--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kudláčková Jarmila
Název: Mlžím, tedy jsem aneb Filípkova Filipika
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 05.11.1991 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dne 5.listopadu 1991 obdržel pan Milan Panoch od Krajské vojenské správy v Hradci Králové potvrzení vojenské správy pro žadatele o mimosoudní rehabilitaci podle zákona č. 87/1991, ve kterém je uvedeno, že na rehabilitaci nemá nárok, protože sloužil v TP.

S tímto rozhodnutím nesouhlasil a v dopise KVS HK vysvětlil, proč. Narukoval 30. 10. 1953 do 51. PTP do Hvězdova u Mimoně, jehož velitelem byl pplk. Josef Žížala, který, jak je všeobecně známo, velel pouze útvarům pomocných technických praporů (PTP). Po přijímači byl zařazen jako stavebník ke 3. rotě PTP stále 51. PTP. Pracoval na stavbě hotelu Internacional v Praze - Podbabě. V podstatě se tedy jednalo o vojenský tábor nucených prací. K částečné změně došlo až v létě roku 1954: "Tehdy jsme dostali na černé výložky jakýsi podivný odznak s rudou hvězdou..." A tehdy také byly zrušeny pomocné technické prapory (PTP) a dále vedeny jako technické prapory (TP). Vojenská knížka byla panu Panochovi vystavena 23. 12. 1955, den po propuštění z vojenské služby 22. 12. 1955, sloužil tedy 26 měsíců. "Údaje vojenského velitelství, které mně knížku vydalo (Městská vojenská správa Pardubice) byly tenkrát zmanipulovány, protože záznam o přidělení k útvaru vedly jako technický prapor, ačkoliv se evidentně jednalo o PTP."

KVS Hradec Králové postoupila Panochův přípis 21. 5. 1992 k rozhodnutí odvolací komisi Ústřední rehabilitační komisi PTP, Vítězné nám. 4, Praha 6. (Podepsán Jiří Filípek za Krajskou rehabilitační komisi v Hradci Králové).

Odpověď přišla z Federálního ministerstva obrany, kde za komisi podepsaný ing. Jan Šonský vysvětluje: "K Vašemu dopisu sděluji, že jsem prošetřil průběh Vaší vojenské služby a zjistil, že podle evidenčního listu brance, rubr. 19, jste nebyl pokládán před nástupem služby za politicky nespolehlivého. Službu jste nastoupil 30. 10. 1953 a 51. PTP byl k datu Vašeho nástupu zreorganizován na 51. TP.

K tomu má pan Milan Panoch jediný dotaz: "Jak je tedy možné, že po absolvování přijímače po nástupu na stavbu jsem byl veden na výplatních listinách Konstruktivy Praha, kde nám z každé měsíční mzdy byly sráženy částky za ubytování, stravu, ošacení, pracovní pomůcky apod. Domnívám se, že normální voják v základní vojenské službě bydlí a stravuje se na náklady státu, neplatí si uniformu atd. Trvám na tom, že jsem byl přidělen k vojenskému táboru nucených prací.

Aby bylo jasno, nejde mně o dobrodiní plynoucí ze zákona č. 87/91 Sb., ve znění zákona č. 267/1992 Sb. (občan má nárok na příplatek k důchodu 15,- Kčs za každý měsíc pobytu v PTP), jde mně pouze o skutečnost, že někdo někde stále ještě zamlžuje pravdivá fakta."

Co dodat. Snad jen tolik, že Milana Panocha, alias Kryšpína, znám dlouhá léta a považuji ho za jednoho z nejčestnějších lidí, zatímco Jiřího Filípka, jednoho z aktérů zamítnutí mimosoudní rehabilitace osobně sice neznám, ale přesto se podivuji nad tím, že právě tento člověk, přes známá fakta, nadále setrvává v komisi, která rozhoduje o morální satisfakci občanů, která je navíc spojena s finanční podporou, i když pravda, spíš symbolickou.

A jaká jsou fakta?

Na sjezdu PTP v roce 1990 ve svém projevu pan Jiří Filípek prohlásil, že nikdy se od r. 1948 až do listopadu 1989 nezkompromitoval a neangažoval v KSČ ani StB, ačkoli sám, jak se později lustrací prokázalo, byl agentem StB.

Jako předseda zemské organizace PTP byl zařazen na kandidátku Klubu angažovaných nestraníků jako kandidát č. 1 pro Sněmovnu lidu Federálního shromáždění. Při potvrzení kandidatury podepsal čestné prohlášení o tom, že nikdy nebyl členem KSČ a že nikdy nespolupracoval se Státní bezpečností. Zároveň podepsal souhlas se svou lustrací. V květnu 1992 pan Filípek navštívil předsedu KAN, pana Bohdana Dvořáka a informoval ho o tom, že obdržel osvědčení FMV s tím, že je registrován jako spolupracovník StB podle ş 1, odst. b) - tedy agent. Zároveň oznámil, že celá záležitost je podle jeho názoru provokací StB a že žádá o přešetření celé věci. Pan Dvořák jej upozornil na fakt, že tato kategorie spolupracovníků nemá možnost odvolání, ale přesto pana Filípka požádal o vydání kopie osvědčení s tím, že KAN má možnost jeho spis vyžádat a zjistit obsah. Pan Filípek sice dodání kopie přislíbil, nicméně od té doby se nikdy neobjevil, ani jinou cestou kopii osvědčení nepředal. Proto byl z kandidátky KAN vyškrtnut.

Na skutečnost, že Jiří Filípek byl pozitivně lustrován, reagovali různí funkcionáři PTP a KAN.

Citujeme z dopisu předsedy Oldřicha Vašátka a členů výboru okresního svazu PTP v Rychnově nad Kněžnou: ..."Náš společný názor je, že jestliže Jiří Filípek není způsobilý jako kandidát KAN, není způsobilý jakékoliv funkci ve svazu PTP..."

I dopis předsedy KAN Skuteč, pana Josefa Cacha, se nese v podobném, či ještě nekompromisnějším duchu: ..."Tento člověk (Jiří Filípek) si musel být dobře vědom, že bude ještě před konáním voleb důsledností KAN odvolán z těchto jeho nízkých důvodů. Přesto kandidoval, což plně potvrzuje, že jsou stále řízeni a musí poslouchat vedoucí orgány StB a KGB. Věřím, že byl na kandidátce KAN jen proto, aby zdiskreditoval KAN ve volbách v očích voličů. Budu iniciovat za KAN žalobu na konfidenta Filípka, že úmyslně poškodil jméno KAN jako takové, i KAN ve volbách. Jak na vás, pétépáky, budou pohlížet ti, co nevědí, co bylo PTP a co jste tam museli zažít, když vás reprezentuje konfident StB?!"

Naše redakce se telefonicky spojila s panem Pavlem Krátkým, přesedou okresního klubu PTP v Pardubicích, aby nám situaci ohledně působení pana Jiřího Filípka v PTP objasnil.

"V Pardubicích již v létě položila většina funkcionářů funkce s tím, že dokud bude Filípek jakkoli angažován v PTP, oni sami se angažovat odmítají. Naproti tomu byl, vzhledem k jeho agilnosti a organizačním schopnostem, podpořen zástupci některých okresních klubů PTP, a to přesto, že věděli o jeho pozitivní lustraci.

10. října t.r. byl Východočeský oblastní sjezd PTP, na kterém měl pan Filípek složit funkci předsedy, on to ale neudělal. Naopak, brání se a trvá na tom, ostatně jako většina, že je nevinen a že podal žalobu na neznámého pachatele. Já však si myslím, že je jasno a že pro někoho pracují dál. Je to katastrofa. Nechceme, aby pracoval v rehabilitační komisi, ani ve výboru PTP, on se však drží zuby nehty. Na sjezdu byl ustanoven nový výbor, už bez účasti Filípka, ale ten odmítl funkci předat... Situace je velmi složitá." A smutná, doufejme, že nikoli beznadějná. Takových kozlů - zahradníků, kteří rozhodovali a dodnes rozhodují nejen o mimosoudních rehabilitacích, ale dokonce o osudu celého Československa, zná naše politické panoptikum povícero.

Jarmila Kudláčková