--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Quo vadis Armádo?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/001 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bedřich Karel

Agentury na scéně - VKR

"Ministerstvo vnitra ve všech lidově demokratických zemích je organizováno převážně jako ministerstvo bezpečnosti, tj. politické policie", tolik v roce l948 řekl pozdější ministr vnitra Josef Pavel.Výstižněji toani řečeno být nemohlo...

Podle Frolíkova Nástinu organizačního vývoje SNB v letech l948-l989 vydaného ve Sborníku archívních prací l99l, stala se vojenská kontrarozvědka jednou ze zpráv či tehdy ještě sektorů Státní bezpečnosti, již v roce l949.Podle prvního dochovaného návrhu organizačního řádu Státní bezpečnosti, se vyznavači koncentrace moci rázně chopili příležitosti a začali vytvářet Velitelství StB, kterému měly být podřízeny ostatní sektory skupiny BAa (kontrarozvědka, odd. sledování, vyšetřování, aletaké ochrana vládních činitelů, skupina věznic a táborů nucených prací apod.). Navíc měla být k MNB Ministerstvo národní bezpečnosti) přičleněna i vojenská kontrarozvědka (VKR), která dosud byla součástí Generálního štábu československé armády. Toto přiřazení vojenského obranného zpravodajství k čistě policejním složkám je třeba nesporně hodnotit jako důsledek stoupajícího vlivu sovětského příkladu, byť i vojenská kontrarozvědka pod vedením Reicinovým nemalým dílem přispěla k "boji s vnitřním protivníkem", kterému se věnovala s daleko větší energií, než boji se skutečnými agenturními sítěmi cizích tajných služeb. V sovětském mocenském systému totiž byla a je vojenská kontrarozvědka součástí centralizované tajné služby (KGB), podřízené resortu vnitra (či přímo ministerstvu tajné policie), protože jejím úkolem není ani tak armádu chránit, jako ji kontrolovat. Tolik Jan Frolík ve své publikaci.

VKR prošla ještě několika organizačními změnami ve schematu Státní bezpečnosti: v r. l966, kdy byla znovu zřízena Hlavníspráva StB, do níž byly zařazeny: kontrolní správa MV, Hlavní správa vojenské kontrarozvědky MV a správa sledování z centrály MV a l. zvl. odbor MV. VKR byla už tehdy označena jako III. správa SNB, pod spisovým označením SKR. V roce l97l - již po zřízení FMV - došlo k dalšímu převodu pravomocí a byla nově vymezena podřízenost: ministrovi podléhala rozvědka, I. náměstkovi HSV (Hlavní správa vyšetřování), šifrový odbor a odbor zahraničníhotisku, přechodně též Hlavní správa kontrarozvědky (II. správa SNB-OS) a Hlavní správa vojenské kontrarozvědky (III. správa SNB-SKR).

Po ruské okupaci

Je logické, že po sovětské okupaci došlo i k čistkám, které postihly určitou část kontrarozvědné správy. Ti ostatní většinou "setrvali na pozicích marxismu-leninismu". Nadvacet let - a některým i déle - se jim to vyplatilo... Poslední "racionalizačnízmany" proběhly v resortu MV v létě roku l988. Hlavní správy VKR se však reorganizace nedotkla. Existovala dříve i potom jako III. správa SNB. Historie Státní bezpečnosti - co setýčejejí oficiální činnosti - se uzavírá dnem 3l. ledna l99O, kdy rozkazem ministra vnitra JUDr. Richarda Sachera byla Státní bezpečnost zrušena.Skončila však svou činnost doopravdy? Existuje mnoho náznakô, alei ťada pťímých dôkazô, že část pracovníkô StB pracujedál pod jinou hlavičkou a zťejmľ i pro jiné pány, samozťejmľ se nejedná pouze oMečiarovo Slovensko... V základních úkolech kontrarozvľdky, z nichž tťi lze hodnotit jako kontrarozvľdné, šest jednoznačnľ jako boj na vnitropolitické frontľ, jeden zcela jasnľ vyplývá z úzkého vztahu ke KGB jako "Spolupráce se Zvláštním odborem KGB při střední skupině vojsk" (...).

Zajímavá je však další historie VKR, jíž se Sacherův rozkaz nedotkl ani v nejmenším.

Transformovaná VKR

Jaký byl tedy další osud této armádní špiclovské instituce, jež byla v mnoha ohledech výkonnější a důslednější než vyhlášená II. správa SNB- civilní kontrarozvědka?

Zmocněnec pro výstavbu české armády, náměstek bývalého federálního ministra obrany Jiří Pospíšil (ODS) připouští, že se s VKR děly po listopadu l989 "neuvěřitelně zajímavé věci". Pracovníci VKR prošli jakýmsi podivuhodným kádrováním jakýchsi poslanců (-jména bohužel neuvádí, pozn. red.), kteří bez jakýchkoliv kritérií "prověřovali" bývalé estébáky. Ti co měli odejít, přešli k jiným armádním složkám, např. k vojenské policii (-o některých budeme hovořit v další části článku, pozn. aut.). Zbytek, ti "prověření", přešli do VOZ (Vojenského obranného zpravodajství) - tam bylo zaměstnáno kolem 8O pracovníků bývalé III.správy. Všichni majíčisté lustrační osvědčení vydané FMV... Sám pan zmocněnec přiznává, že (cit.): "... tomu neví hlavu, ani patu..." Je zjevné, že se jedná o hrubé porušení lustračního zákona, zvláště ş 2, odst. la) - je však rovněž možné, že těmto "hodným" udělil výjimku ze zákona bývalý ministr obrany L. Dobrovský (OH).

Ministru Dobrovskému položil otázku týkající se VKR ve své interpelaci z r. l99l i poslanec Michal Malý (ODS): "Koncem října l99O jste celkem oprávněně pozastavilatestace. Od tédoby však z vaší úrovně nebylo slyšet téměř ani slovo. Kromě prověření asi l2OO příslušníků bývalé VKR (tj. vlastně součásti StB)a asi jejich lO% zařazení dotzv. obranného zpravodajství, byl zbytek dándo vojenské policie. Jiná komise prověřovala asi patnáct nebo dvacet těchto funkcionářů v pravomoci ministraobrany. To je z celkového počtu podobných funkcionářů, kterých je asi 35O (-jde o nemenklaturní kádry rozvědky, pozn. aut.), žalostně málo". A já se ptám - prověřoval vůbec někdo agenty příslušné VKR nebo slouží dál potřebám VOZ?

Nikdo nic neví, všichni náhle ztratili paměť stejně jako ostatní vysocí vojenští hodnostáři podílejícíse na akci ZÁSAH, kdy velitel l. tank. divize plk. Zbytek, který osobně připravoval zásah tanků v Praze proti demonstrantůmv listopadu l989 a údajně instruoval vojáky základní služby, jak mají střílet proti občanům - nejdříve do vzduchu a potom "pouze do spodní části těla" - byl nejspíše za vzorné pln+ní povinností v květnu l99O povýšen (nyní v záloze úspěšně "podniká", to mu však nijak nebrání využívat různých výhod bývalého vojáka...).

Vyřazování nespolehlivých vojáků a absolventů voj. kateder ze zásahových jednotek, rozdělování vojáků do skupin podle politické spolehlivosti, resp. realizace akce NORBERT v armádě, kontrolu tech. zabezpečení a kontrolu munice - to vše měla na starosti VKR v listopadu l989...

Kde slouží dnes?

Jak již bylo řečeno, příslušníci bývalé VKR v drtivé většině slouží u vojenské policie. Alespoň částečně se nám podařilo zmapovat situaci uVVS (Voj. velitelství Střed) se sídlem v Olomouci.

Jenaprosto logické, že při výstavbě armády obnovovaného českého státu je třeba provést očistu od zkompromitovaných důstojníků a samozřejmě odshora. To znamená prověřit skutečné obsazení Správy vojenské policie. Většina "kontrarozvědčíků" má minimálně šest měsíců PGS na fakultě StB. Všichni jsou dobře propojeni nanižší ivyšší posty a není ani divu, znají se z předcházejícího pracoviště (Správa VP, oddělení VP, jednotlivé odbory, divize, útvary atp.). VKR v podstatě přešla do vyjmenovaných orgánů - nikoli však všichni - náčelník odboru VKR u 4. armády pplk.Brabec vykonává funkci personálního důstojníka u pluku CO v Bučovicích (-jako starý rozvědčík, měl vždy k lidem blízko, pozn. aut.). U 5. mp 3.md slouží např. pplk. JUDr. Dočekal: z VKR stejné jednotky postoupil na funkci štábního důstojníka. Samozřejmě, že tito důstojníci pěstují mezi sebou jiné vztahy nežli ostatní velitelské kádry. Tato skupina vojáků z povolání má přístup k perfektním informacím přímo od zdroje - GŠt, MO, ale i z vlády. Stejně tak dokáží informace rychle přenést i na ten nejodlehlejší stupeň řízení... Díky množství a kvalitě informací se pochopitelně mnohem snadněji přizpůsobují momentální situaci(...). Je pro ně charakteristické, že jsou schopni rychlé orientace, vzájemného vyhledání a předání důležitých informací, typická je jejich sounáležitost a "bratrské" vztahy,snadno se podřizují, jsou ukáznění. Mají rovněž solidní vystupování, jsou mladí a majívysoké hodnosti. Je pro ně typické požívání alkoholu - jeden hlídá druhého a snaží se získat kompromitující materiály. Lustrace se jich ze záhadných důvodů netýká... Je jasné, že vztahy mezi bývalými příslušníky a velitelskými kádry jsou napjaté, samozřejmě, že napovrch je vše v pořádku. Nikoho mezi sebe nepustí, přijde-li někdo mimo jejich okruh, hovor ustane. Pochopitelně, že je zná z dřívějška mnoho ostatních vojáků z povolání a právě proto nemají příliš pozitivní vztah k "nové" vojenské policii. Tito ostří hoši mají totiž stále stejné metody a mnohdy používají istejné informátory - vzájemné vztahy mezi VOZa vojenskou policií jsou vřelé - vždyť se jedná o stálestejné tváře a kamarádyvezbrani...

Personální obsazení 2. odboru VP VVS bývalými příslušníky VKR

Nutno předeslat, že celkemmá 2. odbor 59 zaměstnanců, počet bývalých příslušníků kontrarozvědky tedy tvoří téměř 34 % osazenstva VP.

- ppl. Jaroslav Zlámal, nar. 2O.4. l947 - dř. ZVO VKR pers.-nyní vel. org. skup. VP

- pplk.RSDr. Josef Brabenec, nar. l7.lO.l954 - dř. náč. odd. VKR Slaný, PGS 6 měs. StB - nyní zást. vel. skup.VPBP - pplk. JUDr.Jaroslav Cink, nar. 27.2. l952 - sekce VBP - odchází do zálohy

-pplk. Oldřich Navrátil, nar. 2O.lO. l952 - dř. KVS, PGS 6 měs. StB - nyní sekce VBP

- pplk. Ladislav Toth, nar. 2l.7. l956 - KVS Brno, PGS 6 měs. StB - nyní sekce VBP

-mjr. ing.Vladimír Zdráhal, nar. 9.8. l956 - dř. divize, PGS 6 měs. StB - nyní sekce VBP

- pplk.Josef Dadok, nar. 25.9. l952 - dř. KVS H.K., PGS 6 měs. StB - nyní sekce VBP

- pplk. ing. Milan Pečiva, nar. 26.lO.l954 - dř. brigáda, PGS 6 měs. StB - nyní sekceVBP

- npor.Petr Siegl, nar. l5.ll. l963 -dř. brigáda - nyní sekce VBP

- kpt. Lubomír Jiřišta, nar. l4.ll. l95O - sekce VBP - přešel k ZVO

- kpt. Jaroslav Gežo, nar. lO.l2.l957 - dř. divize - nyní sekce VBP

- mjr. ing. Jan Sitár, nar. 7.7. l958 - dř. KVS Brno, PGS 6 měs. StB - nyní sekce VBP

- mjr. ing. Otakar Holub, nar. 29.8. l957 - dř. brigáda, PGS 6 měs. StB -nyní výjezd. sekce

- kpt. Norbert Menšík, nar.27.lO. l958 - dř. brigáda - nyní výjezd. sekce

- mjr. ing. Pavel Chodura, nar. l4.l. l956 - dř. VKR 86. brigády, PGS 6 měs. StB - nyní výjezd sekce

- kpt. ing. Pavel Škráček, nar.5.5. l96O - dř. KVS H.K. - odborník na počítače - nyní sekce tech. skup.

- pplk. ing. Jaroslav Matal, nar. 25.l2.l956 - dř. zást.náč. odd. VKR divize - nyní vel. skup. oper. dozorčích odborů VP - (všeho) schopný muž

- mjr. Ivo Kreutzer, nar. 3.8. l95l - dř. armáda - nyní skup. oper. doz.

- pplk. ing. Tibor Varnay, nar. 29.l2. l954 - dř. divize a KVS OV, PGS 6 měs. StB - nyní skup. oper. doz.

- kpt. Igor Kříž, nar. 3l.8. l954 - dř. VVŠ Vyškov - nyní skup. oper. doz.

- mjr. Petr Malenka, nar. 22.ll. l956 - dř. KVS OV - nyní skup. oper. doz.

Všichni pracují při řešení bezpečnostních otázek - trestné činy u útvarů.

Na oddělení vojenské policie byli přeřazeni i pánové pplk.Josef Sieklik - přešel ze stupně okruhu a působí ve funkci zást. náčelníka odd. VP a pplk. Lubomír Mánek ze stupně MNO, vykonává funkci náčelníka poř. a bezp. policie.

Politicky vyspělé kádry stále ve zbrani V armádě však slouží i celá řada důstojníků spadajících do partajní nomenklatury, kteří věrně plnili - byť sebenesmyslnější - příkazy rodné matičky strany.

Namátkou můžeme jmenovat např. plk. GŠt Frant. Náhončíka, bývalého velitele divize v Táboře, je znám jako odpůrce změn v r. l989 a totalitní důstojník, který se svými názory netají. Momentálně vykonává funkci zást. vel. VVS. Dalším výtečníkem jepplk. Rypňák, býv. pracovník OV KSČ ve Vsetínš, šéf Masokombinátu (v r. l99l přijat do ČSA), nyní ved. person. odb. u útvaru v Praze. Podobně i pplk. Škoda, býv. náč. pol. odd. u divize v H. Brodě, nyní vel.prap. ve voj. akademii v Brně.Možno uvést i pplk. Tomaňu - býv. tajemník OV KSČ ve Vsetíně, místopředseda ONV (v r. l99l přijat do ČSA), nyní ve štábu útvaru v Pardubicích. Známou postavou ve voj. kruzích je gen. Naďovič, který celý život vojenský trávil v blízkosti poradců SA. Vojenské veřejnosti je znám jako nejlepší zpěvák ruských písní pro soudruhy poradce, znám je rovněž jako plamenný obhájce starých pořádků. Nyní je náčelníkem Hl. správy pozemních vojsk ČSA. Do stejné kategorie bývalých patří igen. Grohman, vel.VVZ, gen. Podešva, vel.VVS, gen. Petr, náč. štábu VVS a bývalý vel. 4. armády,gen. Polák, náč. štábu VVV a bývalý vel. l. armády.Sem patří i řada dalších generálů - pánové Ducháček, Vincenc, Holub, Kubizniak (-o některých z nich jsme psali v č. 29 NN - pozn. red.). Jistě není třeba je zvlášť představovat...

Epilog

Osobně jsem přesvědčen, že je jasné pročnesmí česká armáda služeb podobných vojevůdců využívat a věřím, že po přečtení série článků to bude jasné i kompetentním činitelům.

Nověbudované vojsko potřebuje moderní způsoby řízení a strategii, kterou se tito bývalí nenaučili a nejsou schopni naučit. Z toho plyne, že ani z odborného hlediska vzato, armádě chybět nebudou, nehledě už k jejich duševnímu zatížení marxistickou ideologií.

V armádě se nachází dostatek mladých velitelů adapta- bilních na nové způsoby obrany státu.h jedinou nevýhodou bylo, a je i nadále, že nezvládli VÚML a nepochlebovali nadřízeným. Stále však ještě čekají až se naplní - stane-li se tak někdy - sliby posledních tří let. Pokud k tomu nedojde, potom v rámci snižování stavů odejdou do civilu a podnikatelská sféra je absorbuje.

V české armádě pak zůstanou pouze staří a zasloužilí "Waffenkameraden" roky cvičení na akce ZÁSAH, VLNA a pod. Jsme v situaci - teď nebo nikdy. Další možnost nám dána nebude.

Ohlasy čtenářů

Jsem opravdu potěšen, že seriál článků s vojenskou tématikou vzbudil tolik ohlasů, zatím alespoň mezinašimi čtenáři. Potvrdilo to fakt, že armádě mladí a schopní - žel Bohu polistopadovým vývojem trpce zklamaní - vojáci z povolání nechybí. Snad si toho všimnou ilidé z vládní koalice, kteří se českou armádou zabývají. Nestane-li se tak, bude to chyba nenapravitelná...

Čtenář, který je "zatím ještě příslušník ČSA" a nepřeje si být jmenován, se podivuje: "...že reaktivovaný pan plk. Zoubek z ŠVS-PV ve Vyškově se vždy vyhýbal nabízeným funkcím, kde bylo třeba osvědčení o lustracích. Později jsem zjistil, že toto je záměrné, neboť on sám by lustracemi neprošel. Topotvrzuje jeho styk a vazbu na příslušníky bývalé VKR. A nakonec - jeho rehabilitace je jako politická, ale ve skutečnosti byl dříve propuštěn z činné služby v podstatě z důvodů kriminálních". Shodně se čtenářem se podivuji, že je něco podobného možné a doufám, že se někdo p.plukovníkovi Zoubkovi podívá na zoubek!

Pan J. Chmelík z Č. Budějovic píše: "Jsem sice pouze technik s hodností nadpraporčíka, protože mi komunistické předpisy a nomenklatura v minulosti nedovolily se jako bezpartijnímu angažovat do vyšších funkcí, ale přesto si myslím, že budou mé informace alespoň trochu užitečné a poslouží dobré věci. Snad mé poznatky budete moci využít ve Vašich výborných článcích v NN, které jako celek vždy a s rozkoší hltám - pokud je seženu. Je jich zde pořád nedostatek..." Dále píše, že "když se rozhlédnu po útvarech LPVO, tak zjištuji (s hrůzou), že snad ani jeden bývalý politruk nebyl propuštěn z armády, ale byli tzv. "překvalifikováni" na téměř stejně placené funkce, jako např. náčelník štábu, důstojník štábu, starší důst. štábu nebo úplně nejlíp důstojník pro kulturu a výchovu, což je téměř stejná funkce jako bývalý politruk, protože zde je náplní práce rovněž působení na vědomí lidí. A dále mohou nerušeně všemožně škodit a házet klacky podnohy demokratizaci armády. To setýká velitelských funkcí na postech velitelů útvarů, jejich zástupců, včetně velitelů svazu asvazků, tedy velitele LPVO a obou divizí (II. a III.), tam zůstali téměř všichni beze změn, čili podle staré nomenklatury. Alespoň mi není známa žádná významná změna". Našemu čtzenáři děkuji za jeho až přílišnou chválu, ta všakpatří spíše těm vojákům zpovolání, kteří jsou ochotni - a zároveň jim nechybí odvaha - poskytovat informace oficiálně utajované, ze kterých vycházíme. Mohu rovněž slíbit, že dalších informací využiji v dalších dílech seriálu - snad si jich povšimnou i lidé zainteresovaní... Co se dalších seznamů týče: zveřejňujeme pouze to, co máme k dispozici. V těchto dnech vyjde seznam příslušníků StB (II. správy) a na ostatní "bohulibé" instituce snad také jednou dojde.

Čtenář J. Směva píše: "Zaujal mne článek Quo vadis armádo? neboť situaci v armádě dost dobře znám a především na Moravě.Po přečtení článku jsem měl dost rozporuplné pocity. Autor článku si všímá některých ved. funkcionářů KVS Ostrava - bývalých členů KSČ. Největší vinu jim klade tu, že byli právě členy KSČ. Jestli se nemýlím, asi 88-9O% důstojnického sboru bylo členy KSČ". Dále píše "jak je možné, že např. Okresní voj. správě velí reaktivovaný major, dnes 62letý plukovník, agent StB, o němž to olomoucká veřejnost všeobecně ví a nejen z Vašich seznamů někdy před x měsíci..." a sděluje, že i na velitelství Střed pracují bývalí členové VKR a podotýká, že o tom se ve svém článku nezmiňuji. Škoda, že pan Směva nečetl první část seriálu Quo vadis pozorněji, z textu jasně vyplývá, že nejde "jenom" o bývalé komunisty v uniformách, ale zmínění soudruzi měli úzký vztah k realizaci akce NORBERT, čili selekci nepohodlných a jejich izolaci či přímo fyzické likvidaci. Stejně tak není namístě poznámka, že se nezmiňuji o příslušnících VKR na velitelství Střed v Olomouci - bohužel píšeme pouze o skutečnostech o kterých jsme informováni. Nikdo ze členů redakce neabsolvoval více než presenční službu a jsme odkázáni na informace zvenčí. A jak je čtenáři jistě známo, údaje podobného druhu se nezískávají snadno. V této části seriálu to napravuji ...

POZNÁMKA

Původně jsem předpokládal, že šestou částí by armádní seriál QUO VADIS mohl skončit. V mezidobí se však sešlo tolik informací, názorů a podnětů, jejichž jediným tématem je zřizování českéarmády, že seriál bude mít další pokračování. Zároveň chci poděkovat všem, kteří nám cenné informace ochotně poskytli, i těm, kteří se k tomu právě chystají.

(pokračování příště)