--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Manekýn Šedivý před ústavním soudem
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 07.10.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dne 7.10.1992 před Ústavním soudem ČSFR v Brně probíhalo odročení jednání ve věci návrhu skupiny poslanců FS týkající se zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní republiky, České republiky a Slovenské republiky (lustrační zákon).

Důkazní řízení bylo doplněno výslechem svědků.

Poprvé se zúčastnil i zástupce FS.

"Vždyť jste to napsala úplně opačně, než jsem vám to říkal," stěžoval si ing. Petr Uhl redaktorce Haló novin na chodbě Ústavního soudu. "Celý život bojuji za to, aby bylo dodržováno právo a zákon."

Jak to řekl Petr Uhl:

"... nikdy jsem se nedomníval, že nad právem a nad zákonem stojí morálka a spravedlnost, a chybí-li právo a chybí-li zákon, že je třeba použít jakési nadprávní, nadzákonné spravedlnosti. Nedomníval jsem se to proto, že v dějinách lidstva vždycky toto stanovisko bylo stanovisko levice a paradox je, že v Československu je to spíše levice, která trvá na právu..."

Jak to napsaly Haló noviny:

"P. Uhl prohlásil, že by nad právem a zákony měl být ještě nějaký vyšší princip mravní - morálka. Otázali jsme se dr. V. Ševčíka, zda s tímto názorem souhlasí. Odpověděl víc než uspokojivě: "Vyšší princip mravní i principy morálky by měly být samozřejmou součástí našeho právního řádu. Pak ani nad právem ani nad zákony nemusí být nic dalšího."

Že byl napaden lustrační zákon, je trapné. Lidská práva byla pošlapána úplně jinde. Člověk, který toužil po svobodě, byl podveden. Zatím co cinkal klíči nomenklaturám, estébákům, mafiím, ti se již tehdy připravovali vrhnout se do kapitalismu se svým kapitálem, konexemi, zkušenostmi. K moci se sice dostal "nepřátelský režim," proti kterému estébáci bojovali, ale ten jim za to vyplatil velké odstupné.

Zástupce odpůrců lustračního zákona Petr Uhl bojoval jako lev za jeho zrušení. Jeho oponent zástupce Federálního shromáždění JUDr. Filip Šedivý, ač opakovaně vyzýván ke slovu, u soudu mlčel. Přišel sem jako manekýn.

Estébáci jako svědci před Ústavní soud pozváni nebyli. Jejich ústy vypovídali jejich vyšetřovatelé - bývalý ředitel Úřadu na dokumentaci a vyšetřování činnosti StB JUDr. Jiří Šetina, nyní nový generální prokurátor České republiky a jeho bývalý náměstek JUDr. Stanislav Novotný, nyní ředitel Úřadu vyšetřování České republiky. Jiří Šetina se snažil přesvědčit soud, že si estébáci agenty vymýšleli v celé řadě případů. Dva estébáci, kteří svědčili v "Šetinův prospěch" již před komisí 17. listopadu (ještě před schválením lustračního zákona), však soudu byli známi. Proto byl vyzván, aby uvedl jiné konkrétní případy z vlastního vyšetřování. Jiří Šetina byl zároveň upozorněn, že před komisí 17. listopadu jiní estébáci tvrdili naprostý opak. "Uveďte konkrétní případy," je opakovaně vyzýván. JUDr. Šetina zmlkl. Viditelně ztratil rytmus svých výpovědí. Přišel k soudu energicky, s akty v rukou. Sebevědomě. Nyní jako by ztrácel půdu pod nohama. "Jsou to téměř všichni stěžovatelé (pozn.: registrovaní agenti StB), chcete čísla spisů?" naklání se ke stolu s odloženými akty. JUDr. Kessler Jiřího Šetinu upozornil: "Prosím Vás, nám nejde o stěžovatele, protože samozřejmě celá řada osob, kteří jsou v tom registru zapsáni, popírají, že by se v tom registru ocitli vědomě. Jde o to, jestli ty směrnice, které byly vydávány postupně od r. 1948, byly dodržovány, anebo mohly být nějakým způsobem porušeny. A to porušení by muselo být prokázáno, ale takovýto případ vám znám nebyl. Ne, že si někdo stěžuje, ale jestli vy sám můžete na konkrétním případu uvést, že někdo byl zaveden jako agent, aniž by se to stalo bez jeho vědomí. To je něco jiného, zda napřed někdo něco podepsal a potom nespolupracoval." Jiří Šetina se brání: "Na tuto otázku nelze dát jednoznačně odpověď, protože se domnívám, že ani ta otázka není jednoznačná..."

Volám řídícímu důstojníkovi docenta Bárty. Bývalý předseda moravskoslezského hnutí Boleslav Bárta již zemřel, zato jeho řídící důstojník Ing. Vlastislav Sedlář, krycím jménem Krčmář, žije jako ředitel Moravskoobchodní společnosti (MOOS). "Toto je pro mne uzavřená kapitola, o které se nebudu už naprosto nikdy s nikým bavit," řekl.

(Stěžovatelé - tak nazýval registrované agenty JUDr. Šetina, který dokazoval, že bylo podáno na dvěstě podnětů k zahájení trestního stíhání na neznámé příslušníky StB).

"Hrozí vám trestní stíhání," upozornil jsem ředitele Moravskoobchodní společnosti na poznatek JUDr. Šetiny.

"To je možné, ať to zkusí."

"Byl jste žalován rodinou doc. Bárty anebo jím samotným, když ještě žil?" ptám se.

"Nebyl jsem nikým žalován. P o c h o p i t e l n ě . "

Výpověď bývalého náměstka Úřadu na dokumentaci a vyšetřování činnosti StB JUDr. Stanislava Novotného:

JUDr. Zdeněk Kessler:

"Chtěl bych se vás zeptat na vaši činnost, která souvisí s vaším zařazením ještě na Federálním ministerstvu vnitra. Otázka zní takto: Směrnice bývalého ministerstva vnitra pro agenturní operativní práci StB pro práci s tajnými spolupracovníky kontrarozvědky stanovily přesný a detailní postup, který předcházel zápisu tajných spolupracovníků do tzv. registrů. Je vám znám z vaší vlastní zkušenosti anebo z práce na FMV konkrétní případ, kdy tyto směrnice byly porušeny?"

Stanislav Novotný (S.N.):

"Z práce nezávislé komise vyplývá, že v některých případech tyto směrnice porušovány byly."

Zdeněk Kessler (Z.K.): "Mohl byste nám uvést konkrétní případ?"

S.N.: "Nezávislá komise projednává případy vedené pod písmenem c)..." (pozn.: kde nejsou agenti)

Z.K.: "Prosím vás, pane svědku, já se vás neptám na činnost nezávislé komise, ale na vaše působení ve Federálním ministerstvu vnitra, protože nezávislá komise, v podstatě její ingerence pod písmenem b) (pozn.: agenti) je zcela minimální nebo spíš nahodilá. Ale to, co jste dělal na vnitru, tam jste mohl přicházet do styku s kategorií b), s agentem. Jde mi o vaši konkrétní vědomost o tom, jestli jste přišel do styku s případy, kdy se někdo ocitl v registru bez vlastního vědomí."

S.N.: "Spolupracovníku nebylo známo, jestli jsou nějaké kategorie spolupracovníků StB, takže mohl být zaevidován bez svého vědomí do registru svazků v některé z kategorií pro tajné spolupracovníky.

Z.K.: "Prosím vás, ty směrnice pro zápis agentů předpokládají striktní postup. Tzn., že byl poučen, co po něm StB chce a jako agent musel podepsat závazek, anebo v rámci verbovky, když se ukázalo, že k takovému podpisu není ochoten, tak od toho upustili. Ale buďto si zvolil nebo mu určili krycí jméno, pod kterým s StB spolupracoval, seznámili ho s úkoly, které po něm budou chtít a jeho činnost pravidelně vyhodnocovali..."

S.N: "Zdá se, že skutečně pracovníci StB, řídící orgán, případně náčelník, porušovali směrnici a vedli si agenta podle čárkového systému (pozn.: byli hodnoceni podle počtu získaných agentů). Je to možné, že u písmene b) v některých případech k porušení směrnic došlo."

Z.K.: "Prosím vás, jestli je to možné... ta otázka zněla, jestli jste dobře nerozuměl, jestli vy sám víte o konkrétním případu a mohl byste konkrétně doložit, že se tak stalo.

S.N: "Mohu víceméně usuzovat z indicií, protože často je materiál skartován, právě z agentur pod písmenem b), a zdá se, že třeba z délky registrace nebo z jiných skutečností vyplývá, že směrnice využita nebyla, tzn., že agent nepodával informace státně bezpečnostního charakteru."

Z.K: "Svědku, prosím vás, opakuji tu otázku: ne jestli se dá usuzovat nebo ne, ale jestli vám, jako bývalému pracovníkovi FMV, je osobně znám konkrétní případ, kdy se tak stalo.

S.N: "Stoprocentně nemohu prohlásit, že v konkrétním případě porušil pracovník StB směrnici..."

Stanislav Novotný na chodbě Ústavního soudu je viditelně rozhořčen. "Ptali se mě na věci, které nemají s procesní stránkou co dělat," svěřuje se mi. Nechápu ho.

Hledám zmizelé ostatní svědky posledního stání. V první dekádě listopadu má být vysloven soudní nález. V nedaleké Slávii již obědvají soudci. Na České skořápkáři obírají hloupé lidi. O kus dál osamocený mohykán Ota Černý z federální televize moderuje kohosi radiotelefonem. Stojí před Pegasem. Našel asi tu pravou hospodu, kde se pivo vaří. Federální kanál zprávu z Ústavního soudu nevysílal. Mlčel jako ten Šedivý manekýn.

Jaroslav Kroupa