--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Palcem na tepně tisku
Zdroj: NN Ročník........: 0002/027 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Za bývalého ředitele ing. Němečka se staral o řízení prodeje a pořádek na pražském Metru p. Bureš z dopravní služby. Ale již tehdy se ve vedení podniku hovořilo o tom, že na tom moc vydělává a tak mu to raději vzali. Po nepokojích vyvolaných klikou starých odborů, byl oblíbený ředitel nahražen ing. Bonczekem. Udělal totiž tu chybu, že se vzepřel generálnímu ředitelství. A to ho stálo místo.

Hned nato se dostal do vedení marketingu ing. Beťák z PAM, který se vytasil s tím, že udělá na Metru pořádek. A tak zatím, co za ředitele Němečka zde panovalo jednoduché pravidlo, že bylo jasně vytyčeno, co se nesmí prodávat, za ing. Beťáka se muselo čekat na rozhodnutí, co se prodávat smí. Nelze se divit, že za takového přístupu se spíše rušilo zavedené, než zavádělo nové. V této době se na Metru objevil bývalý šéf z distribuce Rudého práva soudruh ing. Nechutný se svojí f. TISKSERVIS. Firma byla zde od samého začátku naprostým suverénem a člověku se vnucuje otázka, odkud na to své sebevědomí a především tak nutný kapitál, brala, obzvláště, když Nechutného tu podporoval jeho velký spolusoudruh "kádrovák" Kysela, vedoucí personálního oddělení. Stojí zato si však připomenout, že součástí tohoto oboru bývalo i Oddělení pro zvláštní úkoly - tedy neoficiálně StB a věci nabudou konkrétnějších souvislostí.

K rozdělování prodejních ploch ve vestibulech došlo v polovině roku 1990 v srpnu, a to tak, že dosavadním prodejcům byla zrušena prodejní smlouva a uzavřela se s nimi smlouva nová, platící pouze do konce roku.

Firma HATRAS, prodávající v té době také na Metru, se zaměřila na příjem zdravotně postižených lidí, které nikdo nechtěl zaměstnávat. Podporu měla v magistrátním úřadě hl. m. Prahy. Je snadné si představit, jaké obtíže asi měla po lékařské stránce a co všechno musela si zajistit, aby u ní ti lidé mohli dělat. Také výběr toho, co prodávat, mohl být velice specializovaný. Zaměřila se proto na běžné papírenské zboží, drogerii a pečivo. Jeden ze zaměstnanců této firmy dnes již zlikvidované mi o tom vypráví:

"Měli jsme přímý kontakt na vládní výbor zdravotně postižených a vytvořili jsme s ním dohodu, že pokud bychom jich více nemohli zaměstnat a Metro by pro ně práci mělo, že to těm lidem sjednáme. Nový ředitel Metra s tím souhlasil. Získali jsme sedm vestibulů. Největší legrace byla, že jsme je sice dostali do pronájmu, ale ta prodejní místa jsme vlastně neměli, protože ta byla obsazena. Takže jen horkotěžko jsme sem umístili naše pojízdné zařízení. Pak začala taková anabáze, že ing. Beťákovi začali rohlíky vadit, a to i přesto, že prodej byl schválen hygienikem. Tyto námitky získávaly na intenzitě, třebaže nikdo nevysvětlil, proč. Dokud na vedení seděl ing. Němeček, tak bylo dobře. Ale pak přišlo bezvládí a vliv Beťákův vzrostl. Nebudu vám vyprávět, co to je za anabázi propouštět zdravotně postižené. Na prodejní stánky dostala firma státní dotace od magistrátu. Je tu ale rozpor. Proč magistrátní úřad na jedné straně dává státní dotace na zařízení a podporuje něco, a na straně druhé, proč tentýž magistrát, obor dopravy, to zakáže? Ing. Beťák tenkrát evidentně zakomponoval ing. Nechutného, který se pomaloučku roztahoval. Podle mne to bylo od začátku naplánované. Oni připravovali monopol na Metru naprosto vědomě. Začalo to tím, že Nechutný dostal kontrolu komplet nad všemi vestibuly. Najal si k tomu černé šerify, a tak vzbudil u lidí strach. Nevím, že by byl nějaký konkurz. Jako účastník z osmi firem jsem netušil, že něco takového probíhá. Černí šerifové chodili, buzerovali a chtěli vidět povolení, i když viděli stánek firmy a věděli, že ta firma na to povolení má. S naší likvidací tolik nespěchali asi proto, že tady zahrála svoji roli položka zdravotně postižených. Nicméně si nás zavolali, oznámili, že místa nám nechají, ale že u příslušného živnostenského úřadu si musíme nechat potvrdit sortiment. Měli jsme proto kvůli tomu jednání na Praze 1 a 5. Sortiment jako takový jsme do stanovených čtrnácti dnů, potvrzený příslušným živnostenským úřadem, přinesli a dozvěděli se, že není již třeba, protože to Metro zakázalo. Oháněli se tím, že všechny úřady s tím souhlasí. Litoval jsem, že pan ing. Beťák nebyl na těch úřadech s námi, protože na jednom z nich ho nazývali kašparem.

Pak k nám začala chodit upozornění, že na rok 91 nemáme uzavřenou smlouvu. Odpovídali jsme, že smlouvu platnou máme, a to na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou šesti měsíců a že nevidíme nejmenší důvod, proč by se měla uzavírat smlouva nová. Nakonec jejich právníci někde vyštrachali stanovení svých podmínek, které prý máme dodržovat. Když jsme i přesto odmítali podepsání nové smlouvy podle jejich podmínek, tak nám jednoho pátečního večera naše zařízení odtáhli, zamkli do technických prostor Metra a nikoho k tomu nepustili. Nahlásili jsme policii odcizení. Asi týden se to vyšetřovalo. Nikoho samozřejmě nezajímalo, že my své zaměstnance v té době musíme platit. Hrozili nám žalobou, pokud budeme i dále trvat na tom, že to není přemístění v zájmu provozu Metra, ale odcizení. Prakticky nám dali nůž na krk a dovedli nás k tomu, že neexistuje jiná možnost, než s nimi sepsat smlouvu novou a na základě té první doplnit i to, co se týkalo sortimentu. O tom, co jsme dosud prodávali, se s námi nikdo nebavil. Pouze se striktně řeklo: noviny, časopisy a cigarety. Od ing. Nechutného jsme museli koupit ošklivé stolky. 6 ks nás přišlo na 20000 Kčs! Ten stoleček, který si však koupím, když chci ukončit toto zaměstnání, musím vrátit. V té době se stává TISKSERVIS pronajímatelem, protože sám sebe vyhodnotil jako nejlepšího z prodejců.

V kšeftu komunista jak ranný kapitalista

První, koho Nechutný likvidoval, byli prodejci knih. Agentura ZERAS, pánové Hric a Zelenka, ti s ním měli veliké boje. Koncem roku dostal Nechutný de facto všechno. Dnes již o sobě tvrdí, že je METRO PLUS. Můžeme se dohadovat po příčině. TISKSERVIS již dospěl do takového stupně zkompromitovanosti, že už to moc křičelo, tak se to udělalo jednoduše a vznikla nová společnost. Jeden společník f. HATRAS ing. Vachek z rezortu dopravy NVP, dělá teď vrcholově METRO PLUS. Mimo jiné organizuje Nechutnému distribuci. A od té doby, co tam nastoupil, dostali ostatní společníci f. HATRAS výpověď. TISKSERVIS dnes řídí ing. Málek, Kovařčík a Nechutný junior. Oddělenost od METRA PLUS je však pouze na oko.

Metro ve vestibulech dělá údržbu a úklid. Je podivné, že přesto vznikla taková situace, že některé obvodní úřady (specielně Praha 3), tvrdily, že je to jejich a vymáhaly nájem. V praxi to vypadalo, že se platil nájem nejen na Metru, ale i obvodnímu úřadu. Příčinu těctho nejasností lze nejspíše hledat ve vyhlášce bývalého primátora Kořána, kde je uvedeno: "Za veřejné prostranství se považuje prostor před vstupem do stanic metra." Vtip je v tom, co to prostor před vstupem do stanice Metra je? Pro někoho je to vstup nahoře před schodama, jiný má za to, že je to před uzamykatelným vchodem. Obor dopravy Metra údajně to upřesnil, že je to prostor před uzamykatelnou částí stanice. prostor mimo tutot část by pak ale nebyl Metra, nýbrž příslušného obvodního úřadu. Tím pádem by ale Nechutný s METREM PLUS tu neměli co dělat, protože to je veřejné prostranství a třebaže má sice platnou smlouvu s Metrem, nemá ji platnou s OÚ. Jeho likvidační akce, včetně štvaní šerifů se psy na prodejce, by pak byly nezákonné.

Dnes se na píseček Nechutného nemá nikdo z distributorů šanci dostat a z jeho prodejců vám neřekne nikdo nic, protože mají strach. Za stěžování totiž okamžitě letí. Neplatí z nich žádné daně, neplatí jim nemocenskou. Má to svoji logiku. Komunista nemůže totiž jinak začít než jako bezohledný ranný kapitalista. Nedostatek demokracie v jeho mysli ho totiž nevychoval pro fér hru. A pak zdá se, že má i jiné úkoly. Do nedávna zakazoval svým kamelotům prodávat Necenzurované noviny a před volbami v červnu letošního roku výrazně zvýšil distribuci levicového tisku. Nyní se pokouší zbývající prodejce zlikvidovat tím, že záhadnými způsoby zaplavuje trh některým tiskem dřív, než ho mohou dostat ostatní.

Distributoři se však nedají

Na základě plné moci udělené Pavlem Brišem a spol. zahájil 21. 10. 1992 JUDr. Pokorný jednání pro nedovolené omezování hospodářské soutěže. Mimo poškozených distributorů byli na zasedání přítomni zástupci f. Metro plus, Tiskservis a členové redakce Necenzurovaných novin. V úvodu JUDr. Pokorný řekl k ing. Nechutnému, nyní představiteli METRA PLUS: "Velkou část získaných práv na Metru jste dále postoupil příbuzné společnosti TISKSERVIS a EXAKTSERVIS. Formálně právně se zdá, že je vše v pořádku. Ale na prostory Metra a přístupové cesty byli existenčně vázáni drobní prodejci, distributoři denního tisku, periodik a knih. Monopolním způsobem jste tyto prodejce vázal exkluzivními smlouvami a ti, kteří je nepodepsali, byli eliminováni. Tato fáze již není tak formálně právně bez chyby, ale třetí fáze, to je manipulování prodeje určitých novin, periodik a knih je dle našeho názoru v rozporu s určitými předpisy odvozenými ze základních ustanovení Obchodního zákona, např. ş 41, 42 a dalších. Je zcela nepochybné, že občan má právo vybrat si z nabídky tisku a nikdo jej nesmí v tomto právu omezovat. Se zájmem jsem si přečetl článek v Metropolitním telegrafu "Monopol v prostorách Metra" a věřím, že další podobná a konkrétnější publicita by neprospěla vaším podnikatelským záměrům. Nabízím proto jako formu smírného jednání osobní jednání, kde bychom společně chtěli nalézti kompromis, který by umožnil existenci a hlavně svobodný výběr sortimentů i těch prodejců, kteří budou mít s vámi smlouvu." Nechutný namítá, že nikdy nikoho v prodeji neomezovali a že z toho ze všeho nemají ani korunu zisku. Otázka, co je tedy vede, že to dělají? Čirá filantropie? A pokud Metro a jeho představitelé mají pravdu, když tvrdí, že z nájmů distribučních firem nic nemají, pak by pro to mohlo být pouze jediné vysvětlení, že totiž poplatkykončí na hromádce na generálním ředitelství.

Na schůzce k žádnému pozitivnímu závěru nedošlo. Smír se přes snahu JUDr. Pokorného nepovedl. Justice je zablokována velkým množstvím neřešených případů. Mají protestující distributoři vůbec nějakou šanci? Ing. Nechutný může klidně lhát svým obětem do očí.

Luboš Vydra