--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Misárek Milan
Název: Paní Jandová a ODS
Zdroj: NN Ročník........: 0003/006 Str.: 009
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 25.06.1991 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Není tajemstvím, že po rozpadu OF pronajalo vedení ODS paní Evě Jandové za pravidelný roční nájem, aniž k tomu bylo oprávněno, část budovy ve Sněmovní 3. Jednalo se o cizí majetek. Poté dostala výpověď, třebaže smlouva byla uzavřena na deset let. V přítomnosti syna byla zbita jedním ze zaměstnanců ODS. Celá záležitost se samozřejmě dala řešit jinak než arogancí, násilím a zpupností, což se nestalo. Proto paní Jandová požádala o řešení soud. Ten rozhodl v její prospěch.

Rozsudek ČJ 15C 467/91 Obvodního soudu pro Prahu 1 z 25. 6. 91 (vybrány podstatné části): "Určuje se, že výpověď ze dne 30. 7. 1991 z pronájmu nebytových prostor domu č. 177 v Praze 1, Sněmovní 3, adresovaná téhož dne odpůrcem navrhovatelce, je neplatná. Zamítá se návrh na určení, že výpověď ze dne 30. 7. 91 je platná z důvodů neplatnosti smlouvy od samého začátku, nebo alternativně z důvodů porušení smlouvy navrhovatelkou. Zamítá se návrh, že navrhovatelka je povinna vyklidit suterén<%8> domu..." (str. 2 téhož rozsudku): "... Výpověď z pronájmu postrádá jakékoli konkrétní tvrzení, případně skutková tvrzení nemají oporu v právním předpisu..." Odpůrce - vedení ODS - (pozn. autora) navrhl namítnutí žaloby a podal protinávrh, jímž se domáhá určení, že výpověď ze dne 30. 7. 91 je platná z důvodů neplatnosti smlouvy od samého počátku, nebo alternativně z důvodů porušení smlouvy navrhovatelkou ..." smlouvu z 19. 6. 91 považuje odpůrce za neplatnou od samého počátku, neboť smlouva byla uzavřena na dobu delší než dva roky, k uzavření smlouvy bylo potřeba (zde z úř. záznamu vypadlo pravděpodobně slovo souhlasu) majitele objektu, kterým bylo v té době OPBH. Tento souhlas udělen nebyl. Protože odpůrce nebyl ani vlastníkem, ani nevykonával právo hospodaření domu, nemá po-stavení pronajimatele ve smyslu ş 2 cit. zákona. Odpůrce tedy nemohl platně uzavřít smlouvu o nájmu a smlouvu o pronájmu ..." Protože úřední jazyk činí prostou věc

nesrozumitelnou, doplňme, že budova, původně spravovaná OPBH, byla dohodou o vydání věci, uzavřenou mezi OPBH a Římsko-katolickým úřadem Praha 1 vrácena katolické církvi.

Citujme však dále z rozsudku: "Protože je uvedená smlouva o pronájmu neplatná od počátku, po uzavření uvedené smlouvy užívala navrhovatelka část nebytových pro-stor Sněmovní 3 bez právního důvodu. Mezi účastníky nebyl žádný smluvní vztah, který by účastníci mohli vypovědět. Jestliže mezi účastníky nebyla platně uzavřena ani smlouva o nájmu, ani smlouva o pronájmu, nemůže být platná ani výpověď ze smlouvy." Tolik rozsudek.

Dodejme, že záležitost mohla být řešena bez soudu, v němž výkonné vedení ODS prohrálo. Proti rozsudku nebylo podáno odvolání.

@PANI = Jestliže někdo nedokáže věrohodným způsobem pronajmout ani pro-stor pro hospodu, což zejména v Čechách má symbolický význam, přejíždí mi mráz po zádech, pokud rozhoduje o miliardách nebo dokonce o politice. Zvláště po řečnění o výkonných profesionálech a odbornících.

U dalšího jednání (11. 2. 1993) obvinila vedoucí právního oddělení ODS JUDr. Jana Palečková (v interním bulletinu ovšem figuruje pod jménem Johana (paní Jandovou, že zaměstnancům vedení ODS znemožňuje přístup k plynoměru. Dodejme, že v budově Sněmovní 3 není plyn vůbec zaveden. Logicky tam tedy není ani plynoměr.

Co k tomu dodat?

Zvítězila snad obyčejná živnostnice paní E. Jandová nad nabubřelým gigantismem několika funkcionářů, nad arogancí, ješitností, břídilstvím? Ne tak docela. Téhož dne kdy vyhrála soud, byl za dosud nejasných okolností zavražděn její syn Michal Janda. Zvláštní náhoda.

Není bez zajímavosti, že přímo z téže budovy, tedy budovy arcibiskupství (římskokatolického úřadu) vydávaly orgány StB (res. VLTAVA) s návazností na armádní složky Hlubočepská 6 (řízeno dřív HPS, Armádní film, archívy) s šéfredaktorem M. Mackem svůj soukromý týdeník TELEGRAF (viz NN č. 23, 26/1992). Naskýtá se otázka, zda bychom se odtud nedostali k analýze skutečných strategických zájmů, které vedly i k okolnostem rozpuštění bývalého Občanského fóra.

Milan MISÁREK