--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Satanella v miliardovém taktu I.
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zářijové výpady levicových poslanců proti ekonomické

politice Václava Klause byly založeny na argumentech o daňových únicích, které stát připravily o miliardové částky. V besedách se svými voliči pak tito poslanci nepřiznali biliónové škody za jedenačtyřicet let své vlády, a rozvíjeli pokrytecké vize o tom, co všechno mohlo být z těchto miliard financováno. Od konverze zbrojní výroby přes podporu českého a slovenského kapitálu modernizací vybraných průmyslových výrob a zemědělství k řešení nezaměstnanosti formou veřejných prací a financování zdravotnické a školské oblasti. Argumenty Špíglu, Haló novin a podobných tiskovin obohatily bez uzardění a studu odkazy na Nový úděl F. D. Roosevelta a poradce J. F. Kennedyho, o jejichž ideje se částečně opíraly koncepce tzv. reformistů v šedesátých létech, a které do naší doby došly na bedrech Obrody v přímé úměře duševním schopnostem jejích členů, aby spolu se zbytkovými osobnostmi bývalého OF se staly opět vedoucí silou v ČSSD/b/, jež se na levicové kampani podílí spoluvytvářením frustrační atmosféry "rozpadajícího se Československa", parlamentním unionistickým úderem Miloše Zemana, účelovým těžením ze skandálů vysokých funkcionářů ODS - aféru Macek pravděpodobně doplní další skandál člena vedení ODS a spolumajitele hodonínské cihelny a vinařských závodů, brněnské "radniční události", aféra "daňových přiznání" atd. Zhlediska teorie propagandy sehrál "skandál Macek" fixační funkci ve vytváření falešného obrazu cílů reformy a falešné interpretace současnosti. V chybně pojatém pragmatismu ODS se objevil Saturnův smích.

Děje podzimu naznačují směry a styl příští předvolební kampaně levice a levého středu. V pravém spektru události zasáhly zejména ODA - ztráta pozic Vladimíra Dlouhého a žádost adresovaná ODS o "vysvětlení" kauzy Macek signalizují, že nejde o pouhou koaliční taktiku. Objevuje se nezbytnost zformování silné občanské pravicové strany, mimo ODS a její "pragmatické kompromisy", jíž může ODA být, pokud KAN nebude schopen splnit svoji integrační roli, která je od něj očekávána zejména od našich krajanů a politicky a mravně nezkompromitovaných občanů.

Sportovní rčení "nedáš - dostaneš" platí i v politice. Promarnění historické šance v prosazení debolševizace jako systémové změny se stalo vítězstvím KSČ-KSČM uchováním hospodářských pozic podle modelu IKS, kapitalizací finančních prostředků získaných korupcí, zneužíváním pravomocí, nezákonnou hospodářskou činností v součinnosti s podsvětím, rozkrádáním i legálními operacemi ve prospěch "vedoucí síly" a podobně. Polistopadové "laissez faire" tlusté čáry za minulostí s neplněním vlastních předsevzetí v předání majetku KSČ a SSM národům republiky spolu s voláním po "odbornících" veřejnost přesvědčilo, že se vyplácí být všivák a podrazák, kradoucí z titulu politické moci pod ochranou jejího zákonodárství, upraveného ke službě těmto účelům. Takto se historický bankrot komunismu opět mohl začít proměňovat v šanci, jíž současná politika vládní koalice a její osobnosti dodávají mohutný argumentační materiál neochotou nebo neschopností chránit veřejný zájem před osobními ambicemi nositelů výkonné a zákonodárné moci, organizovaným zločinem, korupcí a hospodářskou kriminalitou. Nedostatek nebo abstence politické vůle v ochraně veřejnosti nás bohužel opět připravil o mnoho miliard korun vinou polistopadové moci. Její chyby se staly vodou na mlýn těm, jimž jsme svoji vůli dali najevo cinkotem klíčů, a kteří z těchto pochybení začínají sklízet opět svůj politický kapitál.

První allegro: cigarety

Podle údajů našich celních úřadů a pracovníků německé pátrací služby v měsících únoru až květnu tohoto roku přijelo na naše území 1758 dvaadvacetitunových počítačově evidovaných kamionů s nákladem amerických cigaret, lihu a alkoholických nápojů. Další osud těchto nákladů, které prošly "úřední cestou na doklady", není kompetentním institucím znám, stejně jako tranzit přes "zelenou hranici" (pašování) s Maďarskem, Polskem, Rakouskem a Německem. Odhady celních orgánů těchto zemí o pašování v tunách jsou tak vysoké, že se zřetelem k možnému zpochybňování nebudou uváděny. Pro naše výpočty postačuje spodní hranice dat, která hovoří o tom, že v roce 1991 se na našem území "ztratilo" 5147 kamionů s nákladem amerických cigaret a 2049 kamionů s nákladem lihu a alkoholických nápojů včetně vína a piva.

Dovážené "americké" cigarety jsou zpravidla padělky, pocházející z Jugoslávie a jejích nástupnických zemí, Indonésie, Filipín, Mexika, Ruska (SNS) a Argentiny (značka Marlboro). Originály oblíbených marlborek se do Evropy dostávají výlučně přes obchodní zastoupení ve Švýcarsku, a procházejí jako ostatní originály "amerik" přístavem v Hamburku. Padělky jdou na evropské trhy "jižní cestou" zejména španělskými přístavy a balkánskou trasou. Ruské cesty jdou přes Polsko s podfakturací zpravidla belgických firem - operace zdražuje jednu krabičku cigaret o 4 feniky. Faktury padělků mají vždy všechny úřední náležitosti.

Řeč čísel

Nákupní cena jedné krabičky padělků amerik o dvaceti kusech je 0,4 až 0,45 USD (10,94 až 12,31 Kčs).

Náklad jednoho dvaadvacetitunového kamionu tvoří 480 až 500 tisíc krabiček - fakturovaná cena činí 200 až 225 tisíc USD. V přepočtu podle středního kurzu 27,36 Kčs (13. 10. 1992) za dolar jde o sumu 5,472 až 6,53 miliónu korun podléhající dovozní dani (přirážce).

Dovoz cigaret je v našem případě zatížen clem ve výši 64 % z fakturované ceny a daní z obratu v průměrné výši 83 haléřů z jedné cigarety.

Pašeráctvím a paděláním dokumentů v případě nákladu jednoho kamionu stát přichází na dovozní přirážce (dani) a clu o částku v minimální výši 4,28 miliónu Kčs, a na dani z obratu o částku ve výši 8,3 miliónu Kčs. V přepočtu na jeden balíček amerik o 20 kusech jde o sumu 25,16 Kčs. Podle odhadu našich celníků "ztracené" kamiony s nákladem amerik v roce 1991 ochudily státní pokladnu o 64,74 miliard korun (počítáno na základě údaje 5147 kamionů o kapacitě 0,5 miliónu krabiček na jeden kamion). Distributoři věděli, že kupují pašované zboží. Platby probíhaly v hotovosti, takže další údaje lze jen odhadnout (nejsou odhalitelné ani přes banky a daňové úřady) na základě fakturovaných nákladů dovozců, které se pohybovaly v rozpětí 12 až 13,5 Kčs na jednu krabičku cigaret podle druhu dopravy a nezbytných výdajů (úplatky atd.), a ceny, za niž drobní prodejci ameriky dali na trh - tato cena byla pohyblivá a nikým nekontrolovaná. Ale i zde vytváří velké částky, o které tato forma černého trhu připravila státní pokladnu svým specifickým daňovým únikem - bezfakturovým prodejem cash, který lze alespoň u dovozců pracně dohledat pomocí celních záznamů.

@SATAN PODN = Druhé allegro: alkohol

Možnost vývozu alkoholických nápojů a lihu bez zaplacení daně z obratu se stala bonanzou pro management našich lihovarů, likérek, konzerváren typu Fruta Modřice (uvedena pro názorný příklad). Do února 1992 bylo vše jednoduché. Za pomocí dokumentů o fingovaném vývozu, osvobozujících od platby daně z obratu, bylo dosahováno zisku na úkor státní pokladny ve výši 0,7 miliónu korun na každý vyexpedovaný dvaadvacetitunový kamion. Dokázal-li organizovaný zločin tímto způsobem získat bez daně z obratu 2049 kamionů, pak byla státní pokladně způsobena škoda ve výši 14,343 miliard korun.

Na základě zcela jistě přesnějších údajů vláda v únoru 1992 na daný stav reagovala zavedením platby daně z obratu i v případě vývozu včetně celní evidence a sledování pohybu alkoholu. Kontrola vývozu spolu se zvýhodněním seriózních exportních firem (návratem daně po vyvezení) se přesto minula účinkem proto, že z daně z obratu byly osvobozeny zahraniční firmy. Za spoluúčasti (a spolupachatelství) managementu našich výrobních a obchodních firem do obchodu s alkoholem vstoupily zejména polské a ruské firmy fingovanými koupěmi a vlastními kamiony, které alkohol pomohly umisťovat opět na našem trhu místo jeho vývozu. Rychlost a operativnost této internacionální spolupráce vyvolává dojem dobře zakonspirovaného propojení s vysokými vládními a úředními místy, nebo určitými osobnostmi z jejího středu. Zneklidňující indicie, naznačující pronikání organizovaného zločinu do politiky, zvyšuje v jejich pravděpodobnosti nepochopitelná nedopracovanost pokynů pro celní orgány a daňové úřady, lhostejnost vůči korupci a pochablost politické vůle energicky hájit veřejné zájmy, k nimž patří i stav státní pokladny.

O podvodných metodách a lstech

1. Celní podvody. Mezi nejčastější patří falešné deklarování nákladu - tranzit, jiný obsah nákladu než v dokumentaci, návraty či výjezdy "prázdných" kamionů, padělání dokladů včetně kvalitních kopií celních razítek...

2. Zakládání fingovaných firem na nastrčené osoby a osoby smrtelně nemocné - na tyto firmy se dává zboží vyclít, aniž by byla platba kdy uhrazena.

3. Korumpování celníků, pohraniční policie, bankovních a státních úředníků.

4. Úspěšná kalkulace s nízkou profesionální úrovní úředníků na finančních, daňových a správních odborech a odděleních, kalkulace s jejich neznalostí dokladů vystavených celnicí... Vytváření záměrného informačního šumu ve fakturách, chaosu ve vlastních fakturách pomocí tzv. prostředků a výmluvy na "podnikatelskou nezkušenost"...

5. Zelená hranice. Nedostatečná činnost pohraniční policie a vážné indicie o její zkorumpovanosti (například v západních Čechách) spolu s nízkou vybaveností technikou činí naše hranice průchozí pro neomezené podloudnictví, operace narkomafie a obchod se zbraněmi. K pašování jsou užívány nákladní automobily velikosti Avie-furgon, zejména do Německa a Rakouska. Sortiment je neomezený. Lze říci, že zelenou hranicí procházejí cigarety, starožitnosti, maso, živý dobytek, červená rtuť, drogy, laboratorní zvířata a možná i jaderné nálože z arzenálu bývalé sovětské armády. Daňové a celní úniky jsou vysoké, ale objektivně těžce vyjádřitelné. Velmi hrubé odhady operují s astronomickou částkou 100 miliard korun za rok 1991. Pozorování zelené hranice od Tachovska po Znojemsko vyvolává dojem živého okresního ruchu, v němž pohraniční policie věnuje pozornost téměř výhradně osobám a zaplacené podzemní železnici převaděčské sítě.

@SATAN PODN = Nástin možností obrany

Komunistická levice po první a druhé světové válce dokázala zvratových situací propagandisticky a mocensky využít pro své cíle. Do budoucna nelze vyloučit možné recidivy uvedené tendence. Pokud negativním jevům nebudou energicky čelit občanské demokratické síly a jejich politické strany. Jde především o následující kroky.

1. Iniciovat přijetí přísného zákona o střetu zájmů. Podceňování této otázky ("Já si nemyslím, že bude třeba regulovat střet zájmů oproti té stávající právní úpravě přísněji..." - JUDr. Jan Kalvoda za ODA) je podceněním informovanosti levice ("... stav v kolizi zájmů vládních činitelů, zrovna tak i funkcionářů ODS, je daleko vážnější, daleko tragičtější, než se zdá. Mnozí hřeší na to, že neexistují důkazy a že není možné prokázat, že se tomu tak děje..." - poslanec ČNR Kraus za DSP) i organizovaného zločinu (rómské gangy specializované na pašování zlata z Turecka například vidí své jistoty "v zaručených zprávách o podnikatelských iniciativách a příjmech paní Klausové, Ivana Havla, Vladimíra Dlouhého..."), který disponuje informacemi shodnými s informacemi levice.

2. Umožnit orgánům činným v trestním řízení vstupovat do bankovních účtů podle italského vzoru.

3. Vytvořit podmínky pro státní banku tak, aby mohla vykonávat kontrolu jednotlivých bank a sledovat, jak se nakládá s penězi státu.

4. Novelizovat trestní řád na základě učiněných zkušeností z polistopadového vývoje.

5. Dořešit otázky pravomocí policie a její součinnosti s celní pátrací službou a dalšími složkami.

6. Vytvořit daňový úřad jako orgán energicky chránící veřejné zájmy a zájmy státní pokladny.

7. Zjišťovat původ velkých peněz.

Třetí allegro: drogy

Vlastní chemickou "samovýrobu" a distribuci drog na trhu obohatilo pěstování marihuany, která se letos stala pro široký okruh uživatelů snadno dostupnou a cenově přijatelnou. Finanční příjmy naší narkomafie z tohoto obchodu zatím nelze odhadnout, stejně jako se nikdo neodvažuje odhadnout příjmy z tranzitu tvrdých drog přes naše území. Východočeský nález kokainu ukrytý v nohách palet zásilky latinskoamerických fazolí pro krmné účely jednoho ZD svědčí o tom, že si medelínský kartel vybudoval severní cestu na západní trhy přes Polsko a přístav Štětín. Východní cestu afghánského heroinu přes území SNS, Polsko a naše území pravděpodobně již letos zahltí sklizeň z makových plantáží v SNS, kde byl mák vyset na ploše 1500 km. Skrýše v dovážených kmenech stromů (kládách) a jejich tranzitu nebudou již stačit. Nelze vyloučit, že se zvýšená nabídka promítne do růstu našeho exportu "v sortimentu sterilovaných okurek v plechovkách a laboratorních psů a koček." Možný pokles ceny na našem území přiblíží pravděpodobnost vzniku heroinového trhu.

Pro finanční efekt obchodu s heroinem platí zásada: "Kilo heroinu se rovná pěti kilogramům stomarkových bankovek." Milión marek v uvedených bankovkách údajně váží 86 dekagramů... Německé orgány letos již zabavily téměř 300 kilogramů heroinu z tranzitu přes území Československa (podle údajů z důvěrného pramene). Včetně balkánské cesty naším územím prochází 50 % drog z celkového obratu v evropských zemích (podle téhož pramene).

Pavel Blažek

(Pokračování)