--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín
Název: Postřehy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/006 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

- K svému smutnému údivu bývám dotazován na význam pojmu "aristokraté ducha". Místo pokusu o přímou definici nabízím tři postřehy, které snad význam onoho výrazu ozřejmí uspokojivě: 1. Kdo se dobral dost pronikavého vidění a dost pronikavého cítění, ten ví, že je povinen jít i do těžkých střetů, a to jak s cynickými záludníky, tak s dobromyslnými zaslepenci, aby pomáhal udolat věci špatné a obhájit věci dobré. Takový člověk ví, že toto zápolení není záležitostí jeho libosti nebo nelibosti, ale že jistá duševní úroveň přímo zavazuje počínat si právě takto.

2. Ten, kdo se poctivou sebekázní intelektuální a etickou dobral patřičného oduševnění, je odměněn i vědomím, že nejde o moralistickou frázi, když nám vskutku moudří říkali a říkají, že radosti ušlechtilého jsou přímo řádově vyšší než radosti přízemního požitkáře. Vskutku ušlechtilý by ani za sebevětší mamon nevyměnil svou způsobilost pronikavého vidění a pronikavého cítění,

svou způsobilost pronikavějších postřehů, své intenzívní tíhnutí k pravdě, dobru a ušlechtilé kráse.

3. I mnoha našim polistopadovým hodnostářům by se patřilo říct: Mocenské pozice jste uchvátili, po etických však své špinavé a sprosté ruce nevztahujte. Ty patří jen vskutku seriózním, jen opravdu pokorným, jen opravdu ušlechtilým.

- Zvláště u pravd hodně významných je důležité, jestli je příjmem jen vlažně a jen jaksi napůl, nebo jestli se do nás až "zaryjí", jestli vedle rozumu zasáhnou dost intenzívně i náš cit a naši vůli.

- Velikost imunity proti idiotství domýšlivosti, to je možná ten nejspolehlivější ukazatel intelektuální a etické úrovně člověka. Ant. Bělohoubek