--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Sdělení /Evropská komise pro lidská práva/
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

1 Evropská komise pro lidská práva je mezinárodní institucí, která za určitých podmínek může přijímat stížnosti osob dovolávajících se porušení práv, zaručených Evropskou úmluvou lidských práv. Tato úmluva je smlouvou, jíž se velký počet států zavázal zachovávat určitá základní práva jednotlivce. Tato práva jsou formulována jak v Úmluvě samotné, tak i ve čtyřech protokolech (v Dodatkovém protokolu a Protokolech 4, 6 a 7), které členské státy podepsaly. Předkládáme vám tyto texty i s poznámkami, které je doprovázejí.

2 Domníváme-li se, že jeden ze států, který Úmluvu podepsal, porušil k vaší újmě některé ze základních práv, můžete se obrátit na Komisi. Tato se však bude zabývat jen těmi žalobami, které se vztahují na porušení práv zakotvených v Úmluvě nebo Protokolech. Komise není apelačním soudem ve vztahu k národním soudům a není tudíž v její pravomoci rozsudky národních orgánů rušit ani měnit. Nemůže také přímo ve váš prospěch intervenovat u příslušného orgánu, jehož rozhodnutí napadáte.

3 Komise nepřijme stížnosti podané po uplynutí určité pevně stanovené lhůty pro uplatnění stížnosti. Tato lhůta se různí podle daného státu a podle toho, zda se stížnost dovolává porušení práva zakotveného v Úmluvě či v některém z Protokolů.

4 Komisi můžete předložit stížnost směřující proti aktu státního orgánu (jako je kupř. parlament, správní orgán či soud atd.). Komise se nebude zabývat žalobami vedenými proti jednotlivcům nebo soukromým institucím.

5 Než se na Komisi obrátíte, musíte vyčerpat všechny opravné prostředky, které zákonodárství daného státu předepisuje a které by mohly zabránit stavu, kvůli jemuž se na Komisi chcete obrátit. Např. je třeba se odvolat až k nejvyššímu soudu daného státu (ovšem pokud napadáte zejména odsuzující rozsudek, není nezbytné žádat obnovu řízení po vyčerpání řádných opravných prostředků). Po vyčerpání těchto možností byste měli znát procesní předpisy, zejména lhůty, které jsou v nich předepsány. Pokud například bylo vaše podání zamítnuto jako opožděné či pokud jste nedodrželi pravidlo kompetence anebo procesní podmínky, Komise se pravděpodobně nebude vaší stížností zabývat.

6 Po obdržení rozhodnutí státního orgánu nejvyššího stupně, náleží vám šestiměsíční lhůta, v níž máte možnost se obrátit se svou stížností na Komisi. Směřuje-li vaše stížnost proti odsuzujícímu rozsudku, poběží tato lhůta od konečného rozsudku a nikoli po zamítnutí návrhu na obnovu řízení. Komise se nebude moci vaší záležitostí zabývat, pokud, i před uplynutím šestiměsíční lhůty nepředložíte jasný výklad vaší žaloby alespoň ve stručné formě.

@TITULEČKY = II. JAKÝM ZPŮSOBEM SE NA KOMISI OBRÁTIT?<%0>

7 Domníváte-li se, že vaše stížnost směřuje proti porušení jednoho z práv zaručených Úmluvou nebo některým z Protokolů a zároveň jste splnili všechny předepsané podmínky, zašlete tajemníkovi Komise dopis obsahující níže vypočtené informace. Tento dopis musí být adresován na:

Secrétaire de la

Commission européenne des Droits de lHomme

Conseil de lEurope

BP 431 R6

F-67006 STRASBOURG CEDEX

8 Váš dopis musí obsahovat:

a) krátké résumé předmětu vaší žaloby, b) uvedení práv garantovaných Úmluvou, jejichž porušení se dovoláváte,

c) výčet odvolání, která jste vyčerpali,

d) seznam obdržených rozhodnutí vydaných státními orgány, která se k vaší záležitosti vztahují, jejich přesné datum, obsah a název orgánu, který je vydal. K vašemu dopisu přiložte originály nebo kopie těchto rozhodnutí.

9 Tajemník Komise vám zašle odpověď. Je možné, že si od vás vyžádá další dokumenty, informace nebo doplňující vysvětlení týkající se vaší stížnosti. Bude vás informovat o tom, zda se Komise již podobným případem zabývala. V případě, že by přípustnost vaší žaloby narážela na evidentní překážku, upozorní vás na to. Naproti tomu vás však nemůže informovat o právních předpisech, platných ve státě, který žalujete.

Pokud z vaší korespondence s tajemníkem vyplyne, že vaše žaloba byla u Komise zaregistrována a vy s tímto faktem souhlasíte, tajemník vám neprodleně pošle formuláře nezbytné pro oficiální podání stížnosti. Poté, co tyto materiály vyplníte a zašlete tajemníkovi, bude vaše stížnost předložena Komisi.

Tajemník vás bude informovat o průběhu procesu. Vzhledem k tomu, že Komise jedná neveřejně a do počátku ústního jednání písemně, nemůžete se ho osobně účastnit.

Bude-li to pro vás možné, pověřte sepsáním vaší stížnosti advokáta. Později, v průběhu procesu, nebudete-li disponovat finančními prostředky pro právního zástupce, bude možné vám poskytnout bezplatnou právní pomoc. Tato pomoc vám však nemůže být poskytnuta dříve, než bude vaše stížnost Komisi oficiálně předložena.