--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Potvrdenie argumentov L. Čima
Zdroj: NN Ročník........: 0003/002 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 29.10.1990 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

I. časť V Necenzurovaných novinách č. 25 vzbudil veľký rozruch rozhovor redaktorky J. Kudláčkovej s L. Čimom, ohľadom osoby Vladimíra Mečiara. Na základe tohto rozhovoru začal mestský úrad vyšetrovania PZ SR v Bratislave trestné stíhanie vo veci trestného činu ohovárania podľa ş 206 odst. 1,2 trestného zákona. Že argumenty L. Čima majú svoje opodstatnenie, predkladám zatiaľ časť konkrétnych dôkazov a dúfam, že "nezávislé" MV SR a GP SR sa začnú podľa ich závažnosti už konečne zaoberať rozvratnou činnosťou Vladimíra Mečiara, pri udusení novovznikajúcej demokracie na Slovensku po novembri 1989. Jedným z destabilizačných prvkov bola aj príprava ľavicového puču po ideologickej línii. Samozrejme, k tomu potrebovali mať pod kontrolou ministerstvo vnútra SR.

Lenže v tom čase bol ministrom vnútra SR Anton Andráš, človek s čistou minulosťou, ktorý na rozdiel od Mečiara sa za bývalého režimu nestal komunisticko-eštebáckym lokajom.

Pán Andráš vo funkcii ministra vnútra SR pochopil, že ak jeho rezort má slúžiť občanom, musia tu nastať radikálne zmeny. Lenže v komunistickom duchu odkojená policajno-eštebácka garda verná baťkovi Mečiarovi si začala uvedomovať, že jej plány na zasmradenie Slovenska sú ohrozené. Keďže na rozvrat a destabilizáciu boli dobre vycvičení, začali tieto metódy aj realizovať.

Ich vyvrcholením malo byť vyvolanie vládnej krízy na Slovensku a v jej začiatkoch predstúpil Vladimír Mečiar 29.10.1990 pred predsedníctvo SNR s touto, doteraz nepublikovanou žiadosťou (vydieraním? ultimátom?), citujem: Podľa čl. 122 ústavného zákona o československej federácii podávam návrh na odvolanie ing. Antona Andráša z funkcie člena vlády SR a jeho pozbavenie riadením MV SR.

Už dvakrát som na koaličných rozhovoroch upozornil koaličné hnutia a strany na závažné nedostatky riadenia tohto rezortu. Koaličné strany vec prejednávali, ale zásadné stanovisko nezaujali.

Nedostatky vo vedení MV SR som viackrát prejednal osobne s ing. Andrášom, ktorý nerešpektoval ani jedno z doporučení, odmietal spolupracovať s predsedom vlády SR a preberať na seba akékoľvek úlohy, ktoré by vyplynuli z koordinácie spoločnej činnosti. I tam, kde u predsedu vlády SR zdanlivo a výnimočne k dohode došlo, vzápätí tieto dohody odmietol plniť. Namiesto konštruktívnej spolupráce vyjadroval odpor a naznačoval, že by sa mohol správať i inak.

Tu, ako autor preruším bláboly Mečiara a podotýkam, že A. Andráš mal asi smolu v tom, že za bývalého režimu nemal tú česť byť priateľom kpt. ŠtB v Trenčíne, J. Mikšíka, s ktorým sa V. Mečiar na trovy štátu vozieval v aute Škoda-Rapid, ŠPZ BAO-64-16. Keď sa Mečiar stal ministrom vnútra SR, eštebáka Mikšíka nechal nielen slúžiť, ale ho povýšil ešte do hodnosti majora. Mimochodom, auto, v ktorom si za bývalého režimu údajne prenasledovaný Mečiar hrkútal s eštebákom Mikšíkom, patrilo vtedy ŠtB Trenčín. Ale dajme slovo aj Antonovi Andrášovi a citujme z jeho odpovede na Mečiarove klamstvá, ktoré predniesol 31.10.1990 pred predsedníctvom SNR: V úvode svojej odpovede musím konštatovať, že negatívny postoj predsedu vlády voči mojej osobe cítím od začiatku nástupu do mojej funkcie. Mal eminentnú snahu udržať si naďalej kontrolu nad týmto rezortom. Takto sa snažil presadzovať svoju osobnú politiku v tomto rezorte a tak prekticky riadiť okrem vlastných kompetencií ako ministerského predsedu aj ministerstvo vnútra SR. Tieto jeho koncepcie boli zamerané najmä na personálné otázky, pričom sa snažil zabezpečiť vedúce postavenie niektorým pracovníkom ministerstva, bez ohľadu na ich predchádzajúcu politickú činnosť. Spočiatku som sa snažil jeho pripomienkam vyhovieť. Keď však začal neskôr zasahovať až do úplnych detailov a ja som sa snažil vyjadriť vlastné stanovisko, stal som sa pre neho nepohodlným.

(Perfektné uvedené argumenty A. Andráša, ktoré v súčasnosti musia presvedčiť každého rozumného človeka. Pozn. autora V.P.). Na chvíľu však odbočme a začítajme sa znova do elaborátu plačka Mečiara, ktorý už vtedy trpel komplexom z rôznych nepriateľov v záujme o jeho osobu.

Citujem: Boli získané poznatky, že minister Andráš sa pokúšal zhromažďovať údaje, ktoré by poškodili povesť predsedu vlády SR, poťažne ho kriminalizovali.

(Chudák "ocko" Mečiar. 105krát ho chceli zabiť, uniesť, vydierať! Všetci jeho protivníci boli svine, no on sa nikdy neznížil k podobným metódam. Čo vy nato, slovenskí psychiatri? Pozn. autora V.P.).

Na základe týchto a ďaľších skutočností, ktoré uvediem ďalej, som 21.10.1990 vyzval verejne ing. Antona Andráša, aby pre nekompetentnosť zo svojej funkcie odstúpil. Ten to odmietol. Keď som hodnotil jeho nekompetentnosť, bral som do úvahy nasledujúce skutočnosti:

Už na svojej prvej tlačovej konferencii ing. Andráš obvinil koaličného partnera VPN z manipulácie volieb. Na výzvu dôkazy nepredložil.

(Tu musím V. Mečiarovi pripomenúť, že pred voľbami zatajili agentov ŠtB, ktorí kandidovali za VPN, čím vedome voľby zmanipulovali. Zároveň prosím jeho štáb, aby mu preleštili pamäť, keď on si ju stále hodnotí ako vynikajúcu. Pozn. autora V.P.). Ing. Andráš pre Hlas Ameriky vydal verejné vyhlásenie, ktorým upozornil verejnosť, že príslušníci ŠtB chodia ďalej ozbrojení a že sú občanom stále odpočúvané telefonické rozhovory. Žiadal som ing. Andráša, aby okamžite zahájil trestné stíhanie voči tým, čo porušujú zákony v tomto smere, alebo aby svoje vystúpenie dementoval. Ing. Andráš nevedel uviesť ani jeden konkrétny prípad takéhoto stavu a dementy odmietol. Minister vnútra si nemôže dovoliť takto nezodpovedne vydávať vyhlásenie.

Klamstvá, okorenené komunistickými metódami, predniesol Vladimír Mečiar v záverečnej časti svojho návrhu na odvolanie A. Andráša. Zverejňujem ho v plnom znení:

Ing. Andráša k odstúpeniu vyzvali niektoré masovokomunikačné prostriedky. Na podporu predsedu vlády sa vyslovili státisíce ľudí, niektoré organizácie dokonca pohrozili štrajkom. (Ako vidieť, Klement Gottwald sa nemusí hanbiť za svojho verného syna a žiaka, ktorý metódu z roku 1948 a z rokov 50-tych dokonale využil aj v r. 1990. Pozn. V.P.).

Namiesto spolupráce som ministrom vnútra spochybňovaný. Ing. Andráš preukázal, že nemá žiadne morálne zábrany a keď sa mu to hodí, je schopný klamať i celú verejnosť. Nemal a nemá predpoklady pre akúkoľvek riadiacu prácu, nieto ešte pre funkciu ministra. Dostal som sa do situácie, keď som nemohol riadne plniť svoje povinnosti. Preto som verejne ponúkol, že ak sa tento problém riešiť nebude, odstúpim z funkcie sám. Na tomto rozhodnutí trvám.

Za súčastnej situácie nie je možné predlžovať vládnu krízu, treba čo najrýchlejšie dosiahnuť jednotu.

Dovoľujem si upozorniť, že niektorí členovia vlády mi oznámili, že v prípade mojho odchodu z funkcie, odchádzajú tiež. Žiadam preto predsedníctvo SNR, aby ing. Andráša z funkcie ministra vnútra SR odvolalo.

(pokračovanie)

Vladimír Pavlík