--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kohout Lubor
Název: Občanské fórum, další minulá avantgarda?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/029 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Velmi málo je známé, jak vlastně vypadala situace v Občanských fórech, která byla pro mnoho lidí startovním můstkem do politiky, nebo správního aparátu, prostě na místa, kde dnes mají velké možnosti vlastního obohacení. Ať již tím, že přidělí za úplatek, nebo stálý podíl ze zisku některé firmě nebytové prostory, či "postrčí" její privatizační projekt. Říká se, že kdo se nechá uplatnit jednou, bere již vždy. Také se říká, že kdo jednou kradl, krade i nadále. Podívejme se, jak vypadalo hospodaření koordinační rady Občanského fóra v roce 1990. Čerpáme z: "Informace o dosavadních výsledcích hospodaření Rady Koordinačního centra OF z roku 1991."

Citujeme: "analýza byla provedena na základě předložených dokladů a ústních informací odpovědných pracovníků."

1) Na úseku hospodaření s majetkem Účetní stavy majetku vykázané ke konci roku neodpovídaly skutečnosti (zjištěné případy představují cca 2,5 % z celkového objemu. Inventarizace provedené v roce 1990 nejsou úplné, věrohodné a postrádají některé základní náležitosti. Neexistuje ucelený kontrolovaný přehled o majetku nabytém formou darů nebo zakoupeném v zahraničí, atd.

2) Na úseku hospodaření s devizovými prostředky Není zabezpečena řádná evidence o příjmu a výdeji těchto prostředků, o valutách bylo poprvé účtováno až v prosinci 1990 (!). Není vedena ucelená řádná evidence zahraničních cest, prokazující např. kdo, kdy, kam a na jak dlouho cestoval, kolik valut obdržel a kolik vrátil. Z nespotřebovaných prostředků ze služebních cest byly poskytovány příspěvky OF v různých místech, o nichž není vedena řádná evidence prokazující kolik, komu a kdy bylo přiděleno. Nebyla dosud provedena ani jednou inventarizace valut v hotovosti, atd.

Shrnutí tohoto bodu: "V důsledku uvedených nedostatků je hospodaření s devizovými prostředky obtížně kontrolovatelné." 3) Na úseku účetnictví:

Není stanoven oběh účetních dokladů se jmény a podpisovými vzory pracovníků oprávněných nařizovat a schvalovat hospodářské a účetní operace a pracovníků určených k přezkušování těchto operací. Na některých účetních dokladech chybějí některé závažné údaje (podpisy aj.) atd.

4) Na úseku finančního hospodaření (pouze za období od zřízení bankovního účtu do konce února 1990 - pozn. red.)

"Běžný účet byl zřízen na jméno soukromé osoby a nikoliv politického hnutí" (toto je ovšem pochopitelné, aby byl v tehdejší době zaregistrován účet na politické hnutí, muselo by být podle komunistických předpisů povoleno a zaregistrováno ono). "Část příjmů je zcela anonymní, dále bylo 6. a 7. 12. 1989 vyzvednuto bez uvedení účelu celkem 125 tis. Kčs. Doklad o použití prostředků ve prospěch KC OF předložen nebyl. Dne 24. 1. 1990 byla z účtu převedena částka 20 tisíc Kčs s poznámkou, že se jedná o půjčku.

Velká část těchto prosincových výdajových dokladů z pokladny nebyla doložena doklady prokazujícími správnost vyplácených částek.

5) Na úseku čerpání mzdových prostředků: Tady je velmi stručné a skromné zhodnocení:

"Z časových důvodů bylo provedeno pouze porovnání záloh na výplatu za prosinec 1989 a leden 1990" (stojí za povšimnutí, že část aktivistů KC OF byla již v prosinci 89 placena). "Mezi údaji mzdové účtárny a výdajovými pokladními doklady byl zjištěn určitý nesoulad."

Toto byla značná část "průběžné informace z analýzy hospodaření Koordinačního centra OF." Dokument podepsala za skupinu provádějící analýzu Ing. Stanislava Satková a za Radu OF JUDr. Jiří Kovář, v současnosti místopředseda ODS. Podpisy jsou datovány 19. únorem 1992.

Zpráva nehýří podrobnostmi, ty jak bývá zvykem, jsou uvedeny v příloze. Z ní vyjde najevo, že kontrola nemohla najít faxy, kopírky, diktafony atd., a to přesto, že chyběla značná část dokladů o nabytí a zařízení tedy mělo ve značné míře přebývat! V příloze se také uvádí: "Dne 24. 1. 1990 byla z běžného účtu převedena částka 20 tis. Kčs na účet č. 2061620-018 s poznámkou, že se jedná o půjčku I. Gabalovi. Není přiložen žádný doklad, z kterého by bylo patrné, kdo a z jakých důvodů rozhodl o poskytnutí půjčky. Obecně platné předpisy nedovolují používat prostředků organizace k těmto účelům. Podle sdělení Ing. Pavla Suchého byla půjčka koncem roku 1990 vrácena." Ivan Gabal, tehdy poradce prezidenta republiky a později šéf volební kampaně Občanského hnutí, při posledních parlamentních volbách tedy půjčku vrátil až v době, kdy byla prováděna kontrola. Snad není zbytečné dodat, že volební kampaň OH, kterou Gabal v roce 1992 řídil, skončila pro OH se ztrátou 48 miliónů Kčs.

Půjčky nebyly poskytovány jen z účtu, ale i z pokladny, např.: podle výdejního pokladního dokladu č. 28 Vojtěchu Wágnerovi 4.000,- Kčs nebo také Wágnerovi podle pokladního dokladu č. 162 6.000,- Kčs na "výdej se správou". Možná se hodí dodat, že pan Wágner (ODA) byl náměstkem ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a s oblibou navštěvoval některá pražská casina.

I Jan Kavan zprávou prochází: "při jeho vyúčtování nebyly doloženy doklady za jízdné a ubytování ve výši 187,- britských liber."

To je tedy stručně výtažek z průběžné zprávy, celková prověrka dotažená do důsledků nebyla nikdy provedena. "Revoluční" doba, tj. listopad a prosinec 1989, může hodně omluvit. Rok 1990 již "revoluční" nebyl, přesto nepořádek panoval dál. Zpráva o kontrole nebyla nikdy zveřejněna, nehodilo se OF pošpinit? Kritika Občanského fóra byla přece nežádoucí, z ní by mohli těžit komunisté, říkávalo se. Dnes jsou často slýchat obdobná tvrzení týkající se Občanské demokratické strany, nebo "našich" lidí ve vysokých funkcích. Každý, kdo chce druhého takto směřovat, nahrává darebákům.

Lubor Kohout