--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Drahola Ivan
Název: Brno v očích centristů
Zdroj: NN Ročník........: 0003/008 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.04.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V první polovině volebního období nebylo v Brně dosaženo toho, co jednotlivé strany před komunálními volbami slibovaly, a to z více důvodů. Síly a energie Zastupitelstva i Rady města Brna se spotřebovávaly ve tvorbě nové komunální legislativy města rozděleného na 29 částí, v privatizačním úsilí s mizivými výsledky pro odmítavý postoj privatizačního ministerstva, neúspěšných výběrových řízeních investorů, ale také vnitřními problémy, které plynuly z politické nevyváženosti Zastupitelstva a Rady města Brna. Celé toto období, kdy se Brno připomínalo více problémy než úspěchy, zůstávalo vedení radnice spíše nepovšimnuto. Před půl rokem se však část představitelů města rozhodla tento stav změnit a v průběhu zbývajících dvou let výrazně zvýšit prestiž města, směřující k budoucí hospodářské úspěšnosti.

Toto však nebylo možné bez provedení nutných změn ve vedení města. Rada města Brna v novém složení se zaměřila spolu s konstruktivní částí ZMB jak na nosné projekty rozvoje města, tak na vytváření podnikatelských podmínek v Brně. Výstavba Technologického parku se výrazně přiblížila k položení základního kamene v polovině tohoto roku. Jižní centrum dostalo jasnou podobu v nejlepších soutěžních návrzích, pronájem městských pozemků za Lužánkami umožnil vybudovat v neuvěřitelně krátké době sportovní a kulturní centrum přesahující rámec Moravy, přínos pro město ze zahájení činnosti Centra světového obchodu v areálu BVV si málokdo v Brně možná neuvědomuje, vymístění vojenského letiště z Brna a dosažení statutu letiště mezinárodního otevřelo dopravní spojení do celé Evropy, zahájení budování integrovaného bezpečnostního systému, jehož částí je i zakoupená helikoptéra BELL, je jedinečným nejen v České republice, ale nemá obdobu v zemích východní Evropy. Národní divadlo v Brně přispělo svým dílem nejenom k nastolení kulturního a sociálního smíru, ale právem navrátilo městu postavení druhého největšího divadla v ČR. Velkorysost části Zastupitelstva při projevované nepřízni pražských úředníků darovat ČR objekt na Burešově ul. k umístění Nej- vyššího soudu ČR bude vynahrazena přínosem v oblasti morální i věhlasu Brna.

Tyto a další úspěchy Brna nemohly zůstat nepovšimnuty těmi, kteří z nich nemají radost. Útoky na představitele města, zejména pak primátora a garanty tohoto směru vývoje, vedené v politické rovině, jsou zcela průhledné a mají jediný cíl. Destabilizovat konzervativní část brněnské radnice a zvrátit tento vývoj v Brně.

Není pro zasvěcené překvapením, že nevybíravé útoky vedené proti představitelům města Brna za hranicí slušnosti a nemající nic společného s novinářskou etikou nebo dobrým vychováním, vycházejí opakovaně v Mladé frontě dnes (OH J. Müller, J. P. Kříž - zastupitel města) a Českého deníku spolu s Respektem (red. Škrabal, Pečínka). Četnost útoků a jejich zavilost je stupňována s prohlubující se neúspěšností opoziční části Zastupitelstva, kterou tvoří na radnici OH, KSČM, Strana zelených a Menclovo křídlo ODS. Schválením rozpočtu města Brna, pro který hlasovalo 42 ze 47 přítomných zastupitelů (proti byl ODS - ing. Mencl, OH - ing. Kučera, ing. Puk - bývalý náměstek primátora) a rozvážné odstranění právní nesrovnalosti u splynutých podniků bytového hospodářství 36 hlasy ze 42 přítomných opět vyvolalo další, až hysterickou kampaň opozice, která již svými důsledky poškozuje zájmy města.

V minulosti nemělo Brno na růžích ustláno po dlouhá léta. Vše nasvědčuje tomu, že centrismus má hluboké kořeny, které stále dosahují až do Brna. Nenechme se proto zmást vytrvalým tlučením do politických bubnů jednorukými bubeníky, ale přesvědčme se každý sám o tom, že toto velké město plně funguje, denně se proměňuje a že nynější vedení města buduje základy rozvoje města v příštím století. Naplňuje tím postupně části volebních programů za nemalého úsilí a obětavosti těch, kteří dali občanům slib, že budou jednat a konat ve prospěch města.

Snaha o maření jejich úsilí těmi, kteří se neodvážili předstoupit před voliče a přesvědčit je o získání jejich mandátu, je chování zavrženíhodné, poškozující zájmy města a jeho občanů.

Ivan Drahola, ODS, člen ZMB V Brně dne 1. 4. 1993