--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Charta 77 - stanovy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/003 Str.: 029
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

(dále jen CH 77) Sídlem CH 77 je hl.m. Praha

Činnost organizace bude realizována po celém území ČR i SR a v zemích, které projeví zájem o spolupráci.

Základní ustanovení

Členství v organizaci je dobrovolné. Členem se může stát každá osoba starší 18 let bez ohledu na národnost, rasu, náboženství i politické přesvědčení, jež splní podmínky členství (viz dále) a jeho přijetí schvaluje Rada a potvrzuje Sněm. Vedle řádného členství existuje ještě statut Signatáře CH 77, jež vzniká podepsáním základního prohlášení Charty 77. Podmínky řádného členství jsou:

1. Podání písemné přihlášky (i u současných signatářů) 2. Naprostá bezúhonnost každého kandidáta

Ta pozůstává z:

2a) občanské bezúhonnosti doložené výpisem z rejstříku trestů a čestným prohlášením, že kandidát nebyl nikdy v minulosti odsouzen za jakýkoli delikt kriminální povahy (podle şş 204 - 261 tr.zák.č.140/1961 Sb.),

2b) - politické bezúhonnosti doložené lustračním nálezem a čestným prohlášením, že kandidát nikdy nebyl členem nacistické či komunistické strany, nebo jiné teroristické organizace, ani placeným funkcionářem některé ze složek bývalé NF. Výjimky z této zásady jsou možné, avšak po splnění podmínek, jež jsou specifikovány dále ve zvláštním ustanovení.

2c) - písemného prohlášení se závazkem pravdomluvnosti a dodržováním čestného slibu po dobu členství v CH 77. (Tento závazek se týká pouze odporu vůči vědomé lži a nevztahuje na nechtěný omyl, ani na dobu před podepsáním prohlášení. Jsou však v něm zahrnuta obojí čestná prohlášení o občanské i politické bezúhonnosti).- Zvláštní ustanovení:

Vzhledem k tomu, že naprostá většina členů komunistické strany ji neopustila z vlastní iniciativy, ale byla z ní vyloučena a teprve potom začala veřejně bojovat proti komunismu, platí pro bývalé členy KSČ toto zvláštní ustanovení:

a) napsat prohlášení, že si je vědom toho, že byl příslušníkem nedemokratické (teroristické) organizace,

b) doložit, že z KSČ vystoupil před 1. 9. 1969 z vlastní iniciativy,

c) nebo byl i po tomto datu tehdejším režimem pro svou antikomunistickou činnost prokazatelně perzekvován. (Ve všech těchto třech případech leží důkazní povinnost na kandidátovi). Tito členové však nemohou po dobu pěti let od data svého přijetí za člena CH 77 zastávat v CH 77 žádné funkce.

Orgány CH 77

a způsob jejich ustanovování Nejvyšším orgánem CH 77 je Sněm, který se schází nejméně jednou za rok a volí patnáctičlennou Koordinační radu (dále jen Radu) na dobu dvou let a sedmičlennou Smírčí komisi (dále jen Komisi). Aby byla zajištěna kontinuita činnosti Rady, je s výjimkou prvního funkčního období volena vždy jen polovina (8) jejích členů. Funkční období Rady a Komise se nesmějí krýt, proto první funkční období Komise bude jednoleté a po jednom roce bude zvolena další již s dvouletou platností.

Rada

Řídí mezi sněmy veškerou činnost CH 77, je to kolektivní orgán a její rozhodnutí jsou pro všechny členy, s výjimkou členů Komise, závazná.

Rada si vybírá ze svého středu tři mluvčí CH 77, přičemž by měla vycházet z počtu hlasů získaných ve volbách. Mluvčí jsou povinni informovat členy CH 77 a veřejnost o usneseních a rozhodnutích Rady, Komise a Sněmu a současně jejich prohlášení jako jediné má váhu oficiálního dokumentu a je závazné. Za výkon své činnosti jsou mluvčí odpovědni Radě, Komisi (viz dále) a Sněmu.

Mluvčí (nebo alespoň jeden z nich) svolávají a řídí schůze Rady, parafují a předávají usnesení k publikování, při jednáních Rady mají však jejich hlasy stejnou váhu jako hlasy ostatních členů Rady a její usnesení jsou pro ně závazná. V případě, že některý z mluvčích nebude schopen z jakýchkoli důvodů zastávat svou funkci, nastoupí po něm ten člen Rady, jenž v posledních volbách získal nejvíce hlasů. Rada je oprávněna navrhovat Sněmu změny stanov, na nichž se usnesla, nebo které jí byly předloženy kterýmkoli řádným členem CH 77.

Členy Rady navrhuje přípravný výbor nebo předcházející Rada. Celkový počet kandidátů musí být nejméně o jednu třetinu větší, než je počet členů Rady, tedy 21, aby byl zajištěn při volbách výběr a pro období mezi sněmy případní náhradníci. Kromě toho má každý řádný člen právo nezávisle kandidovat nebo navrhovat jiné kandidáty do Rady.

Při úmrtí, odstoupení, odvolání člena Rady je Rada doplňována tím, kdo ze šesti neumístěných kandidátů získal největší počet hlasů.

SMÍRČÍ KOMISE

(dále jen Komise)

- Komise plní funkci rozhodčího a revizního orgánu, dohlíží zejména na plnění stanov CH 77 jejími orgány i jednotlivými členy a dodržování podmínek jejich členství, uvedených v bodech 2a) - c) a zvláštního ustanovení tohoto statutu,

- Komise je sedmičlenná a její členové nemohou být zastoupeni v Radě, ani v jiných volených či ustanovených orgánech CH 77 - za svou činnost odpovídá Sněmu CH 77

- je oprávněna kontrolovat veškerou činnost CH 77 a všech orgánů hnutí

- je povinna nejméně 1 x ročně provést revizi hospodaření CH 77

- schází se pravidelně jednou za tři měsíce, avšak na popud Rady, nebo nejméně tří řádných členů CH 77, je povinna se sejít bezodkladně a provést mimořádné šetření v požadovaném rozsahu do 30 dnů od data podání

- je povinna navrhnout nápravná opatření, předložit je ke schválení Radě či Sněmu a následně kontrolovat jejich plnění - rozhodnutí Komise musí být podepřeno dvoutřetinovou většinou všech hlasů, t.j. alespoň 5 hlasy pro výrok - o všech jednáních Komise musí být vedeny písemné nebo magnetofonové záznamy

- výrok Komise o tom, že člen nedodržel podmínky členství, t.j. zamlčel závažné skutečnosti týkající se jeho minulosti podle bodů 2a) a 2b) nebo porušil v době po jeho složení slib pravdomluvnosti podle bodu 2c), automaticky pozastavuje jeho členství v CH 77 - složení Komise navrhuje Rada a schvaluje ji Sněm na dobu dvou let. Člen Komise může být navržen a schválen pouze ve dvou volebních obdobích jdoucích po sobě

- Komise je nezávislá na Radě a odpovědná pouze Sněmu

Povinností Komise je:

- umožnit všem zainteresovaným stranám vyjádřit se osobně a v celé šíři k vznesenému obvinění

- vzít na sebe veškerou důkazní povinnost - v případě nejistoty vydat výrok ve prospěch obviněného

Práva člena CH 77

vůči Komisi jsou:

- proti výroku Komise se odvolat ke Sněmu. Toto odvolání však nemá odkladný účinek a členství odvolatele v CH 77 je až do výroku Sněmu pozastaveno

- na podporu svého výkladu přinášet jakékoli důkazy a přivádět svědky v libovolném počtu

- odvolávat se na statut pravdomluvnosti, podle něhož je - pokud se neprokáže opak - zásadně věřeno chartistovi - odmítnout odpověď na otázku kladenou kterýmkoli členem CH 77 nebo Komisí

Volby

Hlasování Sněmu je tajné. V běžných případech rozhoduje nadpoloviční většina, pouze v hlasování o otázkách členství a změnách programového prohlášení či stanov je ke schválení nutná dvoutřetinová většina.

Hospodaření CH 77

- Zdroje finančního hospodaření jsou: dary, půjčky a dobrovolné příspěvky, dále výnosy různých akcí, přednášková a publikační činnost.

- Hospodářskou činnost CH 77 řídí tříčlenný Hospodářský výbor, jenž ze svých členů vybírá Rada. Ten má právo s majetkem hospodařit dle Obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb. a na základě výše uvedeného zákona z 2. 10. 1991 (ş 17-20). Předseda tohoto výboru odpovídá za vedení evidence o hospodaření a nejméně jednou do roka předkládá vyúčtování. Při pochybnostech o hospodaření může být výbor kdykoli předvolán před Komisi. Na základě rozhodnutí Rady se CH 77 může podílet na podnikání právnických osob, resp. právnickou osobu založit.

Ukončení členství a zánik CH 77 Ukončení nebo přerušení členství je možné:

- vystoupením člena podaným písemnou formou - výrokem smírčí komise o nedodržení podmínek členství - vyloučením 2/3 většinou přítomných na sněmu - úmrtím

Zánik CH 77

Může odhlasovat pouze dvoutřetinová většina Sněmu na návrh kteréhokoli člena.

Poznámka: Význam a úkoly CH 77 budou zveřejněny v č. 5 Necenzurovaných novin