--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Zahradníček Luděk
Název: K takzvané tajné dohodě
Zdroj: NN Ročník........: 0003/008 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V poslední době se v novinách hodně píše o tzv. "tajné dohodě" většiny zastupitelů na brněnské radnici. Uveďme jen sloupek Jiřího Müllera (bývalého šéfa FBIS) v MFD a dr. Milana Šilhana (bývalého prvního náměstka ministra zdravotnictví), který 24. března nazval v RT většinu v zastupitelstvu "Bratrstvem kočičí pracky". Tyto komentáře, stejně jako mnohé jiné, obsahují mnoho polopravd i vyslovených nesmyslů.

Tak např. samo označení "tajná dohoda": Na nejrůznějších politických úrovních - včetně té nejvyšší - parlamentní, neustále probíhají jednání o obsazení různých volených i jmenovaných funkcí. Vždy, když je dosaženo dohody, potvrzené třeba podepsaným zápisem o jednání, jsou o jejím výsledku občané informováni tím, že se naplní: je zvolena či jmenována dohodnutá osoba. Je-li to běžná praxe na republikové úrovni, proč to tak nesmí být na úrovni brněnské, kde se dohoda týká právě jen obsazení Rady města Brna?

Dále: Není pravda, že zastupitelé jednali bez mandátu svých politických stran. Jestliže se dnes oblastní rada ODS od věci distancuje, má to prostý důvod: je to jiná oblastní rada než ta, která vloni na podzim dala svým členům v zastupitelstvu k podobnému jednání mandát. Ostatně i kdyby nedala. Platí v tomto případě skutečně, že zastupitelé jsou odpovědni svým stranám? Koho že to vlatně volili voliči na podzim 1990? Občanské fórum, Sdružení pro Brno, Moravskoslezský demokratický blok, Pravicová aliance... Od té doby tolik stran a hnutí vzniklo a zaniklo, že nezůstal kámen na kameni a snad - výjimkou HSDMS a zčásti lidovců a komunistů. Kde tedy jsou ty strany, které voliči volili a jimž jsou zastupitelé odpovědni? (Ostatně když si vzpomeneme na použitý volební systém, zjistíme, že není pravda, že voliči volili jen strany). Zastupitelé zvolení za OF jsou dnes členy ODS (obou názorových proudů), ODA, jeden dokonce HSDMS, nebo jsou nestraníci - členové Realistického klubu (klub asi 13 zastupitelů), či jsou úplně nezávislí. Z druhé strany, dnešních 9 zastupitelů - členů ODS, bylo zvoleno za tři různá volební uskupení, z nichž dvě hlavní byla v ostré předvolební kontroverzi (OF - Sdružení pro Brno). Není tedy za této situace logické, že zastupitelé spoléhají spíše na své svědomí než na stranické sekretariáty?

Neinformované jsou také údaje o počtu (31?) zastupitelů, kteří prý dohodu podepsali. Ve skutečnosti dohodu podepsali pouze zástupci jednotlivých politických klubů v zastupitelstvu. Číslo 31 neodráží nic víc než počet těch, kteří hlasovali pro nového primátora.

A na závěr ještě jedna absurdita: jestliže někteří představitelé (hlavně v oblastní radě ODS) tvrdí, že spolupráce na radnici musí fungovat na podkladě těch stran, které tvoří vládní koalici, svědčí to o politickém diletantismu. Stačí se zeptat kdekoli v Německu či Rakousku a jasně se ukáže, že dvě strany, které stojí ve spolkovém parlamentě proti sobě, mohou být bez problémů na zemské úrovni v koalici a na místní třeba zase obě v opozici: to je princip samosprávné zastupitelské demokracie, jehož protikladem je byrokratický centralismus. Politická realita je prostě taková, že např. HSDMS má v parlamentě 6, kdežto v brněnském zastupitelstvu 33 procent mandátu.

Jestliže se na základě výsledků voleb do ČNR v roce 1992 vytvořila vláda, která má odpovídající složení, neznamená to, že stejně musí vypadat rada v Brně. Ta se vytváří na základě výsledků voleb z roku 1990 u přesunů, které vedly k současnému rozložení sil. Cokoliv jiného by byl antidemokratický a nefunkční nesmysl.

A proč pánové Müller a Šilhan, oba významní činitelé OH, tolik fandí pánům Rejtharovi a Částkovi z oblastní rady ODS v Brně? Protože velmi dobře vědí, že naplnění jejich politiky by nutně vedlo ke ztrátě vlivu ODS v Brně.

Luděk Zahradníček, náměstek primátora města Brna