ZABITI PŘI ÚTĚKU

část 2.

 

Střelba neutichla

 

     Mnoho lidí bylo zastřeleno v okolí berlínské zdi, která byla postavena roku 1961. I voda byla rozdělena. V té východní byly ponořeny kovové armatury, na kterých byly navařeny 20-ti centimetrové zašpičatělé bodáky, o kterých plavec nevěděl. Došlo k mnoha smrtelným zraněním. Lidé však utíkali i z Vietnamu, kde pohraniční stráž na moři potápěla celé rodiny, které se pokoušely na primitivních džunkách dostat do svobodného světa. Ale střílelo se i na emigranty na Kubě, jinde ...

     Podívejme se na několik případů u nás.

     Dva mladí muži prorazili 6. září 1964 závoru do Německa takovým způsobem, že na předek nákladního auta namontovali vpředu ocelové silné pláty. Naši bdělý pohraničníci nelenili a stříleli za náklaďákem ještě 140 metrů do německého pásma.

     Několik střel zasáhlo i tamní celnici. Oba mladíci svá postřelení přežili. Obdobný pokus se stal i s autojeřábem.

     Jiný případ se stal 13. srpna 1967 u Českých Velenic. Osmičlenná rodina truhláře Karla Šindery po vystoupení z osobního auta podlezla závodu a dala se na úprk. Pohraniční stráž postřelila 18-ti letého syna Karla, 20-ti letou dceru Dariu, zasáhla rodiče i dvouletou vnučku Klaudiu. I zde kulky nezasáhly jenom lidi, ale také fasádu rakouské celnice.

     Známější je případ tehdy 35letého Františka Faktora. Ten byl nalezen 6. listopadu 1984 mrtvý na rakouském území 450 metrů od našich hranic. Byl zastřelen zezadu. Komise, která případ řešila, došla k závěru, že naši pohraničníci porušili svrchovanost rakouského státu, protože na jejich území byly objeveny stopy vojenských bot našich pohraničníků. Takových případů se udála spousta a určitě nejsou všechny zdokumentovány.

     Kongres Spojených států uvádí, že na Západě žije 1 600 000 lidí českého původu a 760 000 slovenského původu. Jen v letech 1986 až 1987 uprchlo na Západ z Československa bezmála 7 000 osob. (Komunisté lživě uvádějí, že od roku 1948 uprchlo z naší země na Západ jen málo přes 400 000 Čechů a Slováků).

     Podle zprávy nejvyššího komisaře pro uprchlíky OSN v Ženevě bloudí světem přes 20 miliónů uprchlíků různých národností.

     Každý útěk jistě přináší nějaký osud. Zadokumentovat a zmapovat osudy lidí zastřelených jen na našich hranicích bude velká dřina, která se neobejde bez svědectví našich čtenářů.

 

                                              Pepíno Maraczi