Aktuální glosy

prisinec 92, leden 93

 

Pan Baránek a jeho důvěřivé ovečky?

     17.12. - Jaké důsledky a jaká opatčení vyvodíte ze současného pochybení vůči víc než miliónu podnikatelů, ve vztahu k nadměrnému všeobecnému zdravotnímu pojištění? Jak a kdy budete informovat veřejnost o míře zodpovědnosti?

     Tak zněla má naléhavá otázka na tiskových konferencích k problému, který by v západní demokracii znamenal demisi ministra financí, nebo aspoň adresné pokání před parlamentem. Bohužel, nejsou to první ze závažných selhání, jak představitelů ministerstev financí, tak i lídrů podnikatelské strany. Škoda, že námi vzpomínaná zásada chlapsky poctivého jednání sice rovněž zaznívá v obecných projevech politiků - lae ze všední praxe se jim vytrácí. Vnější kolegialita politických špiček tím sílí, ale na úkor důvěry přemýšlivých občanů, i na škodu věcí společných.

 

Hubálek versus Klaus?

 

     19. 12. - Proč o mě tak píšete, když já jsem proti komunismu. Na zákonu o něm mi vadí ty medajle a něco jako "vstanou noví bojovníci". Jistě to tak chápete.

     To je obsahová citace slov pana premiéra, když mě oslovil před skupinkou několika lidí, během přestávky v jednání ČNR. To je také podstatný důvod, proč si dovoluji zveřejnit zajímavé stanovisko, neboť nebylo důvěrné, ani vázané státním tajemstvím.

     Jak rád bych byl v souladu i s panem premiérem. Ale především na základě jadrné pravdy, kterou nenahradí sebepříjemnější společenská konvence. Proto mohu premiéra Klause chápat a rozumět jeho počínání, ale tím spíš musím nesouhlasit s jeho postupem ve jmenované záležitosti.

     Předseda Klaus, na rozdíl od většiny delegátů III. kongresu ODS, vlastně už předem, odmítl podpořit projednávání zákona o protikomunistickém odboji - kde by pak mohl uplatnit věcné námitky vůči detailům zákona Taková je skutečnost, bez nadbytečných komentářů. Uvážit poskytnuté údaje, a vyvozovat z nich odpovídající důsledky, to je potom věcí každého z nás.

 

ČNR - Setkání s novináři na Tři krále, 6. 1. 1993

 

     Ať dozpívají píseň o Senátu

     Na aktuální téma Senátu ČR odpovídá předseda ústavně právního výboru ČNR, JUDr. Miloslav Výborný (KDU-ČSL):

     "Senát je předpokládán ústavou ČR. Tato ústava byla přijata 172 hlasy poslanců ČNR. Přijetí ústavy bylo občany tohoto státu kvitováno s povděkem, jak jsem přesvědčen. Bylo by do jisté míry výsměchem Ústavě, říci: ano, my máme v Ústavě Senát, ale my ho nebudeme dělat, ono to počká.

 

Předseda ČNR, PhDr. Milan Uhde (ODS), tradičně

 

     Na otázku o možnosti využití komplexu bývalého FS ČSFR jako pracoviště pro oba zákonodárné sbory, stávajícího objektu ČNR jako převážně reprezentativní prostory parlamentů i vlády, uvádím z odpovědi předsedy ČNR to podstatné:

     "Obávám se, že to zatím těžko můžeme říci... Domnívám se, že každá sněmovna by měla mít své sídlo... Budova někdejšího FS bude pravděpodobně muset být využita pro jiné účely, než pro účely parlamentní."

     Pozn. red. Je jisté, že tento funkčně i finančně závažný problém by neměl mít podobu horké brambory, neurčitě odhazované z ruky do ruky - už po hodině dvanácté. I to poučné.

 

     6. 1. 1993 Premiér Václav Klaás a tisková mluvčí vlády Klára Pospíšilová věcně odpovídali a často také umně čelili dotazům několika desítek přítomných novinářů. Jen jednou, během necelé hodiny, to mírně zajiskřilo. Po klausovsku. To když pan premiér nad rámec své odpovědi dopisovatelce Les Lettres Belgique (rozhovor byl v angličtině) vyjádřil určité výhrady ke způsobu psaní těchto novin.

     Z domácí tematiky k údajnému velvyslanci ČR na Slovensku (dr. Miroslav Macek) jen to, že vláda pouze stvrdila dosavadních 25 diplomatů i nadále do čela zastupitelských úřadů ČR. Proto podle slov premiéra Klause není pan Macek předmětem dnešní tiskovnky. Rovněž další ožehavý problém, zneužití daně z přidané hodnoty k přemrštěným ziskům různých podnikavců, tu také několikrát zazněl. Podle premiéra trh záhy vyřeší tyto nedostatky.

     Takřka nepovšimnutou mimořádností tiskovky bylo sdělení, že naši celníci zadrželi osobní auto, převážející na Slovensko sloubor disket s nejčerstvějšími rozpočtovými údaji České republiky. Na můj dotaz, zda pan premiér pochválil dobrou práci BIS ČR, nebo šlo o náhodu, potvrdil druhou, takřka neuvěřitelnou možnost. (Poznámka redakce: Jistě nám policie vbrzku řekne, či peníze nebo MEČ stojí za celou aféru).

 

7. 1. Tiskovka ODS

 

     Místo Ing. Jiřího Schneidera, který dosud úspěšně zastával funkci tiskového mluvčího ODS, nastupuje paní Jana Petrová, rovněž z bývalého FS ČSFR. Pan Schneider je nyní poradcem u ministra Zieleniece (zahr. věci).

     Přítomný MUDr. Miroslav Macek, bývalý poslanec FS a místopředseda vlády ČSFR, nabídl předložení potřebných dokladů i vysvětlení k privatizaci Knižního velkoobchodu, hned po ukončení této tiskové konference. Přesto se nevyhnul další pozornosti, jako údajný velvyslanec ČR na Slovensku. Pan Klaus, tentokrát ve funkci předsedy ODS, se odvolal, že to je záležitost vládní, ne stranická - a proto sem nepatří. Tak vlastně usvědčil z rozdvojeného či lišácky neupřímného jednání premiéra Klause před dvaceti hodinami, tiskovce vlády ČR.

     Protože podobným způsobem hovořil včera premiér V. Klaus o mnohdy neúměrném zdražení potravin, požádal jsem tedy den nato předsedu ODS V. Klause o vyjádření, co by vláda měla v této věci dělat na ochranu spotřebitelů?

     Osobně se domnívám, že by pomohlo zavedení limitních cen u základních potravin, obdobně k prosincovým cenám vybraných druhů masa. Předseda ODS tuto myšlenku nezamítl, za předpokladu předběžného prozkoumání potřebných souvislostí, v daních i na trhu.

 

MUDr. Miroslav Macek a Knižní velkoobchod

 

     Na závěr tiskové konference ODS, 7. 1. 1993 jsem se ptal MUDr. Macka:

     Jak by podle vás měla být ukončena tato záležitost?

     M: To je velmi jednoduché, aby kompetentní orgány, kterých se to týká, uznaly že všechna fakta a dokumenty, které tu mám v ruce, potvrzují, že privatizace Knižního velkoobchodu proběhla podle zákona. Že nedošlo k žádnému porušení zákona a je to absolutně v pořádku.

     Koho považujete za kompetentní orgány?

     M: Domnívám se, že toto je problém ministerstva privatizace a fondu národního majetku, kteří tu privatizaci provedli a kteří jistě velmi dobře vědí, že tak privatizace je v pořádku.

     Přichází v úvahu možnost soudního rozhodnutí?

     M: Pokud se někdo obrátí na soud, tak samozřejmě.

     Děkuji vám za rozhovor.

     (Pozn. red. Toto je jedne z kamínků v dosti nepřehledné mozaice majektových, správních i politických vztahů. Podáváme nezkresleně, podle zásady, aby byla slyšena každá strana sporu.)

 

                                                  B. Hubálek