všeho cti jako psanec za zemského škůdce a zloděje.

Jedna vlastnost je komunistům všech odstínů společná, a sice intrikánství. Ihned po 17. listopadu začali exkomunisté za zády celé společnosti intenzívně jednat s nejvyššími stranickými funkcionáři. RSDr. Karel Urbánek uvádí, že jednal s představiteli OBRODY, z nichž někteří "projevili zájem o účast v politickém životě". Jednal s Jičínským, prof. Hájkem, Šabatou, Černíkem, Dubčekem a dalšími. 24. listopadu se v bytě Evžena Erbana sešel jeden z lídrů OBRODY Věněk Šilhán k 3/4 hodinovému rozhovoru s Lubomírem Štrougalem. Štrougal se ho ptal, co má v dané situaci podniknout. Šilhán mu k tomu řekl, že pokud chce něco podniknout, má k tomu poslední příležitost, že je však třeba vystoupit rozhodně, i kdyby měl vystoupit sám. Mínil tím zasedání ÚV KSČ, které ten den probíhalo ve Vokovicích. Dalších schůzek se ze strany KSČ zúčastňoval Bouchal se Zajícem, Mohorita, Adamec - za OBRODU Jičínský, Šabata, Černík, Kolmistr, Císař, Miloš Hájek, Mencl atd. 28. listopadu se OBRODA za účasti StB sešla se šéfem 13. odd. ÚV KSČ R. Hegenbartem. Pro smrtelníka je to asi těžko pochopitelné, ale OBRODA v těchto převratných dobách jednala o odvolání ŢPoučeníŢ (které je kdysi vyšachovalo ze hry) a oboustranný (KSČ a OBRODA) návrat k akčnímu programu. Stejně tak neuvěřitelně zaznívají názory členů zastupitelstva OBRODY na schůzi konané 2. prosince. Pochybujícího čtenáře mohu ujistit, že nejde o záznam ze schůze nějaké komunistické buňky z let padesátých, ale že se jedná o rok 1989! Tak Miloš Hájek zde říká, že úvahy o OBRODĚ vycházely z předpokladu, že se klub nechce vrátit do KSČ! V současné době jde podle něj o to vyvíjet politicko-ideovou činnost a vyvíjet úsilí na sjednocení levicových politických proudů k vytvoření jedné strany. V. Mencl - V současném předvolebním období je nutno sledovat, jak se bude vyvíjet OF a jak se bude formovat KSČ.

Slovenský vnitrák Ciklamini informoval o vzniku OBRODY na Slovensku.

M. Bárta - Urychlit vyhranění politické pozice OBRODY a náš vztah ke KSČ. Je nebezpečí, že odcházející stalinské vedení KSČ se nás bude snažit zneužít. Zdůraznit, že naše aktivita je proti stalinismu revoluční (v mozcích těchto lidí nejde vůbec o to, že stalinismus byl zločinný, ale že by je dnes mohl kompromitovat). V. Šilhán při jednání o osobě G. Husáka - Husák nezaujal samostatné stanovisko k posledním událostem (!).

J. Kašpar - Nutnost pronikat do odborů a k tomu formulovat stanovisko k práci a struktuře odborů (jak ještě uvidíme, odbory ležely OBRODĚ velmi na srdci, starost o ně vycházela většinou od agentů Státní bezpečnosti).

J. Kotrč - Výkonný výbor by měl formulovat úkoly na závodech a určit, kdy vystoupit a v jaké formě.

V. Kabrna - Nevystupovat jako organizace bývalých členů KSČ, rozlišovat ve způsobech vystupování v tisku a televizi, ujasnit si, koho chceme získávat, lidi na závodech ovlivňovat prostřednictvím techniků (!), obracet se na mládež. Č. Císař informoval o jednání na ÚV KSČ, V. Mencl pak o rozhovoru se zástupcem ÚV KSSS Musakovem.

J. Kotrč - Zaujmout jasné stanovisko, že nezakládáme stranu ukřivděných a poškozených (mluví agent Státní bezpečnosti). J. Wagner - OBRODA by měla být otevřena i pro současné členy KSČ, připravit se na březnové výročí TGM (!), pokusit se vytvořit při VV aktiv mládeže.

V. Kural - Máme-li usilovat o účast na politické moci, tak se musíme připravit. Klub držet jako ideologické centrum a současně působit v jiných strukturách.

Na této schůzi vydala OBRODA text: ... OBRODA kriticky posuzuje teoretické a praktické kroky KSČ, které zůstávají v zajetí dosavadní politiky a brání klidnému (!) vývoji ve společnosti... Jsme vděčni za vystoupení a činnost studentů, jakož i postoji herců a umělců, kteří otevřeli cestu k rozsáhlému lidovému hnutí, zejména dělníků, jež umožnilo zlomit okovy normalizace... OBRODA se obrací ke všem společenským organizacím, které usilují o zásadní změny naší společnosti. To platí o hnutí mládeže, žen a zvláště pak nezávislých odborech... Prosadit plnou občanskou a právní rehabilitaci všech, kteří byli jakýmkoli způsobem z politických důvodů po roce 1968 diskriminováni... Klub OBRODA bude usilovat, aby v oblasti pracovní činnosti na závodech, úřadech i školách došlo ke zrušení všech institucí, které nesouvisejí s výrobní a pracovní činností, s výjimkou nezávislého odborového hnutí (!)... (Stále více nabývám přesvědčení, že komunismus není problém politický nebo snad sociologický, ale druhový).

Na schůzi OBRODY, 17. 3. 1990, byli zvoleni jako kandidáti klubu do voleb: Zdeněk Jičínský, Věněk Šilhán, Jiří Hanzelka, František Šamalík, Josef Špaček, Vladimír Kabrna, Miroslav Grégr, Zdeněk Přikryl, Pavel Dostál, Vladimír Kolmistr, Zdeněk Hradilák, Josef Kotrč, Josef Wágner.

Jednání výkonného výboru OBRODY, 18. 4. 1990: J. Wagner informoval o tom, že vysílačka pro potřeby OF byla nabídnuta V. Kabrnou (!) a že je k dispozici. V. Vrabec upozornil, že u Hybernů bude vysílat také televize a rozhlas, aby se ve své činnosti netříštily. Snaha ovládnout OBRODOU vydavatelství DELTA a připravit převedení Delty na akciovou společnost. Vv ukládá zveřejnit utvoření rehabilitační komise - J. Kotrč (!). Na schůzi Vv OBRODY, 28. 5. 1990, byli J. Kotrč a B. Šimon pověřeni jednáním s redakcí týdeníku Tvorba o spoluúčasti OBRODY a ostatních levicových organizací na vydávání tohoto periodika. Vv pověřila O. Jílka, J. Kotrče, B. Šimona a J. Wagnera spoluprací s vedením Delty v otázkách jejího přechodu na akciovou společnost.

Zasedání Vv OBRODY, 31. 10. 1990: Jednání se zástupci Nezávislé levice, dohoda o vzájemné spolupráci. Též jednáno s Levou alternativou. První společný úkol organizovat s ostatními levicovými stranami projednání materiálů o ŢEvropské levici a úkolech levice u násŢ. Reakce na včerejší Klausův výrok, že OBRODA a Levá alternativa musí z OF pryč. Společný postup při protestu proti rozhodnutí KC OF o vyloučení OBRODY a LA z OF. Prohlášení zpracováno a předáno ČTK a některým redakcím zvlášť, Grassinger ho měl předat do rozhlasu a P. Uhl Kantůrkovi do ČST. OBRODA má více využívat Polaritu. Vv zakoupí výtisky příštího čísla a rozešle ho na odbočky s výzvou k odběru a ke spolupráci. Bylo dohodnuto vytvořit koordinační skupinu všech levicových sil na úrovni Prahy. Všechny odbočky vyzvat k odebírání Tvorby a k přispívání do ní. Zástupci Vv se budou denně účastnit operativních porad užšího představenstva ČSSD - M. Hájek, V. Kolmistr, J. Kotrč, členy Obrody doplnit komise ČSSD a připravit prohlášení k dohodě o integraci. Spolu se zástupci ČSSD připraví prohlášení k sudetským Němcům s cílem vyvolat podpisové akce. Byl odsouhlasen příspěvek na vol. fond pro ČSSD ve výši 5 000,- Kčs. Na schůzi Vv OBRODY, 26. 10. 1990, byl schválen základní text ŢProhlášení OBRODY a ČSSDŢ s tím, že byl pověřen J. Kotrč, aby s místopředsedou ČSSD Tůmou text dopracovali. Po podpisu předsedů Horáka a Hájka dá ČSSD ŢProhlášeníŢ jak cestou ČTK, tak i přímo redakcím do tisku. Současně byl schválen vlastní postup integrace OBRODY s ČSSD.

Při hodnocení komunálních voleb na schůzi Vv OBRODY, 5. 12. 1990, řekl předseda M. Hájek, že ČSSD je slabá i s OBRODOU, že reservoár sil je v odborech (!), kde jsou ještě nevyhraněné rezervy, a i v OF. V budoucnosti i určité rezervy z KSČ, dnes ještě ovšem nepoužitelné. V diskusi k problému integrace OBRODY a ČSSD vystoupili všichni členové Vv a vyjádřili pochybnosti k individuálnímu vstupování do strany - obavy z kádrování. Na jednání Vv OBRODY, 10. 4. 1991, byl zrušen samostatný klub OBRODA vzhledem k dokončení integrace do ČSSD. Bylo zdůrazněno úsilí o prosazení členů OBRODY v maximální únosné míře do orgánů aparátu, sekcí a hnutí ČSSD. Zajistit to měli Wagner, Kotrč, Hájek.

Nakonec ještě malou perličkou. Při přechodu OBRODY do ČSSD se vyzradilo, že jeden ze šéfů OBRODY, Vladimír Kabrna, je agent Státní bezpečnosti. Byla ustavena vyšetřovací komise (Hájek, Kolmistr, Kotrč, Grassinger), která se měla případem svého kolegy zabývat. V této skupině byli ovšem další agenti StB. Podívejme se na záznam ze schůze této skupiny.

Jílek - V politickém životě (Kabrna) moc není. M. Hájek - Je činný v zastupitelstvu a v městském výkonném výboru.

Hradilák - Budeme o tom informovat sociální demokracii? Novotný - Jsou skutečnosti takové, že zakládají důvod k takovému postupu?

Hájek - Co je nejhorší, před revolucí, prozrazení bytu na Gorkého náměstí, který nám doporučil, po kterém došlo k zadržení lidí. Lupač - Podnětem je až Rumlova zpráva, věděli jsme to předem, proč jsme to neřešili?

Domaňský - Lustrace jsou scestné, nebezpečné, právně, mravně i politicky, souhlasí, aby se s Kabrnou promluvilo.

M. Hájek - Osobně tomu nevěřil. Po prvním rozhovoru s Kolmistrem se to zdálo víceméně jako vynucený styk. Teď se to však přiostřilo potom, co byla publikována Rumlova zpráva. Kotrč - Provést to podle Hájka formou rozhovoru, udělat z toho záznam do archivu, Komisi 17. listopadu zatím nic nepředávat. Hradilák - Naše vyjádření k tomu musí být co nejstručnější, doporučuje zmírnit i před Komisí 17. listopadu.

Domaňský - Počkat ale na pohovor s Kabrnou - když ne vědomě, být mírní.

Jílek - Bude tím ale problém Kabrna vyřešen? Nebude to za půl roku pokračovat?

Kotrč - OBRODA končí činnost, nebude již třeba se tím zabývat. Po sloučení OBRODY (a přeběhlíků z OH) s ČSSD za nepochopitelného přispění jejího předsedy Horáka se sociální demokracie dostala do rukou dobrodruhů v čele s Jičínským, Zemanem, Fišerou a Dostálem. Komunistům se tak už podruhé podařilo využít tuto stranu pro svou destruktivní činnost a myslím si, že tato strana tak propásla svou poslední šanci stát se moderní levicově orientovanou stranou a že je odsouzena k záhubě. Neže by mně to bylo nějak líto, a proto chci panu Jičínskému, Zemanovi atd. tímto poděkovat. Petr Placák

Pro lepší orientaci čtenáře v textu uvádíme agenturu StB, která pomocí OBRODY přešla do ČSSD.

Členové zastupitelstva OBRODY:

Oskar Bizík - TS DUBSKÝ

Vladimír Kabrna - TS NIKOLA

Josef Kotrč - TS KADET

Jaroslav Jíra - TS EKONOM

Vladimír Marek - TS MARTIN

Jitka Srpová - TS PODSKALSKÝ

Oldřich Vlk - TS JIRSÁK

Jan Kašpar - TS IVAN

Jaroslav Diblík - TS OLYB

Jiří Křeček - TS LOM

Miroslav Rýdl - TS LIBOR

Olga Šulcová - TS DUŠAN

Bohumil Šimon - TS BOHOUŠ

Politická komise ČSSD:

Josef Bieberle - TS HONZA

Milan Skřont - TS JAROŠ

Petra Buzková - D PAVLA

Jaromír Kuča - KTS

Poradci V. Komárka:

Otta Filip - TS FARIZEJ, HAMERNÍK, Milan Cais - TS JAN