--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Vězni svědomí mučeni v Číně
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Liu Gang (student), Tang Yuanjuan (dělník), Zhang Ming (student), Li Wei (dělník), Leng Wanbao (dělník), Kong Xianfeng

(student)

Před nedávnem se z "převýchovného tábora č. 2" v Lingyuanu (severočínská provincie Liaoning) podařilo propašovat dopis, v němž jsou popisovány nejrůznější způsoby mučení, které se zde praktikují již delší dobu. Političtí vězni jsou často biti ostatními trestanci nebo dozorci, mučeni elektrickým proudem a nuceni pracovat více než 12 hodin denně.

Liu Gang se spolu s deseti dalšími vězni odmítl v dubnu 1991 podrobit tzv. "orientačnímu kursu", který měl spočívat v učení se nazpaměť "pravidel chování převychovaných trestanců". S pěti ze svých spoluvězňů byl spoután desetikilogramovými řetězy, mučen elektrickým proudem na genitáliích a posléze umístěn na samotku. Od osmi hodin ráno do devíti večer musel sedět bez hnutí na lavici, z čehož mu úplně otekly nohy. Když se v elektrické tyči, kterou byl pravidelně mučen Tang Yuanjuan, vybily baterie, zlomil mu dozorce dvě žebra. Jiný dozorce rozbil obuškem ústa Leng Wanbaovi, protože ani jednou nezasténal během mučení. Když se Li Wei rozhodl držet 4. 6. 1991 jednodenní hladovku, dozorci jej svlékli a trýznili elektrickými obušky tak dlouho, dokud neupadl do bezvědomí. Podobně nakládali se Zhang Mingem a dalšími osmi politickými vězni, kteří drželi hladovku v den čínského nového roku, aby si vymohli návštěvu příbuzných. Jeden vězeňský úředník údajně Zhang Mingovi řekl: "Chceš držet hladovku? Klidně. Tady v převýchovném táboře je nám to jedno. Umře jeden, pohřbíme jednoho. Umřou dva, pohřbíme dva."

V "převýchovném táboře č. 2" v Lingyuanu jsou umístěni vězni svědomí, odsouzeni za svou účast na prodemokratickém hnutí roku 1989. Čínské úřady i nadále tvrdí, že v čínských věznicích k žádnému mučení nedochází a nedocházelo. Vláda ČLR sice v říjnu 1988 podepsala Konvenci OSN proti mučení, dosud však nezavedla žádná opatření, jež by mučení ve věznicích znemožňovala.

-pep-

Pozn. red.: Československá veřejnost má v živé paměti návštěvu vlády národního porozumění (Čalfa, Rychetský), kteří se rozhodli nekritizovat porušování lidských práv v Číně, přestože k tomu byli zmocněni.