--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kubík Jiří
Název: Nezničitelní
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Do vedoucích funkcí pronikla po listopadu 89 celá řada bývalých komunistů a čerstvých kandidátů KSČ. Inspirováni úspěchem

Mariána Čalfy a nenahraditelného (podle V. Havla) A. Dubčeka, stoupali neseni všemocným OF do vedoucích funkcí. Občan očekával, že po porážce OH ve volbách zmizí i tito lidé z veřejného života. Nestalo se tak a OH stačilo ještě pro svoje prominentní členy zajistit více nebo méně lukrativní zaměstnání. Jinak tomu není ani v případě bývalého přednosty okresního úřadu v Plzni RNDr. Vladimíra Jungra. Ještě v roce 1988 psal v přihlášce do KSČ, že se chce stát členem avantgardy společnosti a jejího revolučního předvoje KSČ. O rok později se díky svojí angažovanosti v KC OF stává novým tajemníkem NV města Plzně. Plzeňská pravice protestuje, ale zbytečně. Šéfredaktor Plzeňských novin p. Jelínek označil tehdejší akci plzeňské pravice ze "hon na člověka" a KC OF, jehož byl pan šéfredaktor členem, vyslovilo poměrem hlasů 23:3 podporu RNDr. Jungrovi. V prohlášení z 10. září 1990 KC OF označilo RNDr. Jungra za schopného a morálního člověka, kterému plně důvěřuje. Zveřejnění jeho servilní přihlášky do KSČ v plzeňském Telegrafu označil pan Jelínek v Plzeňských novinách za akci starých struktur proti OF. Přesto nebyl tehdy nejvážnější kandidát na post plzeňského primátora RNDr. Jungr vůbec uveden na kandidátce do komunálních voleb. Hledalo se náhradní řešení a brzy se našlo. OF navrhuje RNDr. Jungra na místo přednosty OU v Plzni, který byl tehdy zřizován. Řádně svolaný kulatý stůl politických stran hlasoval poměrem hlasů 8:7 proti. Zapisovatel a tehdejší vedoucí organizačního odboru ing. Podlena (KSČ) ve snaze zavděčit se novým pánům do osobního listu uvedl, že politické strany zúčastněné u kulatého stolu vyjádřily ochotu ke spolupráci s RNDr. Jungrem, s výjimkou SPR-RSČ. Nepomohly ani urgence plzeňské pravice na ministerstvu vnitra, ani průkazné zfalšování výsledků u kulatého stolu nestačilo jako argument. Vláda Petra Pitharta jmenovala RNDr. V. Jungra přednostou OU. Po nástupu do funkce prosazoval do vedoucích funkcí lidi typu JUDr. Pípala, který v roce 1988 inicioval akce policie proti lidem, kteří chtěli uctít památku padlých amerických vojáků.

Po zrušení OU odešel RNDr. Jungr do funkce krajského ředitele vydavatelství Vltava se sídlem v Pasově. Tomuto vydavatelství patří všechny noviny na území kraje. Nejznámější z nich Nová Pravda se od 15. 9. 1992 jmenuje Plzeňský deník a je klasickým příkladem postkomunistického deníku s komunisty včele a agenty StB v redakci. Mnou kritizovaní tzv. reformní komunisté byli nahrazeni předlistopadovými členy KSČ. Na stránkách tohoto deníku si můžete přečíst komentáře agentů StB ke státoprávnímu uspořádání, psychologickou poradnu agenta StB a poutavé sportovní zpravodajství z USA zprostředkované agentem StB poslaným na výlet za oceán. Politologické komentáře různých rádoby politologů vyvolávají v hlavách čtenáře jen zmatek. Vše jako dříve maskováno několika otištěnými komentáři Václava Klause. Černá kronika rozptýlená po všech stránkách začíná deníku dodávat příchuť bulváru. Odpovědnost novináře jako občana demokratického státu se tímto způsobem ztrácí kamsi do nenávratna. Jedině, že by bylo opět úkolem novináře komunisty formovat občana k obrazu svému. To by ovšem takový novinář nesměl trpět poruchou sebehodnocení a opustit heslo: "přes bulvár do Evropy". Pokud nic víc než bulvár, nesvede, ať uvolní místo jiným, schopnějším. To už je však dáno k úvaze německému vydavateli, jaké noviny chce vytvořit. Přeji Plzeňskému deníku pod vedením pánů komunistů mnoho úspěchů do budoucna. V čele nenahraditelným čekatelem na vstup do KSČ, kterému se díky listopadu 1989 nesplnil jeho sen, se jistě stane ještě vyhledávanějším a prodávanějším než dosud.

Jiří Kubík